Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Korekcja wad postawy. Jak poprawić i uniknąć skrzywienia kręgosłupa?

Sprawdź jak naprawić wady postawy i skoliozę. Jaki rodzaj ćwiczeń będzie najlepszy na skrzywienie kręgosłupa?

Wprowadzenie

Skolioza to deformacja kręgosłupa, charakteryzująca się bocznym skrzywieniem i rotacją kręgów. Jest to schorzenie, które może wpływać na naszą postawę i prowadzić do różnych dolegliwości. Jednym ze sposobów, aby poprawić postawę i zmniejszyć ból związany z skoliozą, są odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu. W poniższym artykule przedstawimy skuteczne ćwiczenia dla dzieci i dorosłych, które mogą wspomóc korekcję postawy oraz złagodzić niektóre objawy skoliozy.

Skolioza - ćwiczenia w domu dla dzieci w celu poprawy postawy

Skolioza u dzieci występuje najczęściej w okresie wzrostu. Wczesna interwencja i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zahamowaniu progresji skrzywienia i poprawie postawy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

 1. Ćwiczenie krokodyla - Dziecko klęczy na podłodze, opiera przedramiona o podłogę i unosi tułów w górę. Ważne jest, aby zachować prostą linię kręgosłupa i unikać przekręcania bioder.

 2. Ćwiczenie mostu - Dziecko leży na plecach, zgięte jedno kolano i stopy płasko na podłodze. Następnie unosimy miednicę, tworząc mostek, trzymając przez kilka sekund i powtarzając kilkakrotnie.

 3. Ćwiczenie płaskiego kręgosłupa - Dziecko leży na plecach, zgięte kolana i stopy płasko na podłodze. Następnie lekko unosimy głowę i barki od podłogi, napinając mięśnie brzucha i wydłużając kręgosłup.

Skolioza - skuteczne ćwiczenia dla dorosłych w redukcji bólu i poprawie postawy

Dla dorosłych z skoliozą, regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może przynieść ulgę w bólu i poprawić ogólną postawę ciała. Oto niektóre zalecane ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie przeciwskrzywienia - Stań prosto z nóg rozstawionych na szerokość bioder. Unieś jedną rękę, próbując jak najbardziej wydłużyć jedną stronę ciała. Powtórz na drugą stronę.
 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, z prostymi nogami przed sobą. Unieś ręce w górę, a następnie powoli schyl się, starając się dotrzeć do podeszw stóp. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.
 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Leż na brzuchu, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała. Podczas wydechu unieś jednocześnie nogi i klatkę piersiową od podłogi. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powróć do wyjściowej.

Skolioza lewostronna - ćwiczenia wspomagające korekcję postawy

Skolioza lewostronna to schorzenie, w którym kręgosłup skręca się w kierunku lewej strony. Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia, które mogą pomóc w korekcji postawy dla osób z tym rodzajem skoliozy:

 1. Ćwiczenie wyprostujące - Stań prosto, trzymając kij lub ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym. Powoli podnoś ramiona do góry, a następnie opuść je stopniowo, starając się zachować równowagę i prostą postawę.

 2. Ćwiczenie wyciągające kręgosłup - Usiądź na podłodze, skrzyżuj nogi i złap dłońmi stopę przeciwnej strony. Delikatnie wyciągnij ramiona do góry, jednocześnie skręcając korpus w przeciwną stronę. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu - Przykładem takiego ćwiczenia może być wykonywanie przysiadów ze specjalnymi gumami, które można przymocować do drzwi. Podczas wykonywania przysiadów, pamiętaj o utrzymaniu prostej postawy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skolioza prawostronna - efektywne ćwiczenia dla równowagi postawy

Skolioza prawostronna to skrzywienie kręgosłupa, w którym skrzywienie skierowane jest w kierunku prawej strony. Aby poprawić równowagę postawy i złagodzić objawy tej skoliozy, można wykonywać następujące ćwiczenia:

 1. Ćwiczenie wyprostujące zgięcie - Stań prosto, z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. Powoli unieś jednocześnie ręce i podciągnij barki do góry, a następnie opuść je do wyjściowej pozycji.

 2. Ćwiczenie rotujące - Stojąc prosto, unieś jedną rękę do góry, a następnie obróć tułów, starając się patrzeć w tę samą stronę, co uniesiona ręka. Powtórz na drugą stronę.

 3. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha - Połóż się na plecach z uniesionymi nogami i zagiętymi kolanami. Podnieś głowę i barki, jednocześnie wyciągając ręce wzdłuż ciała. Powtórz kilka razy, starając się utrzymać równowagę.

Podsumowanie

Skolioza jest schorzeniem, które może wpływać na naszą postawę i jakość życia. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane w domu mogą pomóc w poprawie postawy i zmniejszeniu bólu związanego z tą deformacją kręgosłupa. Ważne jest, aby regularnie wykonywać ćwiczenia, zachowując odpowiednią technikę i konsultując się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca