Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania. Tomografia komputerowa z kontrastem - przeciwwskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania. Tomografia komputerowa z kontrastem - przeciwwskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak lekarze są w stanie zobaczyć wnętrze twojego ciała i zdiagnozować schorzenia? Często do tego celu wykorzystywana jest tomografia komputerowa (TK). Ale czy wiesz, że czasami lekarze potrzebują bardziej szczegółowego obrazu? W takich przypadkach często zlecają badanie z zastosowaniem kontrastu. Dowiedz się więcej o tomografii z kontrastem, na czym polega i kiedy jest konieczna.

Tomografia komputerowa - krótka charakterystyka

Tomografia komputerowa, znana również jako CT lub TK, jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi diagnostycznych w medycynie. Dzięki temu badaniu lekarze są w stanie uzyskać dokładne, przekrojowe obrazy wnętrza ciała. Wykorzystuje ono promienie rentgenowskie i komputer do tworzenia dokładnego obrazu.

Tomografia z kontrastem - na czym polega?

Tomografia z kontrastem to ulepszona technika, w której do organizmu pacjenta wprowadza się substancję kontrastową, która poprawia widoczność pewnych struktur. Substancja ta może być podawana doustnie, dożylnie, przez cewnik do pęcherza moczowego lub w formie lewatywy.

Kiedy substancja kontrastowa jest wprowadzana do organizmu, lekarz wykonuje serię zdjęć przy użyciu tomografu komputerowego. Substancja kontrastowa pomaga w lepszym uwidocznieniu tkanek, narządów i naczyń krwionośnych, co umożliwia dokładniejszą diagnozę.

Kiedy jest konieczne wykonanie tomografii z kontrastem?

Lekarze zlecają badanie tomografii z kontrastem w celu uzyskania lepszej oceny pewnych schorzeń, takich jak:

 1. Nowotwory: Substancja kontrastowa pomaga w identyfikacji guzów i ocenie ich rozmiarów, lokalizacji oraz rozprzestrzeniania się w organizmie.
 2. Zapalenie: Tomografia z kontrastem może pomóc w identyfikacji obszarów zapalenia, takich jak zapalenie płuc czy zapalenie jamy brzusznej.
 3. Infekcje: Badanie z użyciem kontrastu może pomóc w diagnozie różnych infekcji wewnętrznych, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zapalenie opon mózgowych.
 4. Uszkodzenia naczyń krwionośnych: Substancja kontrastowa umożliwia ocenę stanu naczyń krwionośnych, takich jak tętnice wieńcowe serca czy tętnice mózgowe, co pomaga w identyfikacji zwężeń, tętniaków czy zakrzepów.
 5. Wrodzone wady anatomiczne: Tomografia z kontrastem może pomóc w identyfikacji wrodzonych wad anatomicznych, takich jak wady serca lub wrodzone wady nerek.

Pamiętaj, że decyzję o wykonaniu tomografii z kontrastem podejmuje lekarz na podstawie Twojego stanu zdrowia i objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy to badanie ma jakieś potencjalne ryzyko?

Podczas tomografii z kontrastem występuje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na substancję kontrastową. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o ewentualnych alergiach lub wcześniejszych reakcjach na kontrast.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po badaniu, takich jak wysypka, trudności w oddychaniu czy obrzęk, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa (TK) jest powszechnie stosowanym badaniem obrazowym, które umożliwia precyzyjne diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Mówiąc ogólnie, osoby z ciążą powinny unikać TK, zwłaszcza w początkowych miesiącach ciąży. Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na podawane w czasie badania kontrastowe substancje. Osoby, które mają alergię na jod powinny skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem TK, ponieważ substancje kontrastowe często zawierają jod. Tomografia komputerowa wymaga wykorzystania promieni rentgenowskich, dlatego osoby wrażliwe na promieniowanie, zwłaszcza kobiety w ciąży, powinny unikać tego badania, o ile jest to możliwe. W przypadku dzieci i niemowląt, które mają mniejszą tolerancję na promieniowanie, tkanka mózgu i jądra powinny być szczególnie chronione. Przed przystąpieniem do badania TK, należy zawsze skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoim stanie zdrowia oraz ewentualnych schorzeniach czy alergiach. 

Tomografia komputerowa z wykorzystaniem kontrastu jest bezpiecznym i cennym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia szczegółową ocenę organizmu. Jeśli lekarz zaleci tę procedurę, nie wahaj się, bo może to przyczynić się do skutecznej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca