Trening funkcjonalny - jak zwiększyć siłę i wytrzymałość? Trening na wytrzymałość i poprawę kondycji. Popraw siłę dzięki ćwiczeniom funkcjonalnym

Trening funkcjonalny - jak zwiększyć siłę i wytrzymałość? Trening na wytrzymałość i poprawę kondycji. Popraw siłę dzięki ćwiczeniom funkcjonalnym

Czy chcesz poprawić siłę, wytrzymałość oraz koordynację swojego ciała? Szukasz sposobu, by swoją aktywność fizyczną podnieść na wyższy poziom? Wykorzystaj trening funkcjonalny! W artykule dowiesz się, czym jest trening funkcjonalny, jakie są jego korzyści oraz jak skutecznie go wdrożyć w codzienną rutynę treningową.

Co to jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to rodzaj treningu oparty na naturalnych ruchach wykonywanych przez ciało codziennie. W treningu tym skupiamy się na poprawie pracy mięśni odpowiedzialnych za koordynację ruchową i stabilizację całego ciała. Ćwiczenia funkcjonalne angażują większą liczbę mięśni jednocześnie niż tradycyjny trening mięśniowy, co przyczynia się do poprawy siły, wytrzymałości, równowagi oraz koordynacji ruchowej.

Korzyści treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny jest korzystny dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Oto kilka korzyści, jakie można osiągnąć dzięki treningowi funkcjonalnemu:

Poprawa siły

Trening funkcjonalny przyczynia się do poprawy siły mięśni, co z kolei wpływa na jakość wykonywanych codziennych czynności, takich jak np. praca czy zabawa z dzieckiem.

Zwiększenie wytrzymałości

Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają wytrzymałość mięśni i wydolność serca oraz układu oddechowego.

Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej

Trening funkcjonalny angażuje mięśnie głębokie, odpowiedzialne za utrzymanie równowagi. Regularne wykonywanie ćwiczeń funkcjonalnych poprawia koordynację ruchowo-motoryczną.

Ograniczenie bólu

Trening funkcjonalny może pomóc w zmniejszeniu bólu kręgosłupa, bólu mięśni oraz wzmocnieniu mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała.

Jakie efekty przynosi trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to forma aktywności fizycznej, która skupia się na rozwijaniu siły, wytrzymałości, koordynacji oraz stabilności całego ciała. Celem treningu funkcjonalnego jest poprawa ogólnej sprawności oraz zdolności do wykonywania codziennych czynności bez żadnych trudności. Regularne wykonywanie tego rodzaju treningu przynosi wiele korzyści dla organizmu. Po pierwsze, wzmacnia mięśnie, zarówno główne, jak i te niższorzędne, co przekłada się na większą siłę i wytrzymałość. Po drugie, poprawia koordynację oraz stabilność, co jest kluczowe podczas wykonywania różnych ruchów. Trening funkcjonalny również pomaga wzmocnić stawy oraz poprawia elastyczność, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Ponadto, przynosi korzyści dla regulacji masy ciała, poprawia zdolność do spalania tkanki tłuszczowej oraz zwiększa wydolność serca i płuc. W rezultacie, trening funkcjonalny pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrą kondycję fizyczną. 

Jak zaplanować trening funkcjonalny?

Planując trening funkcjonalny, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Dostosuj ćwiczenia do swojej kondycji fizycznej - nie rób ćwiczeń, na które nie jesteś gotowy.
 • Stwórz plan treningowy, który będzie składał się z różnych ćwiczeń, zakładający trening siłowy i kardio.
 • Ćwicz regularnie - najlepiej 2-3 razy w tygodniu.
 • Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu.

Przykładowy trening funkcjonalny. Przykładowe ćwiczenia które należy wykonywać 

Trening funkcjonalny może składać się z różnych ćwiczeń, których celem jest poprawa wytrzymałości, siły oraz koordynacji ruchowej. Oto przykładowy trening funkcjonalny na jeden dzień:

Rozgrzewka - 5-10 minut:

 • bieżnia
 • krążenie ramion i nóg

Ćwiczenia siłowe - 20-25 minut:

 • przysiady ze sztangą
 • martwy ciąg
 • pompki
 • wiosłowanie hantlami

Ćwiczenia kardio - 20-25 minut:

 • bieg na bieżni

Rozciąganie - 10-15 minut:

 • stretching mięśni nóg, pleców, barków i klatki piersiowej

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening na wytrzymałość: 8 ćwiczeń poprawiających kondycję i zwinność

Trening na wytrzymałość to kluczowy element w przygotowaniu fizycznym wielu sportowców, ale także osób dbających o swoją kondycję. Regularne ćwiczenia mają na celu poprawę wydolności organizmu, zwiększenie pojemności płuc oraz wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego. Istnieje wiele aktywności, które można wykorzystać do treningu wytrzymałościowego. Jednym z popularnych ćwiczeń jest bieganie, które angażuje wiele mięśni i pozwala na poprawę wytrzymałości całego organizmu. Skakanie na skakance to również skuteczny sposób na trening wytrzymałości, który działa na wiele regionów ciała, w tym na mięśnie nóg, ramion i brzucha. Jazda na rowerze, pływanie, aerobik czy skakanie przez skakankę to kolejne propozycje, które wymagają dużej ilości energii i wytrzymałości. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń poprawia nie tylko kondycję, ale także zwinność i ogólną sprawność fizyczną. Dlatego warto zdecydować się na różnorodne aktywności, aby wzmocnić organizm i regularnie ćwiczyć. 

Podsumowanie

Trening funkcjonalny to skuteczna metoda na poprawę siły, wytrzymałości oraz koordynacji ruchowej. Ćwiczenia funkcjonalne angażują większą ilość mięśni niż trening mięśniowy, co przynosi szereg korzyści. Planując trening funkcjonalny, warto skonsultować się z trenerem osobistym lub instruktorem fitness. Pamiętaj, że regularność i systematyczność są kluczowe w treningu funkcjonalnym!

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca