W jaki sposób kofeina działa na organizm?
Według licznych naukowych badań kofeina wykazuje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Ta substancja zawarta m.in w kawie czy herbacie zwiększa naszą koncentrację, wpływa na lepsze zapamiętywanie, pobudza trawienie i wspomaga pracę nerek. Ponadto napój lub suplement zawierający kofeinę może chronić przed nowotworami, chorobami serca, a nawet cukrzycą. Filiżanka kawy to również źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Osoby chcące usprawnić swój metabolizm, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej (odchudzania) również mogą stosować kofeinę. W tym przypadku będzie najlepsza szklanka czarnej kawy.
Należy jednak wiedzieć, że działanie kofeiny może być negatywne. Przedawkowanie, czy przyjmowanie zbyt dużej jej ilości może niekorzystnie wpłynąć na np. obszar neurologii oraz psychiki. Z tego powodu, że kofeina pobudza układ nerwowy, u wielu osób powoduje bóle głowy, rozdrażnienie, a także apatię. Spożycie jej wieczorem może przyczynić się do bezsenności. Zbyt duże dawki kofeiny powoduje często uczucie lęku, czy niepokoju. To natomiast ma bezpośredni wpływ na serce oraz może doprowadzić do problemów na tle kardiologicznym. Ponadto kofeina zwęża naczynia krwionośne.
Kofeina – uzależnienie
Istnieje pogląd, mówiący, że tak jak wiele innych narkotyków, czy stymulantów kofeina uzależnia. Mowa tutaj o uzależnieniu farmakologicznym. Kofeina uwrażliwia bowiem receptory dopaminowe, które są odpowiedzialne za nastrój, samopoczucie oraz koncentrację. W momencie, kiedy organizmowi brakuje kofeiny, to nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości dopaminy, w celu normalnego funkcjonowania. Z tego powodu "upomina się" o kolejne dawki kofeiny. Po upływie czasu organizm przyzwyczaja się natomiast do regularnego picia kawy. W wyniku tej sytuacji zamiast pobudzać organizm do sprawniejszego działania, kofeina pozwala na normalne funkcjonowanie.
Pod uwagę warto wziąć jednak fakt, że bardzo łatwo o przyjęcie jej w zbyt dużej ilości. Dostępne są nawet preparaty o zawartości 300 mg kofeiny w tabletce (ta ilość odpowiada trzem kawom espresso). W efekcie tego nietrudno o skutki uboczne, czyli np. pogorszenie samopoczucia, przyspieszona akcja serca, arytmia i problemy z zasypianiem. Bezsenność może prowadzić do mechanizmu tzw. "błędnego koła" - niewyspani, będziemy sięgać następnego dnia po kolejną dawkę kofeiny, a przez nią znowu pojawią się problemy z zaśnięciem. Kofeiną uzależnić można się stosunkowo łatwo, więc tabletki kofeinowe nie powinny stanowić stałego elementu codziennej diety.
Co za dużo ....
Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę
Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?
Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę, czyli maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. W przypadku tabletek z kofeiną należy zapoznać się z dołączoną ulotką oraz nie przekraczać zalecanej ilośc mg tej substancji. Dawka powyżej 600 mg może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Według badań spożywanie jej regularnie oddziaływuje pozytywnie na organizm. Nieregularne spożycia kofeiny mogą powodować nudności, uczucie zmęczenia, lęku i niepokoju. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre tabletki przeciwbólowe również zawierają kofeinę. Podczas ich przyjmowania nie należy, więc pić np. kawy, czy energetyków.
Jak widać bardzo łatwo jest przedawkować kofeinę. Jej wpływ na nasz organizm zależy od wielu czynników. Kofeina to związek mogący zarówno wpłynąć pozytywnie jak i negatywnie na zdrowie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dodaje energii, jak używki wpływają na organizm, czy guarana może zastąpić kofeinę zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.