mgr Weronika Morawska
autor artykułuSok z brzozy - właściwości
Pierwszą zaletą soku z brzozy jest jego zdolność do oczyszczania organizmu.Sok z brzozy wykazuje w swoim składzie naturalne związki chemiczne, które pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Badania wykazują, że regularne spożywanie soku z brzozy może pomóc w detoksykacji wątroby i nerek.Pomaga również w anemii jak i pozbyciu się wody z organizmu.
Sok z drzewa brzozy pozyskujemy wczesną wiosną najlepiej na przełomie marca i kwietnia.W domowych warunkach należy go przechowywać w lodówce nie dłużej niż 4 dni.Możemy rozważyć również jego zamrożenie w szklanych pojemnikach.
Skład soku z brzozy
Sok z brzozy zawiera wiele cennych składników odżywczych i aminokwasów, takich jak witamina C, potas, magnez, wapń i żelazo. Witamina C działa jako antyoksydant i pomaga wzmocnić system odpornościowy organizmu, a składniki mineralne są ważne dla zdrowia kości i mięśni. Sok z brzozy jest także bogaty w flawonoidy, które są naturalnymi substancjami, chroniącymi organizm przed stresem oksydacyjnym i chorobami serca.
Dawkowanie soku z brzozy
Drugi powód, dla którego warto pić sok z brzozy, to jego właściwości moczopędne. Zawarte w nim związki chemiczne mogą pomóc w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i zmniejszać obrzęki. Ponadto, sok z brzozy działa łagodząco na drogi moczowe i może pomóc w leczeniu niektórych chorób związanych z pęcherzem moczowym.Działa pozytywnie również na nerki.
Stosowanie soku brzozowego w medycynie naturalnej
Trzecim powodem, dla którego sok z brzozy jest tak ceniony, są jego właściwości przeciwzapalne. Związki chemiczne zawarte w sok z brzozy pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co może być korzystne dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów.Co ciekawe sok brzozowy zapobiega nadmiernemu wypadania włosów przez co je wzmacnia i zagęszcza.Często stosowany jako wcierka do włosów.
Sok z brzozy wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.Dzięki licznym witaminom z grupy b i przeciwutleniaczom woda brzozowa w medycynie naturalnej uważana jest za eliksir życia zapobiegający powstaniu raka, w tym szczególnie raka płuc.
Należy go spożywać na zimno maksymalnie 3 razy dziennie po 25- 50 ml za każdym razem, spożywanie go nie jest zalecane przez kobiety w ciąży jak i przez osoby uczulone na pyłek brzozy, nadwrażliwości wywołujące reakcje skórne takie jak wysypka czy swędzenie.Osoby z niewydolnością układu moczowego, niedrożnością dróg moczowych czy obrzękami również powinny skonsultować się z lekarzem przed jego spożyciem.