Czym jest kadm i jak objawia się zatrucie kadmem. Kadm – występowanie w żywności. Jaki wpływ na organizm ma kadm?

Czym jest kadm i jak objawia się zatrucie kadmem. Kadm – występowanie w żywności. Jaki wpływ na organizm ma kadm?

Kadm to toksyczny pierwiastek obecny jest w wielu przemysłowych produktach i może mieć negatywny wpływ na organizm. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, czym jest kadm, jakie są jego źródła i jakie są objawy zatrucia kadmem.

Kadm – Co to za pierwiastek i jakie są jego źródła?

Kadm (Cd) to metal z grupy cynku, o oznaczeniu na układzie okresowym 48. Jego cechą charakterystyczną jest toksyczność nawet w niskich stężeniach. Kadmu można znaleźć w glebie, powietrzu, wodzie oraz pochodzącym z niej pożywieniu. Główne źródła kadmu to:

 • Spalanie węgla - jeden z głównych czynników wpływających na zanieczyszczenie powietrza kadmem.
 • Przemysł - wytwarzanie baterii, farb, spawalnictwo, przemysł hutniczy, produkcja PVC.
 • Nawozy sztuczne - gdzieniegdzie można znaleźć kadmu w śladach w niektórych nawozach sztucznych.
 • Skażenie gleby poprzez absorbujące go rośliny zanieczyszczone kadmem.

Wpływ kadmu na organizm – Zatrucie i skutki zdrowotne

Nadmierne narażenie na kadm może prowadzić do zatrucia, które może powodować różnorodne skutki zdrowotne. Kadmi jest związany z wieloma schorzeniami, takimi jak:

 • Niewydolność nerek - kadmu kumuluje się w nerkach, powodując ich uszkodzenie i zaburzając ich funkcje.
 • Osteoporoza - nadmiar kadmu w organizmie może prowadzić do utraty masy kostnej i zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.
 • Problemy z płodnością - kadmi może upośledzać jakość nasienia oraz powodować zaburzenia hormonalne.
 • Nowotwory - długotrwałe narażenie na kadmi wiąże się z występowaniem nowotworów, takich jak rak płuc, nerki i pęcherza moczowego.

Zastosowanie kadmu w przemyśle i produktach codziennego użytku

Kadm ma wiele zastosowań w przemyśle i jest często obecny w wielu produktach codziennego użytku. Przykłady obejmują:

 • Baterie akumulatorowe - kadmi jest używany w bateriach niklowo-kadmowych.
 • Farby - niektóre farby i pigmenty są wzbogacane o kadmu dla uzyskania intensywniejszych kolorów.
 • Spawalnictwo - kadmo-miedziane spawalnictwo jest stosowane do lutowania i spawania metalu.
 • Szkło - kadmo-sulfidowe szkło używane jest w produkcji telewizorów i monitorów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak ograniczyć narażenie na kadm – Sposoby ochrony przed zatruciem

W celu ochrony przed narażeniem na kadm i zatruciem, warto wdrożyć kilka prostych środków:

 • Dbaj o higienę – częste mycie rąk i dokładne oczyszczanie warzyw i owoców przed spożyciem może pomóc ograniczyć narażenie na kadm.
 • Unikaj eksponowania się na pracę z kadmem - osoby pracujące w przemyśle powinny przestrzegać zaleceń dotyczących ochrony, np. stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
 • Wybieraj produkty oznaczone jako bez kadmu - przy zakupie farb, baterii i innych towarów, warto sprawdzić etykiety, aby wybrać produkty bez zawartości kadmu.

Usuwanie kadmu z organizmu – Naturalne metody detoksykacji

Chociaż organizm sam w sobie ma zdolność rozkładu kadmu, można wspomóc naturalne procesy detoksykacji poprzez przyjmowanie pewnych składników odżywczych. Przykłady to:

 • Cynk - cynk może pomóc w blokowaniu wchłaniania kadmu w organizmie.
 • Selen - selen jest niezbędny dla enzymów, które biorą udział w eliminacji kadmu z organizmu.
 • Antyoksydanty - spożywanie żywności bogatej w antyoksydanty, takie jak witamina C i E, może pomóc w ochronie przed działaniem wolnych rodników i ograniczyć toksyczność kadmu.

Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety detoksykacyjnej, aby uzyskać właściwe porady i uniknąć działań niepożądanych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca