bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Blog healthcare

Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Uzależnienie od kofeiny? Czy można przedawkować kofeinę w tabletkach? Kofeina znajduje się głównie w kawie oraz herbacie. Jej większe dawki spotkać można w napojach energetycznych, czy tabletkach z kofeiną wykazujących działanie pobudzające. Wpływ na organizm tej substancji zależy od wielu czynników. Niektóre osoby pijące regularnie napoje zawierające kofeinę nie odczują efektów ubocznych, a osoby zmagające się np. z chorobami serca oprócz pobudzenia organizmu mogą źle się poczuć.

Spis treści

 1. W jaki sposób kofeina działa na organizm?
 2. Kofeina – uzależnienie
 3. Co za dużo ....
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

W jaki sposób kofeina działa na organizm?

Według licznych naukowych badań kofeina wykazuje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Ta substancja zawarta m.in w kawie czy herbacie zwiększa naszą koncentrację, wpływa na lepsze zapamiętywanie, pobudza trawienie i wspomaga pracę nerek. Ponadto napój lub suplement zawierający kofeinę może chronić przed nowotworami, chorobami serca, a nawet cukrzycą. Filiżanka kawy to również źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Osoby chcące usprawnić swój metabolizm, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej (odchudzania) również mogą stosować kofeinę. W tym przypadku będzie najlepsza szklanka czarnej kawy.

Należy jednak wiedzieć, że działanie kofeiny może być negatywne. Przedawkowanie, czy przyjmowanie zbyt dużej jej ilości może niekorzystnie wpłynąć na np. obszar neurologii oraz psychiki. Z tego powodu, że kofeina pobudza układ nerwowy, u wielu osób powoduje bóle głowy, rozdrażnienie, a także apatię. Spożycie jej wieczorem może przyczynić się do bezsenności. Zbyt duże dawki kofeiny powoduje często uczucie lęku, czy niepokoju. To natomiast ma bezpośredni wpływ na serce oraz może doprowadzić do problemów na tle kardiologicznym. Ponadto kofeina zwęża naczynia krwionośne.

Kofeina – uzależnienie

Istnieje pogląd, mówiący, że tak jak wiele innych narkotyków, czy stymulantów kofeina uzależnia. Mowa tutaj o uzależnieniu farmakologicznym. Kofeina uwrażliwia bowiem receptory dopaminowe, które są odpowiedzialne za nastrój, samopoczucie oraz koncentrację. W momencie, kiedy organizmowi brakuje kofeiny, to nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości dopaminy, w celu normalnego funkcjonowania. Z tego powodu "upomina się" o kolejne dawki kofeiny. Po upływie czasu organizm przyzwyczaja się natomiast do regularnego picia kawy. W wyniku tej sytuacji zamiast pobudzać organizm do sprawniejszego działania, kofeina pozwala na normalne funkcjonowanie.

Pod uwagę warto wziąć jednak fakt, że bardzo łatwo o przyjęcie jej w zbyt dużej ilości. Dostępne są nawet preparaty o zawartości 300 mg kofeiny w tabletce (ta ilość odpowiada trzem kawom espresso). W efekcie tego nietrudno o skutki uboczne, czyli np. pogorszenie samopoczucia, przyspieszona akcja serca, arytmia i problemy z zasypianiem. Bezsenność może prowadzić do mechanizmu tzw. "błędnego koła" - niewyspani, będziemy sięgać następnego dnia po kolejną dawkę kofeiny, a przez nią znowu pojawią się problemy z zaśnięciem. Kofeiną uzależnić można się stosunkowo łatwo, więc tabletki kofeinowe nie powinny stanowić stałego elementu codziennej diety.

Co za dużo ....

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę, czyli maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. W przypadku tabletek z kofeiną należy zapoznać się z dołączoną ulotką oraz nie przekraczać zalecanej ilośc mg tej substancji. Dawka powyżej 600 mg może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Według badań spożywanie jej regularnie oddziaływuje pozytywnie na organizm. Nieregularne spożycia kofeiny mogą powodować nudności, uczucie zmęczenia, lęku i niepokoju. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre tabletki przeciwbólowe również zawierają kofeinę. Podczas ich przyjmowania nie należy, więc pić np. kawy, czy energetyków.


Jak widać bardzo łatwo jest przedawkować kofeinę. Jej wpływ na nasz organizm zależy od wielu czynników. Kofeina to związek mogący zarówno wpłynąć pozytywnie jak i negatywnie na zdrowie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dodaje energii, jak używki wpływają na organizm, czy guarana może zastąpić kofeinę zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz pomóc swoim pacjentom ?

Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
15Godzin
36Minut
03Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN