Skrobia w diecie - jak wpływa na zdrowie? Co to jest skrobia oporna? 

Skrobia w diecie - jak wpływa na zdrowie? Co to jest skrobia oporna? 

Skrobia jest ważnym składnikiem diety, który ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. W tym artykule dowiesz się, czym jest skrobia oporna, jak wpływa ona na nasze zdrowie, dlaczego skrobia jest ważna w diecie, jakie produkty zawierają skrobię, jak wpływa na poziom cukru we krwi, gdzie można znaleźć skrobię oraz o procesie trawienia skrobi w organizmie.

Skrobia oporna - Co to jest i jak wpływa na zdrowie?

Skrobia oporna to rodzaj skrobi, który nie jest w pełni trawiony i wchłaniany przez nasz organizm. W przeciwieństwie do innych rodzajów skrobi, skrobia oporna przechodzi niestrawiona przez jelito cienkie i dociera do jelita grubego, gdzie pełni wiele ważnych funkcji. Skrobia oporna stanowi pożywienie dla korzystnych bakterii jelitowych, wpływa na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, a także może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała.

Skrobia w diecie - Dlaczego jest ważna i jakie produkty ją zawierają?

Skrobia jest ważnym składnikiem diety, który dostarcza organizmowi energii. Nasz organizm rozkłada skrobię na cukry prostsze, które są wykorzystywane jako źródło energii. Produkty bogate w skrobię to przede wszystkim zboża (np. chleb, makaron, ryż), ziemniaki, rośliny strączkowe, kasze, a także niektóre warzywa. Ważne jest, aby włączyć te produkty do swojego codziennego menu, aby dostarczać organizmowi potrzebną energię.

Skrobia a cukrzyca - Jak wpływa na poziom cukru we krwi?

Skrobia może mieć wpływ na poziom cukru we krwi, zwłaszcza w przypadku osób z cukrzycą. Produkty bogate w skrobię, takie jak chleb, makaron czy ziemniaki, mogą powodować szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Dlatego ważne jest, aby osoby z cukrzycą kontrolowały spożycie skrobi i dobierały odpowiednie porcje, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Ważne jest również, aby włączyć do diety skrobię oporną, która może pomóc w kontroli poziomu cukru i zapewnić długotrwałe uczucie sytości.

Źródła skrobi w diecie - Gdzie można znaleźć skrobię?

Skrobia występuje w różnych produktach spożywczych. Oprócz wcześniej wspomnianych zbóż, ziemniaków i roślin strączkowych, skrobię można znaleźć w owocach, warzywach, nasionach i orzechach. Warto również wybierać produkty pełnoziarniste, które zawierają więcej skrobi opornej. Ważne jest, aby urozmaicać swoją dietę, aby zapewnić organizmowi różnorodne źródła skrobi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Produkty bogate w skrobię - Lista pożywienia zawierającego ten składnik

 • Zboża: chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż.
 • Ziemniaki: gotowane lub pieczone ziemniaki.
 • Rośliny strączkowe: fasola, soczewica, ciecierzyca.
 • Warzywa: batat, dynia, marchew, cukinia.
 • Owoce: banany, jabłka, jagody.
 • Nasiona i orzechy: siemię lniane, chia, migdały.

Włączenie tych produktów do codziennej diety pomoże w dostarczeniu organizmowi zdrowej dawki skrobi.

Skrobia a trawienie - Proces przyswajania skrobi w organizmie

Skrobia jest trawiona w organizmie przy udziale enzymów trawiennych, które rozkładają ją na cukry prostsze. W przewodzie pokarmowym skrobia zostaje najpierw rozpoczęta trawienie w jamie ustnej pod wpływem enzymu amylazy ślinowej. Następnie enzymy trawienne w żołądku i jelitach trawią skrobię na cukry, które są absorbowane przez organizm. Skrobia oporna jest nietrawiona w jelicie cienkim i trafia do jelita grubego, gdzie ulega fermentacji przez bakterie jelitowe.

Trawienie skrobi odgrywa kluczową rolę w przyswajaniu niezbędnych składników odżywczych i dostarczeniu energii organizmowi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca