Rektoskopia - wskazania, przebieg. Czy badanie boli? Przygotowanie do rektoskopii 

Rektoskopia - wskazania, przebieg. Czy badanie boli? Przygotowanie do rektoskopii 

Kiedy trzeba wykonać rektoskopię i przy jakich schorzeniach odbytnicy

Czym jest rektoskopia?

Rektoskopia to diagnostyczne badanie endoskopowe, które pozwala na bezpośrednie obejrzenie odbytnicy, proktosigmy oraz dolnej części jelita grubego. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą specjalnego narzędzia zwanej rektoskopem, który jest elastycznym, oświetlonym włóknem optycznym, umożliwiającym dokładną obserwację badanego obszaru.

Wskazania do rektoskopii

Rektoskopia jest stosowana w celu diagnozowania różnych schorzeń odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Główne wskazania do przeprowadzenia tego badania to:

 • Badanie kontrolne u osób z wcześniejszymi zmianami w obrębie dolnego odcinka jelita grubego.
 • Badanie u pacjentów z objawami takimi jak krwawienie z odbytnicy, ból brzucha, zmiany w wypróżnianiu, utrata wagi czy utrzymujące się biegunki.
 • Wykrycie i biopsja guzów, polipów, wrzodów lub innych nieprawidłowości w obrębie dolnego jelita grubego.
 • Diagnoza i monitorowanie chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Przeciwwskazania do rektoskopii

Choć rektoskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre z najczęstszych przeciwwskazań to:

 • Ostre zapalenie odbytnicy, proktosigmy lub jelita grubego, które może utrudnić wykonanie badania.
 • Perforacja jelita, która jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
 • Ciężka niewydolność serca, która może zwiększać ryzyko powikłań w trakcie badania.

W przypadku wystąpienia przeciwwskazań, lekarz podejmie decyzję o odpowiednim postępowaniu diagnostycznym lub leczniczym.

Co pozwala wykryć rektoskopia?

Rektoskopia umożliwia bezpośrednią wizualizację i ocenę stanu odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Badanie to pozwala:

 • Wykryć i ocenić zmiany strukturalne takie jak guzy, polipy, wrzody czy przetoki.
 • Pobrać wycinki tkankowe (biopsje) w celu dalszej oceny mikroskopowej.
 • Obejrzeć wnętrze jelita grubego i ocenić obecność stanów zapalnych, krwawienia lub obecności patologii.

Czy rektoskopia może wykryć raka okrężnicy?

Rektoskopia pozwala na wizualizację dolnego odcinka jelita grubego, co oznacza, że ​​nie obejmuje całej okrężnicy. Z tego powodu, choć rektoskopia może wykryć zmiany raka w dolnym odcinku jelita grubego, nie jest wystarczająca do kompleksowej oceny całego jelita grubego. W przypadku podejrzenia raka okrężnicy, konieczne jest zastosowanie innych badań, takich jak kolonoskopia czy tomografia komputerowa.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy rektoskopia boli? Ustalenie faktów

Rektoskopia jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów. Przed badaniem można zastosować miejscowe środki znieczulające, a pacjent może leżeć na lewym boku lub w pozycji kolankowo-łokciowej. Podczas badania może wystąpić uczucie niewielkiego dyskomfortu, ale nie powinno to być bolesne. Jeżeli pacjent odczuwa ból, powinien poinformować o tym lekarza, który może dostosować postępowanie diagnostyczne.

Powikłania i ryzyko związane z rektoskopią

Rektoskopia jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, ale jak każda procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Możliwe powikłania rektoskopii to:

 • Krwawienie z miejsca pobrania wycinków tkankowych.
 • Infekcja w obrębie odbytnicy lub proktosigmy.
 • Perforacja jelita, choć jest to rzadkie.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po wykonaniu rektoskopii, takich jak nasilone krwawienie, silny ból brzucha lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Interpretacja wyników

Wyniki rektoskopii powinny być interpretowane przez doświadczonego lekarza specjalizującego się w gastroenterologii. Wynik badania może wskazywać na różne zmiany patologiczne lub normalny stan badanego obszaru. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz może zlecić dalsze badania lub zaproponować odpowiednie leczenie.

Podsumowując, rektoskopia jest bezpiecznym badaniem umożliwiającym ocenę odbytnicy, proktosigmy i dolnego odcinka jelita grubego. Badanie to jest skuteczne w wykrywaniu zmian patologicznych i stanów zapalnych w analizowanym obszarze. Podczas rektoskopii może wystąpić niewielki dyskomfort, ale ból powinien być minimalny. Badanie to jest często wykonywane w celu diagnozowania różnych chorób, jednak nie obejmuje całej okrężnicy, dlatego w przypadku podejrzenia raka okrężnicy konieczne są inne badania. Rektoskopia jest stosunkowo bezpieczna, ale wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie czy infekcja. Wyniki badania powinny być interpretowane przez doświadczonego gastroenterologa.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca