bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Wczesne objawy raka jajnika. Diagnostyka raka jajnika, jak wykryć, rokowania. Pierwsze objawy raka jajnika

Blog healthcare

Wczesne objawy raka jajnika. Diagnostyka raka jajnika, jak wykryć, rokowania. Pierwsze objawy raka jajnika

Czy wiesz, że rak jajnika jest jednym z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów? Niestety, pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie mogą być wczesne symptomy raka jajnika. W tym artykule przedstawimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia i diagnozowania tej choroby.

Spis treści

 1. Rak jajnika - przyczyny
 2. Objawy raka jajnika
 3. Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?
 4. Guz jajnika
 5. Rak jajnika - brzuch - czemu warto na niego zwrócić uwagę?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Leczenie raka jajnika
 8. Diagnozowanie i profilaktyka raka jajnika
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Rak jajnika - przyczyny

Nie wiadomo, co dokładnie powoduje rozwój raka jajnika. Wiemy jednak, że w niektórych przypadkach na chorobę chorują osoby, które mają historię raka w rodzinie. Istnieją także niektóre mutacje genetyczne, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Objawy raka jajnika

Zanim przestraszysz się, że u ciebie również zaczyna się rozwijać rak jajnika, warto poznać objawy tej choroby. Oczywiście, nie oznacza to, że będziesz miała wszystkie wymienione objawy. Jednak jeśli zauważysz u siebie przynajmniej kilka z nich, warto skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?

Wczesne objawy raka jajnika są trudne do rozpoznania, ponieważ przypominają wiele innych problemów zdrowotnych, takich jak bóle brzucha, wymioty i zmęczenie. Jednym z pierwszych objawów raka jajnika może być brak apetytu oraz utrata masy ciała. Ponadto, u pacjentki rozwijającej raka jajnika mogą pojawić się następujące objawy:

 • Bóle w podbrzuszu lub brzuchu
 • Zwiększenie obwodu brzucha
 • Ciągłą potrzebę oddawania moczu
 • Problemy z jelitami, takie jak wzdęcia, zaparcia lub biegunka

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne leczenie raka jajnika daje znacznie lepsze rokowania.

Guz jajnika

Guz jajnika to zbędny, często łagodny, narośl na powierzchni jajnika. Guzy te są stosunkowo częste u kobiet w każdym wieku. Ale kiedy guz rośnie, może on stać się złośliwy, co oznacza, że ​​zaczyna się rozwijać rak jajnika. W przypadku guzów jajnika zaleca się ich usunięcie chirurgicznie, aby wykluczyć rozwój raka.

Rak jajnika - brzuch - czemu warto na niego zwrócić uwagę?

Brzuch to jedna z pierwszych okolic na ciele, gdzie kobieta może zauważyć zmiany związane z rakiem jajnika. Może to objawiać się obrzękiem brzucha, który wydaje się zwiększać z dnia na dzień, choć kobieta nie zwiększa swojego spożycia kalorii. Warto również zwrócić uwagę na ból w podbrzuszu. W przypadku raka jajnika ból ten jest zwykle przewlekły, a na jego wystąpienie wpływ mają różne czynniki, takie jak ruch, jedzenie czy udział w aktywności fizycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie raka jajnika

Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki. Operacja oraz chemioterapia to jedne z najczęstszych form terapii. Istnieją też inne terapie, takie jak radioterapia, możliwości kliniczne lub terapia celowana.

Diagnozowanie i profilaktyka raka jajnika

Oprócz leczenia ważne jest też zapobieganie rozwijaniu się raka jajnika. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest usunięcie jajników i jajowodów przed ich chorobowym zmianach. Istnieją też badania przesiewowe, takie jak USG brzucha i analiza krwi. Pamiętajmy jednak, że jedyną skuteczną formą diagnozowania raka jajnika są badania przeprowadzone przez specjalistów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz