Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Sprawdź jak naprawić wady postawy i skoliozę. Jaki rodzaj ćwiczeń będzie najlepszy na skrzywienie kręgosłupa?

Wprowadzenie

Skolioza to deformacja kręgosłupa, charakteryzująca się bocznym skrzywieniem i rotacją kręgów. Jest to schorzenie, które może wpływać na naszą postawę i prowadzić do różnych dolegliwości. Jednym ze sposobów, aby poprawić postawę i zmniejszyć ból związany z skoliozą, są odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu. W poniższym artykule przedstawimy skuteczne ćwiczenia dla dzieci i dorosłych, które mogą wspomóc korekcję postawy oraz złagodzić niektóre objawy skoliozy.

Skolioza - ćwiczenia w domu dla dzieci w celu poprawy postawy

Skolioza u dzieci występuje najczęściej w okresie wzrostu. Wczesna interwencja i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zahamowaniu progresji skrzywienia i poprawie postawy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

 1. Ćwiczenie krokodyla - Dziecko klęczy na podłodze, opiera przedramiona o podłogę i unosi tułów w górę. Ważne jest, aby zachować prostą linię kręgosłupa i unikać przekręcania bioder.

 2. Ćwiczenie mostu - Dziecko leży na plecach, zgięte jedno kolano i stopy płasko na podłodze. Następnie unosimy miednicę, tworząc mostek, trzymając przez kilka sekund i powtarzając kilkakrotnie.

 3. Ćwiczenie płaskiego kręgosłupa - Dziecko leży na plecach, zgięte kolana i stopy płasko na podłodze. Następnie lekko unosimy głowę i barki od podłogi, napinając mięśnie brzucha i wydłużając kręgosłup.

Skolioza - skuteczne ćwiczenia dla dorosłych w redukcji bólu i poprawie postawy

Dla dorosłych z skoliozą, regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może przynieść ulgę w bólu i poprawić ogólną postawę ciała. Oto niektóre zalecane ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie przeciwskrzywienia - Stań prosto z nóg rozstawionych na szerokość bioder. Unieś jedną rękę, próbując jak najbardziej wydłużyć jedną stronę ciała. Powtórz na drugą stronę.
 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, z prostymi nogami przed sobą. Unieś ręce w górę, a następnie powoli schyl się, starając się dotrzeć do podeszw stóp. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.
 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Leż na brzuchu, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała. Podczas wydechu unieś jednocześnie nogi i klatkę piersiową od podłogi. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.

Skolioza lewostronna - ćwiczenia wspomagające korekcję postawy

Skolioza lewostronna to schorzenie, w którym kręgosłup skręca się w kierunku lewej strony. Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia, które mogą pomóc w korekcji postawy dla osób z tym rodzajem skoliozy:

 1. Ćwiczenie wyprostujące - Stań prosto, trzymając kij lub ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym. Powoli podnoś ramiona do góry, a następnie opuść je stopniowo, starając się zachować równowagę i prostą postawę.

 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, skrzyżuj nogi i złap dłońmi stopę przeciwnej strony. Delikatnie wyciągnij ramiona do góry, jednocześnie skręcając korpus w przeciwną stronę. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Przykładem takiego ćwiczenia może być wykonywanie przysiadów ze specjalnymi gumami, które można przymocować do drzwi. Podczas wykonywania przysiadów, pamiętaj o utrzymaniu prostej postawy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skolioza prawostronna - efektywne ćwiczenia dla równowagi postawy

Skolioza prawostronna to skrzywienie kręgosłupa, w którym skrzywienie skierowane jest w kierunku prawej strony. Aby poprawić równowagę postawy i złagodzić objawy tej skoliozy, można wykonywać następujące ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie wyprostujące zgięcie - Stań prosto, z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. Powoli unieś jednocześnie ręce i podciągnij barki do góry, a następnie opuść je do wyjściowej pozycji.

 2. Ćwiczenie rotujące - Stojąc prosto, unieś jedną rękę do góry, a następnie obróć tułów, starając się patrzeć w tę samą stronę, co uniesiona ręka. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha - Połóż się na plecach z uniesionymi nogami i zagiętymi kolanami. Podnieś głowę i barki, jednocześnie wyciągając ręce wzdłuż ciała. Powtórz kilka razy, starając się utrzymać równowagę.

Podsumowanie

Skolioza jest schorzeniem, które może wpływać na naszą postawę i jakość życia. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu mogą pomóc w poprawie postawy i zmniejszeniu bólu związanego z tą deformacją kręgosłupa. Ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia, zachowując odpowiednią technikę i konsultując się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca