bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Blog healthcare

Skutki uboczne przyjmowania kofeiny

Uzależnienie od kofeiny? Czy można przedawkować kofeinę w tabletkach? Kofeina znajduje się głównie w kawie oraz herbacie. Jej większe dawki spotkać można w napojach energetycznych, czy tabletkach z kofeiną wykazujących działanie pobudzające. Wpływ na organizm tej substancji zależy od wielu czynników. Niektóre osoby pijące regularnie napoje zawierające kofeinę nie odczują efektów ubocznych, a osoby zmagające się np. z chorobami serca oprócz pobudzenia organizmu mogą źle się poczuć.

Spis treści

 1. W jaki sposób kofeina działa na organizm?
 2. Kofeina – uzależnienie
 3. Co za dużo ....
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

W jaki sposób kofeina działa na organizm?

Według licznych naukowych badań kofeina wykazuje pozytywne oddziaływanie na nasz organizm. Ta substancja zawarta m.in w kawie czy herbacie zwiększa naszą koncentrację, wpływa na lepsze zapamiętywanie, pobudza trawienie i wspomaga pracę nerek. Ponadto napój lub suplement zawierający kofeinę może chronić przed nowotworami, chorobami serca, a nawet cukrzycą. Filiżanka kawy to również źródło przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Osoby chcące usprawnić swój metabolizm, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej (odchudzania) również mogą stosować kofeinę. W tym przypadku będzie najlepsza szklanka czarnej kawy.

Należy jednak wiedzieć, że działanie kofeiny może być negatywne. Przedawkowanie, czy przyjmowanie zbyt dużej jej ilości może niekorzystnie wpłynąć na np. obszar neurologii oraz psychiki. Z tego powodu, że kofeina pobudza układ nerwowy, u wielu osób powoduje bóle głowy, rozdrażnienie, a także apatię. Spożycie jej wieczorem może przyczynić się do bezsenności. Zbyt duże dawki kofeiny powoduje często uczucie lęku, czy niepokoju. To natomiast ma bezpośredni wpływ na serce oraz może doprowadzić do problemów na tle kardiologicznym. Ponadto kofeina zwęża naczynia krwionośne.

Kofeina – uzależnienie

Istnieje pogląd, mówiący, że tak jak wiele innych narkotyków, czy stymulantów kofeina uzależnia. Mowa tutaj o uzależnieniu farmakologicznym. Kofeina uwrażliwia bowiem receptory dopaminowe, które są odpowiedzialne za nastrój, samopoczucie oraz koncentrację. W momencie, kiedy organizmowi brakuje kofeiny, to nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości dopaminy, w celu normalnego funkcjonowania. Z tego powodu "upomina się" o kolejne dawki kofeiny. Po upływie czasu organizm przyzwyczaja się natomiast do regularnego picia kawy. W wyniku tej sytuacji zamiast pobudzać organizm do sprawniejszego działania, kofeina pozwala na normalne funkcjonowanie.

Pod uwagę warto wziąć jednak fakt, że bardzo łatwo o przyjęcie jej w zbyt dużej ilości. Dostępne są nawet preparaty o zawartości 300 mg kofeiny w tabletce (ta ilość odpowiada trzem kawom espresso). W efekcie tego nietrudno o skutki uboczne, czyli np. pogorszenie samopoczucia, przyspieszona akcja serca, arytmia i problemy z zasypianiem. Bezsenność może prowadzić do mechanizmu tzw. "błędnego koła" - niewyspani, będziemy sięgać następnego dnia po kolejną dawkę kofeiny, a przez nią znowu pojawią się problemy z zaśnięciem. Kofeiną uzależnić można się stosunkowo łatwo, więc tabletki kofeinowe nie powinny stanowić stałego elementu codziennej diety.

Co za dużo ....

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak dawkować kofeinę - ile mg dziennie?

Zalecana dzienna bezpieczna dawka kofeiny wynosi około 100 mg - 400/ 500 mg na dobę, czyli maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. W przypadku tabletek z kofeiną należy zapoznać się z dołączoną ulotką oraz nie przekraczać zalecanej ilośc mg tej substancji. Dawka powyżej 600 mg może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Według badań spożywanie jej regularnie oddziaływuje pozytywnie na organizm. Nieregularne spożycia kofeiny mogą powodować nudności, uczucie zmęczenia, lęku i niepokoju. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre tabletki przeciwbólowe również zawierają kofeinę. Podczas ich przyjmowania nie należy, więc pić np. kawy, czy energetyków.


Jak widać bardzo łatwo jest przedawkować kofeinę. Jej wpływ na nasz organizm zależy od wielu czynników. Kofeina to związek mogący zarówno wpłynąć pozytywnie jak i negatywnie na zdrowie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dodaje energii, jak używki wpływają na organizm, czy guarana może zastąpić kofeinę zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz pomóc swoim pacjentom ?

Zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz