bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Blog healthcare

Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Sprawdź jak naprawić wady postawy i skoliozę. Jaki rodzaj ćwiczeń będzie najlepszy na skrzywienie kręgosłupa?

Spis treści

 1. Wprowadzenie
 2. Skolioza - ćwiczenia w domu dla dzieci w celu poprawy postawy
 3. Skolioza - skuteczne ćwiczenia dla dorosłych w redukcji bólu i poprawie postawy
 4. Skolioza lewostronna - ćwiczenia wspomagające korekcję postawy
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Skolioza prawostronna - efektywne ćwiczenia dla równowagi postawy
 7. Podsumowanie

Wprowadzenie

Skolioza to deformacja kręgosłupa, charakteryzująca się bocznym skrzywieniem i rotacją kręgów. Jest to schorzenie, które może wpływać na naszą postawę i prowadzić do różnych dolegliwości. Jednym ze sposobów, aby poprawić postawę i zmniejszyć ból związany z skoliozą, są odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu. W poniższym artykule przedstawimy skuteczne ćwiczenia dla dzieci i dorosłych, które mogą wspomóc korekcję postawy oraz złagodzić niektóre objawy skoliozy.

Skolioza - ćwiczenia w domu dla dzieci w celu poprawy postawy

Skolioza u dzieci występuje najczęściej w okresie wzrostu. Wczesna interwencja i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zahamowaniu progresji skrzywienia i poprawie postawy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

 1. Ćwiczenie krokodyla - Dziecko klęczy na podłodze, opiera przedramiona o podłogę i unosi tułów w górę. Ważne jest, aby zachować prostą linię kręgosłupa i unikać przekręcania bioder.

 2. Ćwiczenie mostu - Dziecko leży na plecach, zgięte jedno kolano i stopy płasko na podłodze. Następnie unosimy miednicę, tworząc mostek, trzymając przez kilka sekund i powtarzając kilkakrotnie.

 3. Ćwiczenie płaskiego kręgosłupa - Dziecko leży na plecach, zgięte kolana i stopy płasko na podłodze. Następnie lekko unosimy głowę i barki od podłogi, napinając mięśnie brzucha i wydłużając kręgosłup.

Skolioza - skuteczne ćwiczenia dla dorosłych w redukcji bólu i poprawie postawy

Dla dorosłych z skoliozą, regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może przynieść ulgę w bólu i poprawić ogólną postawę ciała. Oto niektóre zalecane ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie przeciwskrzywienia - Stań prosto z nóg rozstawionych na szerokość bioder. Unieś jedną rękę, próbując jak najbardziej wydłużyć jedną stronę ciała. Powtórz na drugą stronę.
 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, z prostymi nogami przed sobą. Unieś ręce w górę, a następnie powoli schyl się, starając się dotrzeć do podeszw stóp. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.
 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Leż na brzuchu, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała. Podczas wydechu unieś jednocześnie nogi i klatkę piersiową od podłogi. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.

Skolioza lewostronna - ćwiczenia wspomagające korekcję postawy

Skolioza lewostronna to schorzenie, w którym kręgosłup skręca się w kierunku lewej strony. Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia, które mogą pomóc w korekcji postawy dla osób z tym rodzajem skoliozy:

 1. Ćwiczenie wyprostujące - Stań prosto, trzymając kij lub ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym. Powoli podnoś ramiona do góry, a następnie opuść je stopniowo, starając się zachować równowagę i prostą postawę.

 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, skrzyżuj nogi i złap dłońmi stopę przeciwnej strony. Delikatnie wyciągnij ramiona do góry, jednocześnie skręcając korpus w przeciwną stronę. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Przykładem takiego ćwiczenia może być wykonywanie przysiadów ze specjalnymi gumami, które można przymocować do drzwi. Podczas wykonywania przysiadów, pamiętaj o utrzymaniu prostej postawy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skolioza prawostronna - efektywne ćwiczenia dla równowagi postawy

Skolioza prawostronna to skrzywienie kręgosłupa, w którym skrzywienie skierowane jest w kierunku prawej strony. Aby poprawić równowagę postawy i złagodzić objawy tej skoliozy, można wykonywać następujące ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie wyprostujące zgięcie - Stań prosto, z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. Powoli unieś jednocześnie ręce i podciągnij barki do góry, a następnie opuść je do wyjściowej pozycji.

 2. Ćwiczenie rotujące - Stojąc prosto, unieś jedną rękę do góry, a następnie obróć tułów, starając się patrzeć w tę samą stronę, co uniesiona ręka. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha - Połóż się na plecach z uniesionymi nogami i zagiętymi kolanami. Podnieś głowę i barki, jednocześnie wyciągając ręce wzdłuż ciała. Powtórz kilka razy, starając się utrzymać równowagę.

Podsumowanie

Skolioza jest schorzeniem, które może wpływać na naszą postawę i jakość życia. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu mogą pomóc w poprawie postawy i zmniejszeniu bólu związanego z tą deformacją kręgosłupa. Ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia, zachowując odpowiednią technikę i konsultując się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz