Czy wiesz, że rak jajnika jest jednym z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów? Niestety, pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie mogą być wczesne symptomy raka jajnika. W tym artykule przedstawimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia i diagnozowania tej choroby.
Nie wiadomo, co dokładnie powoduje rozwój raka jajnika. Wiemy jednak, że w niektórych przypadkach na chorobę chorują osoby, które mają historię raka w rodzinie. Istnieją także niektóre mutacje genetyczne, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika.
Zanim przestraszysz się, że u ciebie również zaczyna się rozwijać rak jajnika, warto poznać objawy tej choroby. Oczywiście, nie oznacza to, że będziesz miała wszystkie wymienione objawy. Jednak jeśli zauważysz u siebie przynajmniej kilka z nich, warto skonsultować się z lekarzem.
Wczesne objawy raka jajnika są trudne do rozpoznania, ponieważ przypominają wiele innych problemów zdrowotnych, takich jak bóle brzucha, wymioty i zmęczenie. Jednym z pierwszych objawów raka jajnika może być brak apetytu oraz utrata masy ciała. Ponadto, u pacjentki rozwijającej raka jajnika mogą pojawić się następujące objawy:
Jeśli zauważysz u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne leczenie raka jajnika daje znacznie lepsze rokowania.
Guz jajnika to zbędny, często łagodny, narośl na powierzchni jajnika. Guzy te są stosunkowo częste u kobiet w każdym wieku. Ale kiedy guz rośnie, może on stać się złośliwy, co oznacza, że zaczyna się rozwijać rak jajnika. W przypadku guzów jajnika zaleca się ich usunięcie chirurgicznie, aby wykluczyć rozwój raka.
Brzuch to jedna z pierwszych okolic na ciele, gdzie kobieta może zauważyć zmiany związane z rakiem jajnika. Może to objawiać się obrzękiem brzucha, który wydaje się zwiększać z dnia na dzień, choć kobieta nie zwiększa swojego spożycia kalorii. Warto również zwrócić uwagę na ból w podbrzuszu. W przypadku raka jajnika ból ten jest zwykle przewlekły, a na jego wystąpienie wpływ mają różne czynniki, takie jak ruch, jedzenie czy udział w aktywności fizycznej.
Leczenie raka jajnika zależy od zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki. Operacja oraz chemioterapia to jedne z najczęstszych form terapii. Istnieją też inne terapie, takie jak radioterapia, możliwości kliniczne lub terapia celowana.
Oprócz leczenia ważne jest też zapobieganie rozwijaniu się raka jajnika. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest usunięcie jajników i jajowodów przed ich chorobowym zmianach. Istnieją też badania przesiewowe, takie jak USG brzucha i analiza krwi. Pamiętajmy jednak, że jedyną skuteczną formą diagnozowania raka jajnika są badania przeprowadzone przez specjalistów.
Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.
Sprawdź jakie działanie przeciwzapalne ma mniszek lekarski
Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy
jednorazowa płatność
Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!
miesięcznie
Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!
rocznie