Szpinak - Zielone warzywo pełne składników odżywczych i korzyści dla organizmu. Szpinak – właściwości odżywcze i zdrowotne. Dlaczego warto jeść szpinak i inne warzywa sezonowe? Potrawy ze szpinakiem 

Szpinak - Zielone warzywo pełne składników odżywczych i korzyści dla organizmu. Szpinak – właściwości odżywcze i zdrowotne. Dlaczego warto jeść szpinak i inne warzywa sezonowe? Potrawy ze szpinakiem 

Szpinak jest jednym z najbardziej pożywnych warzyw dostępnych na rynku. Wartości odżywcze i korzyści dla zdrowia, jakie niesie spożywanie szpinaku, są niezwykle imponujące. Ten artykuł przedstawia informacje na temat zdrowotnych właściwości szpinaku, zawartych w nim składników odżywczych oraz praktyczne wskazówki dotyczące zamrażania i przechowywania tego warzywa.

Szpinak - właściwości zdrowotne

Wartości odżywcze szpinaku - Składniki odżywcze i witaminy obecne w szpinaku

Szpinak jest niskokalorycznym warzywem, bogatym w wiele składników odżywczych. Jest szczególnie dobrym źródłem witamin A, C i K. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego wzroku i funkcjonowania układu immunologicznego. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, wspierającym zdrowie układu odpornościowego. Natomiast witamina K pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi.

Dodatkowo, szpinak zawiera również znaczące ilości żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Żelazo jest niezbędne dla produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do tkanek. Wapń jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych kości i zębów, a magnez i potas pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego.

Czy szpinak jest zdrowy? Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania szpinaku

Spożywanie szpinaku regularnie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, szpinak może wspomagać trawienie i zapobiegać zaparciom. Ponadto, składniki odżywcze obecne w szpinaku mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, co wpływa korzystnie na zdrowie serca.

Kolejną korzyścią płynącą ze spożywania szpinaku jest jego właściwość przeciwnowotworowa. Szpinak zawiera związki przeciwutleniające, które mogą pomagać w zwalczaniu wolnych rodników i chronić komórki przed uszkodzeniami i mutacjami.

Szpinak jako źródło żelaza - Jak szpinak może przyczynić się do utrzymania odpowiednich poziomów żelaza

Szpinak jest często uważany za bardzo bogate źródło żelaza. Jednakże, jego zawartość żelaza nie jest tak wysoka, jak wielu ludzi uważa. Istnieje pewna ilość tzw. "kwasu szczawiowego", który napotykany podczas przetwarzania szpinaku, może ograniczać wchłanianie żelaza przez organizm. Aby zwiększyć przyswajanie żelaza z szpinaku, warto zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

Nie jest konieczne rezygnowanie ze spożywania szpinaku, ze względu na jego niską zawartość żelaza. Wiele innych składników odżywczych, które szpinak oferuje, wpływa korzystnie na zdrowie, dlatego warto go włączyć do swojej diety.

Jak zamrozić szpinak? Praktyczne wskazówki dotyczące zamrażania i przechowywania szpinaku

Zamrażanie szpinaku jest doskonałym sposobem na przedłużenie jego trwałości i zachowanie większości składników odżywczych. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zamrozić szpinak:

 1. Przygotuj szpinak, usuwając z niego niedoskonałości, takie jak uszkodzone liście czy łodygi.
 2. Dokładnie opłucz szpinak i osusz go za pomocą papierowych ręczników.
 3. Przełóż szpinak do szczelnych pojemników lub torebek zamrażarki.
 4. Upewnij się, że pojemniki są dobrze zamknięte, aby zapobiec dostawaniu się powietrza.
 5. Umieść zamrożony szpinak w zamrażarce i przechowuj go przez około 6 miesięcy.

Aby użyć zamrożonego szpinaku, po prostu rozmroź go w lodówce przez kilka godzin przed użyciem. Możesz dodać go do sałatek, sosów, smoothie czy zup, aby cieszyć się wszystkimi składnikami odżywczymi, które szpinak ma do zaoferowania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości zdrowotne szpinaku

Szpinak jest jednym z najzdrowszych warzyw, które możemy dodać do swojej codziennej diety. Zawiera wiele korzystnych substancji odżywczych i ma wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim, szpinak jest bogaty w żelazo, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek i utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, szpinak jest również źródłem witamin A, E, C i K, które są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Witamina A jest dobra dla wzroku i zdrowia skóry, natomiast witamina E ma działanie przeciwutleniające i pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniami. Ponadto, szpinak zawiera także dużo błonnika, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i zapobiega zaparciom. Istnieją również badania, które sugerują, że szpinak może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i złagodzeniu stanów zapalnych. Ponadto, szpinak zawiera fitosubstancje, takie jak flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Z tego powodu, szpinak jest często rekomendowany dla osób chcących utrzymać zdrową dietę i poprawić swoje zdrowie. Można go przygotowywać na wiele różnych sposobów, na przykład jako sałatkę, smoothie, czy dodatek do makaronu. Warto jest włączyć szpinak do swojej codziennej diety, aby czerpać korzyści zdrowotne, jakie niesie ze sobą to warzywo. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca