bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania. Tomografia komputerowa z kontrastem - przeciwwskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Blog healthcare

Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania. Tomografia komputerowa z kontrastem - przeciwwskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak lekarze są w stanie zobaczyć wnętrze twojego ciała i zdiagnozować schorzenia? Często do tego celu wykorzystywana jest tomografia komputerowa (TK). Ale czy wiesz, że czasami lekarze potrzebują bardziej szczegółowego obrazu? W takich przypadkach często zlecają badanie z zastosowaniem kontrastu. Dowiedz się więcej o tomografii z kontrastem, na czym polega i kiedy jest konieczna.

Spis treści

 1. Tomografia komputerowa - krótka charakterystyka
 2. Tomografia z kontrastem - na czym polega?
 3. Kiedy jest konieczne wykonanie tomografii z kontrastem?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Czy to badanie ma jakieś potencjalne ryzyko?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa - krótka charakterystyka

Tomografia komputerowa, znana również jako CT lub TK, jest jednym z najbardziej przydatnych narzędzi diagnostycznych w medycynie. Dzięki temu badaniu lekarze są w stanie uzyskać dokładne, przekrojowe obrazy wnętrza ciała. Wykorzystuje ono promienie rentgenowskie i komputer do tworzenia dokładnego obrazu.

Tomografia z kontrastem - na czym polega?

Tomografia z kontrastem to ulepszona technika, w której do organizmu pacjenta wprowadza się substancję kontrastową, która poprawia widoczność pewnych struktur. Substancja ta może być podawana doustnie, dożylnie, przez cewnik do pęcherza moczowego lub w formie lewatywy.

Kiedy substancja kontrastowa jest wprowadzana do organizmu, lekarz wykonuje serię zdjęć przy użyciu tomografu komputerowego. Substancja kontrastowa pomaga w lepszym uwidocznieniu tkanek, narządów i naczyń krwionośnych, co umożliwia dokładniejszą diagnozę.

Kiedy jest konieczne wykonanie tomografii z kontrastem?

Lekarze zlecają badanie tomografii z kontrastem w celu uzyskania lepszej oceny pewnych schorzeń, takich jak:

 1. Nowotwory: Substancja kontrastowa pomaga w identyfikacji guzów i ocenie ich rozmiarów, lokalizacji oraz rozprzestrzeniania się w organizmie.
 2. Zapalenie: Tomografia z kontrastem może pomóc w identyfikacji obszarów zapalenia, takich jak zapalenie płuc czy zapalenie jamy brzusznej.
 3. Infekcje: Badanie z użyciem kontrastu może pomóc w diagnozie różnych infekcji wewnętrznych, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zapalenie opon mózgowych.
 4. Uszkodzenia naczyń krwionośnych: Substancja kontrastowa umożliwia ocenę stanu naczyń krwionośnych, takich jak tętnice wieńcowe serca czy tętnice mózgowe, co pomaga w identyfikacji zwężeń, tętniaków czy zakrzepów.
 5. Wrodzone wady anatomiczne: Tomografia z kontrastem może pomóc w identyfikacji wrodzonych wad anatomicznych, takich jak wady serca lub wrodzone wady nerek.

Pamiętaj, że decyzję o wykonaniu tomografii z kontrastem podejmuje lekarz na podstawie Twojego stanu zdrowia i objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy to badanie ma jakieś potencjalne ryzyko?

Podczas tomografii z kontrastem występuje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na substancję kontrastową. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o ewentualnych alergiach lub wcześniejszych reakcjach na kontrast.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po badaniu, takich jak wysypka, trudności w oddychaniu czy obrzęk, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa (TK) jest powszechnie stosowanym badaniem obrazowym, które umożliwia precyzyjne diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Mówiąc ogólnie, osoby z ciążą powinny unikać TK, zwłaszcza w początkowych miesiącach ciąży. Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na podawane w czasie badania kontrastowe substancje. Osoby, które mają alergię na jod powinny skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem TK, ponieważ substancje kontrastowe często zawierają jod. Tomografia komputerowa wymaga wykorzystania promieni rentgenowskich, dlatego osoby wrażliwe na promieniowanie, zwłaszcza kobiety w ciąży, powinny unikać tego badania, o ile jest to możliwe. W przypadku dzieci i niemowląt, które mają mniejszą tolerancję na promieniowanie, tkanka mózgu i jądra powinny być szczególnie chronione. Przed przystąpieniem do badania TK, należy zawsze skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoim stanie zdrowia oraz ewentualnych schorzeniach czy alergiach. 

Tomografia komputerowa z wykorzystaniem kontrastu jest bezpiecznym i cennym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia szczegółową ocenę organizmu. Jeśli lekarz zaleci tę procedurę, nie wahaj się, bo może to przyczynić się do skutecznej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz