Torbiel na jajniku - objawy, leczenie i szanse na zajście w ciążę. Torbiel jajnika w ciąży 

Torbiel na jajniku - objawy, leczenie i szanse na zajście w ciążę. Torbiel jajnika w ciąży 

Torbiel na jajniku to schorzenie, które może wpływać na zdrowie i płodność kobiet. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są objawy torbieli na jajniku, czy jest ona groźna oraz jakie są metody leczenia. Przeczytasz również o wpływie torbieli na zdolność zajścia w ciążę i rozwijania jej. Zapraszamy do lektury!

Torbiel na jajniku - Jakie są objawy i jak się objawia?

Torbiel na jajniku stanowi zmianę w postaci worka wypełnionego płynem, która może rozwijać się na powierzchni lub wewnątrz jajnika. Początkowo torbiel jest zazwyczaj bezobjawowa i może zostać przypadkowo zdiagnozowana podczas rutynowych badań ultrasonograficznych. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy, takie jak:

 • ból brzucha, pleców lub miednicy,
 • uczucie pełności w podbrzuszu,
 • zmiany w rytmie miesiączki,
 • uczucie ucisku na pęcherz moczowy,
 • problemy z oddawaniem moczu.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi dokładne badania diagnostyczne.

Czy torbiel na jajniku jest groźna? - Potencjalne zagrożenia i ryzyko powikłań

Większość torbieli na jajniku nie jest groźna i sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Wiele z nich jest małych i nie powoduje żadnych objawów, więc nie wymagają interwencji medycznej. Jednak istnieją pewne potencjalne zagrożenia i ryzyko powikłań związanych z torbielami na jajniku, takie jak:

 • Torbiel pęka - może to prowadzić do nagłego bólu brzucha i wymagać interwencji medycznej.
 • Skręcenie torbieli - jeśli torbiel zostanie skręcona, może to powodować silny ból brzucha i wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
 • Torbiel rośnie i uciska na sąsiadujące narządy - może to powodować dyskomfort i ból oraz prowadzić do problemów z układem moczowym.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub pogorszenia stanu zdrowia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jak szybko rośnie torbiel na jajniku? - Czy torbiel może się powiększać?

Tempo wzrostu torbieli na jajniku może być różne i zależy od indywidualnych czynników. Niektóre torbiele mogą rosnąć powoli i nie powodować żadnych problemów przez długi czas, podczas gdy inne mogą szybko się powiększać. Oczywiście, im większa torbiel, tym większe ryzyko powikłań. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie torbieli za pomocą badań ultrasonograficznych.

Torbiele na jajniku a ciąża - Czy torbiel może wpływać na zdolność zajścia w ciążę i rozwijania jej?

Torbiel na jajniku może wpływać na zdolność zajścia w ciążę, ale nie zawsze. Zależy to od różnych czynników, takich jak:

 • rozmiar torbieli,
 • lokalizacja,
 • rodzaj torbieli,
 • obecność innych problemów związanych z płodnością.

Niektóre torbiele mogą powodować zaburzenia owulacji, co może utrudniać zajście w ciążę. Ponadto, jeśli torbiel utrudnia swobodny przepływ jajeczka lub spermy, może to również wpływać na szanse na zajście w ciążę.

W przypadku kobiet, które nie mogą zajść w ciążę, a torbiel na jajniku jest zidentyfikowana jako potencjalna przyczyna, lekarz może zdecydować się na usunięcie torbieli przed rozpoczęciem leczenia niepłodności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie torbieli na jajniku - Metody i podejścia do tego schorzenia

Leczenie torbieli na jajniku zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj torbieli,
 • rozmiar,
 • obecność objawów,
 • wiek pacjentki,
 • plany dotyczące płodności.

Niektóre torbiele wymagają jedynie obserwacji i regularnego monitorowania, zwłaszcza jeśli są małe i nie powodują żadnych objawów. W innych przypadkach, gdy torbiel jest większa, rośnie lub powoduje dyskomfort, lekarz może zalecić jej usunięcie za pomocą zabiegu chirurgicznego.

W niektórych przypadkach, gdy istnieje ryzyko złośliwości torbieli, może być konieczna całościowa usunięcie jajnika.

Pamiętaj, że tylko lekarz może ocenić i zalecić odpowiednie leczenie w Twoim przypadku. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy lub obawy dotyczące torbieli na jajniku, zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca