Tomografia komputerowa (CT) - jak wygląda, kiedy jest niezbędna i jakie choroby wykrywa? Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – wskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Tomografia komputerowa (CT) - jak wygląda, kiedy jest niezbędna i jakie choroby wykrywa? Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – wskazania. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej

Tomografia komputerowa (CT) to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce medycznej. Jest to nowoczesna technika obrazowania, która umożliwia uzyskanie precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów narządów wewnętrznych. Dzięki temu badaniu można wykrywać różnego rodzaju choroby, na podstawie dokładnych detali anatomicznych i patologicznych. W tym artykule dowiesz się, czym jest tomografia komputerowa, jakie jest jej zastosowanie, jak przygotować się do badania oraz jakie choroby można za jej pomocą wykryć.

Tomografia komputerowa - co to za badanie?

Tomografia komputerowa (CT) jest diagnostyczną techniką obrazowania medycznego, która wykorzystuje połączenie rentgenowskich promieniowania i komputerowej analizy danych. Poprzez skanowanie ciała pacjenta wąskim wiązkiem promieni rentgenowskich, tomografia komputerowa tworzy precyzyjne przekroje obrazu, które zostają następnie przetworzone przez komputer i złożone w trójwymiarowy obraz badanych narządów. To pozwala na dokładną ocenę stanu tkanki, identyfikację zmian patologicznych i diagnozę schorzeń.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Podczas badania tomograficznego pacjent leży na stole, który powoli przesuwa się przez pierścień tomografu. Wokół pacjenta krąży pierścień z detektorami, które rejestrują promienie rentgenowskie. Podczas skanowania pacjent musi pozostać nieruchomy. Przez większość czasu badania, lekarz oddala się do kontrolnej konsoli, lecz będzie w stałym kontakcie z pacjentem za pomocą mikrofonu i systemu nawigacyjnego.

Badanie jest szybkie i bezbolesne. Podczas skanowania pacjent może usłyszeć odgłosy pracy tomografu, np. dźwięk podobny do buczenia. Ważne jest, aby pacjent pozostał spokojny i nie poruszał się, aby uzyskać jak najbardziej dokładne wyniki.

Badanie tomografem - jak się przygotować?

Przed badaniem tomograficznym istnieją pewne wskazówki dotyczące przygotowania. Przede wszystkim, warto poinformować lekarza o ewentualnych alergiach na środki kontrastowe, które mogą być czasami stosowane w trakcie badania. Jeśli pacjent ma taką alergię, lekarz może podjąć odpowiednie środki ostrożności lub zdecydować o zastosowaniu innej metody diagnostycznej.

W niektórych przypadkach, przed badaniem tomograficznym, pacjent może być poproszony o unikanie jedzenia przed badaniem. W szczególności, jeśli tomografia ma obejmować kontrastowanie, pacjent może być zobligowany do niejedzenia przez określony czas przed badaniem. Wszelkie szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania do badania tomograficznego powinny zostać przekazane pacjentowi przez lekarza lub personel medyczny.

Co wykryje, a czego nie wykryje tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym i może pomóc w wykrywaniu wielu różnych chorób. Przez dokładne obrazowanie struktur wewnętrznych ciała, tomografia komputerowa umożliwia identyfikację chorób takich jak:

 • nowotwory (np. guzy mózgu, raka płuc, nowotwory wątroby);
 • schorzenia naczyń krwionośnych (np. zakrzepica, aneurysmy);
 • choroby serca (np. choroba wieńcowa, zawał serca);
 • schorzenia układu kostno-stawowego (np. złamania, uszkodzenia stawów);
 • choroby płuc (np. zapalenie płuc, gruźlica);
 • choroby wątroby, nerek i trzustki (np. stłuszczenie wątroby, kamica nerkowa);
 • choroby kręgosłupa (np. dyskopatia, przepuklina dysku).

Należy jednak pamiętać, że tomografia komputerowa nie jest uniwersalnym narzędziem diagnostycznym i nie jest w stanie wykryć wszystkich chorób. W niektórych przypadkach, dla precyzyjnej diagnozy mogą być niezbędne dodatkowe badania obrazowe lub badania laboratoryjne.

Opis tomografii komputerowej

Podsumowując, tomografia komputerowa (CT) jest niezwykle wartościowym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia dostarczenie wysokiej jakości obrazów narządów wewnętrznych. Badanie jest bezpieczne, szybkie i nieinwazyjne. Dzięki precyzyjnemu obrazowaniu, tomografia komputerowa może wykrywać różnorodne choroby i patologie, co pomaga w postawieniu diagnozy i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. W przypadku konieczności wykonania badania, warto skonsultować się z lekarzem, który udzieli wszelkich informacji dotyczących przygotowania i procedury samego badania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc – wskazania

Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc (ang. low-dose computed tomography, LDCT) jest specjalnym rodzajem tomografii komputerowej stosowanym do skanowania płuc z mniejszą dawką promieniowania niż w przypadku konwencjonalnej tomografii komputerowej. Jest używana w celu wykrywania zmian w płucach, w szczególności guzów, wczesnych objawów raka płuc oraz oceny ryzyka wystąpienia raka płuc u osób z odpowiednimi czynnikami ryzyka. Oto niektóre z głównych wskazań do przeprowadzenia niskodawkowej tomografii komputerowej płuc:

Wykrywanie raka płuc u osób zwiększonego ryzyka:

 • Osoby w wieku 55-80 lat z historią palenia tytoniu lub byłym palaczom, którzy rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat.
 • Osoby, które palą lub paliły tytoń i mają historię raka płuc w rodzinie.

Monitorowanie zmian w płucach:

 • Osoby, które już miały raka płuc i przeszły leczenie, mogą być poddawane LDCT w celu monitorowania ewentualnego nawrotu choroby.
 • Osoby z wcześniej zdiagnozowanymi guzami płucnymi, aby monitorować wzrost ich rozmiaru lub pojawianie się nowych zmian.

Ocena nieswoistych objawów:

 • Osoby z objawami takimi jak kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej lub inne nieswoiste objawy oddechowe, które wymagają oceny w celu wykluczenia raka płuc.

Badania przesiewowe w programach profilaktycznych:

 • Niektóre kraje lub regiony wprowadzają programy przesiewowe, w których osoby z grupy ryzyka, np. palacze, są regularnie badane przy użyciu LDCT w celu wczesnego wykrywania raka płuc.

Badania kontrolne:

 • Osoby, które miały wcześniej choroby płucne, takie jak zwłóknienie płuc, mogą być monitorowane za pomocą LDCT w celu oceny postępu lub ewentualnych powikłań.

Warto zaznaczyć, że nie każda osoba powinna być poddawana niskodawkowej tomografii komputerowej płuc. Decyzję o przeprowadzeniu badania powinien podjąć lekarz na podstawie oceny ryzyka i korzyści. Istnieją pewne ograniczenia i potencjalne skutki uboczne związane z narażeniem na promieniowanie, dlatego istotne jest, aby badanie było stosowane w odpowiednich przypadkach i tylko na zalecenie lekarza.

Tomografia komputerowa – przebieg badania

Tomografia komputerowa jest inwazyjną diagnostyką obrazową, która umożliwia wykonywanie szczegółowych zdjęć wewnętrznych narządów i tkanek. Przebieg badania rozpoczyna się od umieszczenia pacjenta na stole, który przesuwa się wewnątrz urządzenia tomograficznego. Podczas badania pacjent musi pozostać nieruchomy, ponieważ nawet najmniejszy ruch może wpłynąć na jakość uzyskiwanych obrazów. Podczas skanowania może być konieczne przyjęcie przez pacjenta kontrastu dożylnego, który wzmocni kontrast obrazów uzyskanych podczas badania. Kontrast jest podawany przez wlew dożylny w ramię lub przedramię. Po podaniu kontrastu następuje jeszcze jedno skanowanie, które pozwala lekarzowi na dokładniejsze zobrazowanie tkanek i narządów. Czas trwania samego badania to zazwyczaj kilka minut, jednak cały proces, włącznie z przygotowaniem i oczekiwaniem na wyniki, może potrwać kilka godzin. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do codziennych czynności, ale istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. W związku z tym, po badaniu zalecane jest obserwowanie pacjenta przez pewien czas, aby upewnić się, że nie ma żadnych reakcji alergicznych na podany kontrast. Tomografia komputerowa jest powszechnie stosowana w medycynie do diagnozowania różnych schorzeń i jest wysoce skuteczną metodą obrazowania. 

Na czym polega tomografia komputerowa płuc?

Tomografia komputerowa płuc to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które polega na uzyskaniu wielu precyzyjnych dwuwymiarowych obrazów narządów wewnętrznych. Metoda ta używa promieni rentgenowskich, które są przesyłane przez ciało pacjenta, a następnie rejestrowane przez specjalny detektor. W trakcie badania pacjent leży na stole, który przemieszcza się przez otwór w cylindrze tomografu komputerowego. W trakcie skanowania, aparat wykonuje serię zdjęć, które są następnie przetwarzane przez komputer, aby utworzyć trójwymiarowy obraz badanych narządów. Tomografia komputerowa płuc jest szczególnie przydatna w przypadku podejrzenia choroby płuc, takiej jak np. rak płuc, zapalenie płuc czy gruźlica. Badanie to pozwala na dokładną ocenę struktury płuc i przestrzeni wokół nich, co umożliwia wykrywanie nawet najmniejszych zmian patologicznych. Ponadto, tomografia komputerowa płuc może być również stosowana do monitorowania postępu leczenia, oceny skuteczności terapii i planowania operacji. Badanie to jest szybkie i bezpieczne, choć wymaga kilku sekund narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Przed wykonaniem tomografii komputerowej płuc pacjent powinien zgłosić ewentualną ciążę lub alergię na substancje kontrastujące, a także zdjąć metalowe przedmioty i biżuterię. Na podstawie wyników badania, lekarz może postawić dokładną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca