Rektoskopia - wskazania, przebieg. Czy badanie boli? Przygotowanie do rektoskopii 

Rektoskopia - wskazania, przebieg. Czy badanie boli? Przygotowanie do rektoskopii 

Kiedy trzeba wykonać rektoskopię i przy jakich schorzeniach odbytnicy

Czym jest rektoskopia?

Rektoskopia to diagnostyczne badanie endoskopowe, które pozwala na bezpośrednie obejrzenie odbytnicy, proktosigmy oraz dolnej części jelita grubego. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą specjalnego narzędzia zwanej rektoskopem, który jest elastycznym, oświetlonym włóknem optycznym, umożliwiającym dokładną obserwację badanego obszaru.

Wskazania do rektoskopii

Rektoskopia jest stosowana w celu diagnozowania różnych schorzeń odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Główne wskazania do przeprowadzenia tego badania to:

 • Badanie kontrolne u osób z wcześniejszymi zmianami w obrębie dolnego odcinka jelita grubego.
 • Badanie u pacjentów z objawami takimi jak krwawienie z odbytnicy, ból brzucha, zmiany w wypróżnianiu, utrata wagi czy utrzymujące się biegunki.
 • Wykrycie i biopsja guzów, polipów, wrzodów lub innych nieprawidłowości w obrębie dolnego jelita grubego.
 • Diagnoza i monitorowanie chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Przeciwwskazania do rektoskopii

Choć rektoskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre z najczęstszych przeciwwskazań to:

 • Ostre zapalenie odbytnicy, proktosigmy lub jelita grubego, które może utrudnić wykonanie badania.
 • Perforacja jelita, która jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
 • Ciężka niewydolność serca, która może zwiększać ryzyko powikłań w trakcie badania.

W przypadku wystąpienia przeciwwskazań, lekarz podejmie decyzję o odpowiednim postępowaniu diagnostycznym lub leczniczym.

Co pozwala wykryć rektoskopia?

Rektoskopia umożliwia bezpośrednią wizualizację i ocenę stanu odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Badanie to pozwala:

 • Wykryć i ocenić zmiany strukturalne takie jak guzy, polipy, wrzody czy przetoki.
 • Pobrać wycinki tkankowe (biopsje) w celu dalszej oceny mikroskopowej.
 • Obejrzeć wnętrze jelita grubego i ocenić obecność stanów zapalnych, krwawienia lub obecności patologii.

Czy rektoskopia może wykryć raka okrężnicy?

Rektoskopia pozwala na wizualizację dolnego odcinka jelita grubego, co oznacza, że ​​nie obejmuje całej okrężnicy. Z tego powodu, choć rektoskopia może wykryć zmiany raka w dolnym odcinku jelita grubego, nie jest wystarczająca do kompleksowej oceny całego jelita grubego. W przypadku podejrzenia raka okrężnicy, konieczne jest zastosowanie innych badań, takich jak kolonoskopia czy tomografia komputerowa.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy rektoskopia boli? Ustalenie faktów

Rektoskopia jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów. Przed badaniem można zastosować miejscowe środki znieczulające, a pacjent może leżeć na lewym boku lub w pozycji kolankowo-łokciowej. Podczas badania może wystąpić uczucie niewielkiego dyskomfortu, ale nie powinno to być bolesne. Jeżeli pacjent odczuwa ból, powinien poinformować o tym lekarza, który może dostosować postępowanie diagnostyczne.

Powikłania i ryzyko związane z rektoskopią

Rektoskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, ale jak każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Możliwe powikłania rektoskopii to:

 • Krwawienie z miejsca pobrania wycinków tkankowych.
 • Infekcja w obrębie odbytnicy lub proktosigmy.
 • Perforacja jelita, choć jest to rzadkie.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po wykonaniu rektoskopii, takich jak nasilone krwawienie, silny ból brzucha lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Interpretacja wyników

Wyniki rektoskopii powinny być interpretowane przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w gastroenterologii. Wynik badania może wskazywać na różne zmiany patologiczne lub normalny stan badanego obszaru. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz może zlecić dalsze badania lub zaproponować odpowiednie leczenie.

Podsumowując, rektoskopia jest bezpiecznym badaniem umożliwiającym ocenę odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Badanie to jest skuteczne w wykrywaniu zmian patologicznych i stanów zapalnych w analizowanym obszarze. Podczas rektoskopii może wystąpić niewielki dyskomfort, ale ból powinien być minimalny. Badanie to jest często wykonywane w celu diagnozowania różnych chorób, jednak nie obejmuje całej okrężnicy, dlatego w przypadku podejrzenia raka okrężnicy konieczne są inne badania. Rektoskopia jest stosunkowo bezpieczna, ale wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie czy infekcja. Wyniki badania powinny być interpretowane przez doświadczonego gastroenterologa.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca