bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Siedzący tryb życia - jakie są konsekwencje? Konsekwencje siedzącego trybu życia. Lista skutków siedzącego trybu życia nie należy do tych krótkich.

Blog healthcare

Siedzący tryb życia - jakie są konsekwencje? Konsekwencje siedzącego trybu życia. Lista skutków siedzącego trybu życia nie należy do tych krótkich.

Czy wiesz, że jeden z największych zagrożeń dla naszego zdrowia może czaić się w naszym własnym trybie życia? Siedzący tryb życia stał się powszechny i dotyka wiele osób, szczególnie tych pracujących w biurach. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny i konsekwencje siedzącego trybu życia, a także jak możesz łagodzić jego skutki.

Spis treści

 1. Siedzący tryb życia - przyczyny i konsekwencje dla zdrowia. Konsekwencje siedzącego trybu życia
 2. Skutki siedzącego trybu życia na organizm - bóle kręgosłupa, nadwaga i inne problemy
 3. Objawy siedzącego trybu życia - osłabienie mięśni, sztywność, zmęczenie
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Siedzący tryb życia a problemy z jelitami - zaparcia, niestrawność
 6. Siedzący tryb życia a bóle kręgosłupa - przyczyny, zapobieganie i łagodzenie. Konsekwencje siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia - przyczyny i konsekwencje dla zdrowia. Konsekwencje siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia jest często wynikiem narastającej technologizacji naszego społeczeństwa. Praca przy biurku, długie godziny spędzane przed telewizorem czy komputerem to tylko kilka czynników prowadzących do utrzymywania przez nas długotrwałej pozycji siedzącej. Niestety, taki tryb życia ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jednym z najpoważniejszych skutków siedzącego trybu życia jest ból kręgosłupa. Długotrwałe siedzenie powoduje niewłaściwe obciążenie kręgosłupa, co może prowadzić do schorzeń, takich jak ból pleców, dyskopatia czy zwyrodnienie kręgosłupa. Ponadto, siedzący tryb życia sprzyja nadwadze i otyłości, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy udary.

Skutki siedzącego trybu życia na organizm - bóle kręgosłupa, nadwaga i inne problemy

Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości osób prowadzących siedzący tryb życia. Długotrwałe niewłaściwe obciążenie kręgosłupa odciskają swoje piętno, powodując ból w okolicy pleców i szyi. Dodatkowo, utrzymywanie pozycji siedzącej bez odpowiednich przerw prowadzi do osłabienia mięśni, a także może powodować sztywność stawów, boleśnie napięte mięśnie i ogólne zmęczenie organizmu.

Jednak bóle kręgosłupa to nie jedyne problemy związane z siedzącym trybem życia. Przybieranie na wadze jest również częstym skutkiem długotrwałego siedzenia. Nieaktywność fizyczna obniża przemianę materii i powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej. To z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 czy niektóre rodzaje nowotworów.

Objawy siedzącego trybu życia - osłabienie mięśni, sztywność, zmęczenie

Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na to, że prowadzimy zbyt siedzący tryb życia. Jednym z najczęstszych jest osłabienie mięśni. Kiedy nie używamy naszych mięśni regularnie, stają się one słabsze, co może prowadzić do utraty stabilności i siły. Ponadto, siedzący tryb życia może powodować sztywność stawów, co utrudnia ich pełne funkcjonowanie.

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, to również może być wynikiem siedzącego trybu życia. Brak aktywności fizycznej powoduje spowolnienie przepływu krwi i utrudnia dotlenienie organizmu. To z kolei prowadzi do uczucia przemęczenia i ogólnej apatii.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Siedzący tryb życia a problemy z jelitami - zaparcia, niestrawność

Nie tylko kręgosłup i mięśnie odczuwają skutki siedzącego trybu życia. Nasz układ trawienny również cierpi. Kiedy jesteśmy w pozycji siedzącej, nasz układ trawienny pracuje wolniej, co może prowadzić do problemów z jelitami, takich jak zaparcia czy niestrawność. Regularna aktywność fizyczna pomaga pobudzić perystaltykę jelit, co ułatwia trawienie i zapobiega wielu problemom żołądkowym.

Siedzący tryb życia a bóle kręgosłupa - przyczyny, zapobieganie i łagodzenie. Konsekwencje siedzącego trybu życia

Bóle kręgosłupa są jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia przy siedzącym trybie życia. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do wystąpienia bólu kręgosłupa, takich jak niewłaściwa postawa, brak aktywności fizycznej, czy nieergonomiczne ustawienie biurka i krzesła. Aby zapobiegać bólom kręgosłupa, warto stosować się do kilku prostych zasad - regularnie wstawać i poruszać się, dbać o odpowiednią postawę, korzystać z ergonomicznych mebli i wykonywać regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców.

Podsumowując, siedzący tryb życia może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Oprócz bólu kręgosłupa, nadwagi i problemów z jelitami, prowadzi również do osłabienia mięśni, sztywności, zmęczenia i ogólnego pogorszenia samopoczucia. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, dbać o odpowiednią postawę i korzystać z ergonomicznych rozwiązań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz