bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Tryptofan - czy warto suplementować? Jak działa tryptofan? Dawkowanie. Tryptofan - skutki uboczne stosowania. Czy warto przyjmować tryptophan?

Blog healthcare

Tryptofan - czy warto suplementować? Jak działa tryptofan? Dawkowanie. Tryptofan - skutki uboczne stosowania. Czy warto przyjmować tryptophan?

Sprawdź jakie zastosowanie ma tryptofan i jak go dawkować w suplementacji

Spis treści

 1. Tryptofan - co to? Jak działa tryptofan?
 2. Co daje suplementacja tryptofanem?
 3. Kiedy najlepiej zażywać tryptofan? Tryptofan rano, czy wieczorem?
 4. Jak długo można brać L-tryptofan?
 5. Po jakim czasie działa tryptofan?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Naturalne źródła tryptofanu
 8. Tryptofan - skutki uboczne stosowania
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Niedobór tryptofanu – objawy

Tryptofan - co to? Jak działa tryptofan?

Tryptofan to jedna z aminokwasów egzogennych, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie syntezować i musi pozyskiwać go z zewnątrz. Często określa się go jako "aminokwas uspokajający", ponieważ ma zdolność do przekształcania się w tzw. neuroprzekaźnik - serotoninę. Serotonina jest substancją chemiczną odpowiedzialną m.in. za regulowanie nastroju, snu i apetytu.

Co daje suplementacja tryptofanem?

Suplementacja tryptofanem może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu. Przede wszystkim, tryptofan pomaga w produkcji serotoniny, co może wpływać na poprawę nastroju oraz redukcję objawów depresji i niepokoju. Ponadto, tryptofan może mieć również korzystny wpływ na sen, pomagając w łagodzeniu bezsenności i poprawiając jakość snu.

Dodatkowo, tryptofan jest niezbędny do produkcji witaminy B3 (niacyny). Witamina B3 pełni istotną rolę w metabolizmie energetycznym organizmu oraz w utrzymaniu zdrowej skóry, układu nerwowego i trawienia.

Kiedy najlepiej zażywać tryptofan? Tryptofan rano, czy wieczorem?

Decydując się na suplementację tryptofanem, warto zastanowić się, kiedy najlepiej go zażywać. Odpowiedni moment zależy od celu suplementacji. Jeśli naszym celem jest poprawa nastroju i redukcja objawów depresji, warto brać tryptofan rano lub wczesnym popołudniem. Wpływając na produkcję serotoniny, tryptofan może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Natomiast, jeśli naszym celem jest poprawa snu, warto brać tryptofan wieczorem, przed pójściem spać. Ponieważ tryptofan może wpływać na produkcję melatoniny - hormonu regulującego sen, suplementacja przed snem może przyczynić się do łagodzenia bezsenności i poprawy jakości snu.

Jak długo można brać L-tryptofan?

Długość suplementacji tryptofanem zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby ustalić odpowiednią dawkę i czas trwania suplementacji. Zazwyczaj, zaleca się stosowanie tryptofanu przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać, że suplementacja tryptofanem to nie jest rozwiązanie długoterminowe, a jedynie wsparcie dla naszego organizmu.

Po jakim czasie działa tryptofan?

Efekty suplementacji tryptofanem mogą różnić się u poszczególnych osób. Wpływ na to może mieć indywidualna wrażliwość organizmu oraz dawka przyjmowanego tryptofanu. W niektórych przypadkach, efekty można zaobserwować już po kilku dniach, jednak pełne efekty mogą wymagać kilku tygodni regularnego przyjmowania tryptofanu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Naturalne źródła tryptofanu

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że organizm nie jest w stanie go samodzielnie syntetyzować i musi go pozyskiwać z pożywienia. Naturalne źródła tryptofanu to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, takie jak orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i owoce. Duże ilości tryptofanu można znaleźć w migdałach, orzechach włoskich, dyni, pestkach słonecznika, awokado, bananach, ananasach, truskawkach i czarnych jagodach. Należy pamiętać, że tryptofan może być rozkładany przez procesy obróbki termicznej, dlatego ważne jest, aby spożywać te produkty na surowo lub lekko przetworzone. Ponadto, produkty bogate w białko, takie jak mięso, ryby, jaja i nabiał, również zawierają tryptofan. Dlatego dieta bogata w różnorodne źródła białka roślinnego i zwierzęcego może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tego aminokwasu w organizmie. 

Tryptofan - skutki uboczne stosowania

Tryptofan to aminokwas egzogenny, który jest niezbędny dla organizmu. Jest on ważnym składnikiem diety, ponieważ jest prekursorem serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju, apetytu i snu. Pomaga również w produkcji melatoniny, hormonu wpływającego na rytm dobowy organizmu. Jednakże, stosowanie tryptofanu może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy, zawroty głowy, senność lub bezsenność. Rzadko mogą wystąpić alergiczne reakcje skórne, takie jak wysypka, świąd lub obrzęk. Ponadto, długotrwałe i nadmiarowe spożycie tryptofanu może prowadzić do podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego, przed rozpoczęciem suplementacji tryptofanem, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć tych potencjalnych skutków ubocznych. 

Niedobór tryptofanu – objawy

Niedobór tryptofanu to sytuacja, w której organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tego aminokwasu. Objawy niedoboru tryptofanu mogą być różnorodne i obejmować zarówno symptomy fizyczne, jak i psychiczne. Do fizycznych objawów niedoboru tryptofanu należą m.in. trudności w zaśnięciu, problemy ze skórą, takie jak trądzik czy suchość, oraz osłabienie i uczucie zmęczenia. Osoby cierpiące na niedobór tryptofanu mogą także odczuwać bóle głowy, zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak zgaga czy zaparcia, oraz problemy z koncentracją. Natomiast objawami psychicznymi mogą być depresja, niepokój, drażliwość, a nawet zaburzenia nastroju i apatia. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na te objawy, ponieważ niedobór tryptofanu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja czy zaburzenia snu. W przypadku podejrzenia niedoboru tryptofanu zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie badania i ewentualne suplementy diety.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz