Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Uzależnienie od kofeiny? Czy można przedawkować kofeinę w tabletkach? Kofeina znajduje się głównie w kawie oraz herbacie. Jej większe dawki spotkać można w napojach energetycznych, czy tabletkach z kofeiną wykazujących działanie pobudzające. Wpływ na organizm tej substancji zależy od wielu czynników. Niektóre osoby pijące regularnie napoje zawierające kofeinę nie odczują efektów ubocznych, a osoby zmagające się np. z chorobami serca oprócz pobudzenia organizmu mogą źle się poczuć.

W jaki sposób kofeina działa na organizm?

Według licznych naukowych badań kofeina wykazuje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Ta substancja zawarta m.in w kawie czy herbacie zwiększa naszą koncentrację, wpływa na lepsze zapamiętywanie, pobudza trawienie i wspomaga pracę nerek. Ponadto napój lub suplement zawierający kofeinę może chronić przed nowotworami, chorobami serca, a nawet cukrzycą. Filiżanka kawy to również źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Osoby chcące usprawnić swój metabolizm, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej (odchudzania) również mogą stosować kofeinę. W tym przypadku będzie najlepsza szklanka czarnej kawy.

Należy jednak wiedzieć, że działanie kofeiny może być negatywne. Przedawkowanie, czy przyjmowanie zbyt dużej jej ilości może niekorzystnie wpłynąć na np. obszar neurologii oraz psychiki. Z tego powodu, że kofeina pobudza układ nerwowy, u wielu osób powoduje bóle głowy, rozdrażnienie, a także apatię. Spożycie jej wieczorem może przyczynić się do bezsenności. Zbyt duże dawki kofeiny powoduje często uczucie lęku, czy niepokoju. To natomiast ma bezpośredni wpływ na serce oraz może doprowadzić do problemów na tle kardiologicznym. Ponadto kofeina zwęża naczynia krwionośne.

Kofeina – uzależnienie

Istnieje pogląd, mówiący, że tak jak wiele innych narkotyków, czy stymulantów kofeina uzależnia. Mowa tutaj o uzależnieniu farmakologicznym. Kofeina uwrażliwia bowiem receptory dopaminowe, które są odpowiedzialne za nastrój, samopoczucie oraz koncentrację. W momencie, kiedy organizmowi brakuje kofeiny, to nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości dopaminy, w celu normalnego funkcjonowania. Z tego powodu "upomina się" o kolejne dawki kofeiny. Po upływie czasu organizm przyzwyczaja się natomiast do regularnego picia kawy. W wyniku tej sytuacji zamiast pobudzać organizm do sprawniejszego działania, kofeina pozwala na normalne funkcjonowanie.

Pod uwagę warto wziąć jednak fakt, że bardzo łatwo o przyjęcie jej w zbyt dużej ilości. Dostępne są nawet preparaty o zawartości 300 mg kofeiny w tabletce (ta ilość odpowiada trzem kawom espresso). W efekcie tego nietrudno o skutki uboczne, czyli np. pogorszenie samopoczucia, przyspieszona akcja serca, arytmia i problemy z zasypianiem. Bezsenność może prowadzić do mechanizmu tzw. "błędnego koła" - niewyspani, będziemy sięgać następnego dnia po kolejną dawkę kofeiny, a przez nią znowu pojawią się problemy z zaśnięciem. Kofeiną uzależnić można się stosunkowo łatwo, więc tabletki kofeinowe nie powinny stanowić stałego elementu codziennej diety.

Co za dużo ....

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę, czyli maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. W przypadku tabletek z kofeiną należy zapoznać się z dołączoną ulotką oraz nie przekraczać zalecanej ilośc mg tej substancji. Dawka powyżej 600 mg może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Według badań spożywanie jej regularnie oddziaływuje pozytywnie na organizm. Nieregularne spożycia kofeiny mogą powodować nudności, uczucie zmęczenia, lęku i niepokoju. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre tabletki przeciwbólowe również zawierają kofeinę. Podczas ich przyjmowania nie należy, więc pić np. kawy, czy energetyków.


Jak widać bardzo łatwo jest przedawkować kofeinę. Jej wpływ na nasz organizm zależy od wielu czynników. Kofeina to związek mogący zarówno wpłynąć pozytywnie jak i negatywnie na zdrowie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dodaje energii, jak używki wpływają na organizm, czy guarana może zastąpić kofeinę zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz pomóc swoim pacjentom ?

Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca