bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementacja magnezu: dla kogo, dawki, najważniejsze zasady. Nadmiar magnezu w organizmie – przyczyny, objawy i leczenie hipermagnezemii. Jak suplementować magnez? Sprawdź, czy dotyczy Cię niedobór magnezu

Blog healthcare

Suplementacja magnezu: dla kogo, dawki, najważniejsze zasady. Nadmiar magnezu w organizmie – przyczyny, objawy i leczenie hipermagnezemii. Jak suplementować magnez? Sprawdź, czy dotyczy Cię niedobór magnezu

Sprawdź jak suplementować magnez przy jego niedoborach

Spis treści

 1. Rola magnezu w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na magnez
 2. Suplementacja magnezu - zasady
 3. Kto powinien przyjmować magnez? Sprawdź, czy dotyczy Cię niedobór magnezu
 4. W jakiej dawce przyjmować magnez? Magnez - dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie magnezu
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. W czym jest magnez? Jakie produkty go zawierają? Produkty bogate w magnez
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Zasady bezpiecznej suplementacji magnezu w sytuacji niedoboru

Rola magnezu w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na magnez

Magnez to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni on wiele istotnych funkcji, m.in. jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, uczestniczy w procesie syntezy białek oraz wpływa na metabolizm glukozy i węglowodanów. Magnez wpływa również na zdrowie serca i układu krążenia, reguluje ciśnienie krwi, a także łagodzi stany depresyjne i lęki.

Suplementacja magnezu - zasady

Suplementacja magnezu jest jednym z najprostszych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki tego pierwiastka. Istnieje wiele form magnezu, m.in. chlorowinian magnezu, cytrynian magnezu czy chelat magnezowy.

Dawkowanie magnezu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb organizmu, jednak zazwyczaj zaleca się przyjmowanie około 200-400 mg magnezu dziennie. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiednie produkty i dawkowanie, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na schorzenia nerek czy serca.

Kiedy brać magnez - rano czy wieczorem?

Magnez najlepiej przyjmować podczas posiłków, aby zwiększyć jego wchłanianie. Co do pory dnia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiele źródeł sugeruje, aby brać magnez wieczorem, ponieważ może on działać łagodząco na układ nerwowy i pomóc zasnąć.

Czy można suplementować magnez bez przerw?

Magnez można przyjmować codziennie, jednak zaleca się rozważenie przerwy co kilka miesięcy, aby organizm nie przyzwyczaił się do suplementacji i nie zaczął mniej skutecznie przyswajać magnezu.

Z czym można łączyć magnez, a z czym nie?

Magnez można łączyć z witaminami z grupy B, wapniem oraz witaminą D, aby wzmocnić ich działanie. Z kolei istnieją pewne składniki, które mogą zmniejszać wchłanianie magnezu, m.in. napary ziołowe, kawa, alkohol, słodycze i produkty bogate w błonnik.Dokładna lista jak łączyć suplementy ze sobą bogate w witaminy i minerały dostępna jest tutaj

Kto powinien przyjmować magnez? Sprawdź, czy dotyczy Cię niedobór magnezu

Magnez może być przydatny dla każdej osoby, jednak szczególnie zalecany jest dla osób, które mają skłonność do skurczów mięśniowych, bólu głowy, niepokoju, stresu czy zaburzeń snu. Warto również zwrócić uwagę na to, że do grup podwyższonego ryzyka niedoboru magnezu należą osoby starsze, chorujące na cukrzycę, choroby serca czy nerek, osoby przechodzące przez okres intensywnego treningu fizycznego czy kobiety w ciąży.

W jakiej dawce przyjmować magnez? Magnez - dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie magnezu

Dawkowanie magnezu zależy od indywidualnych potrzeb organizmu, jednak zaleca się przyjmowanie około 200-400 mg magnezu dziennie. W przypadku braku pewności co do dawkowania, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Przekroczenie zalecanej dawki magnezu może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak biegunka, nudności czy bóle brzucha.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

W czym jest magnez? Jakie produkty go zawierają? Produkty bogate w magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla organizmu człowieka. Występuje przede wszystkim w naszych kościach, mięśniach i komórkach. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, takich jak produkcja energii, syntezowanie białek i regulacja pracy układu nerwowego. W diecie magnez można znaleźć w różnych produktach spożywczych. Jednym z najbogatszych źródeł magnezu są nasiona dyni, które zawierają około 535 mg tego minerału na 100 g. Innymi produktami bogatymi w magnez są orzechy, takie jak migdały i orzechy nerkowca, o zawartości około 270 mg na 100 g. Ciemna czekolada jest również dobrym źródłem magnezu, zawierającym około 68 mg na 100 g. Inne produkty, które warto uwzględnić w diecie, to szpinak, awokado, banany, brokuły i otręby. Regularne spożywanie tych produktów może zapewnić wystarczającą ilość magnezu i utrzymać nasze ciało zdrowe. 

Zasady bezpiecznej suplementacji magnezu w sytuacji niedoboru

Niedobór magnezu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak skurcze mięśni, zmęczenie, zaburzenia snu czy problemy z koncentracją. W celu zwiększenia poziomu magnezu w organizmie często sięga się po suplementy. Jednak ważne jest przestrzeganie kilku zasad bezpiecznej suplementacji. Po pierwsze, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, aby ustalić odpowiednią dawkę i uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami. Po drugie, wybierając suplement, warto postawić na preparaty zawierające chelatowane formy magnezu, które są lepiej przyswajalne dla organizmu. Po trzecie, suplementację należy prowadzić przez określony czas i co jakiś czas należy zrobić przerwę, aby sprawdzić, czy organizm samodzielnie nie zaczyna wyrównywać poziomu magnezu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że odpowiednia suplementacja magnezu może przynieść ulgę, ale zawsze powinna być prowadzona pod kontrolą specjalisty. 

Podsumowanie

Magnez to pierwiastek, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, a niedobór magnezu może prowadzić do nieprzyjemnych objawów. Suplementacja magnezu jest łatwym sposobem na uzupełnienie niedoborów pierwiastka, jednak zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z farmaceutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz