bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Przewlekłe zmęczenie – na czym polega? Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS). Co to jest zespół chronicznego zmęczenia? CFS, czyli zespół przewlekłego zmęczenia – objawy, leczenie i dieta. Objawy i leczenie 

Blog healthcare

Przewlekłe zmęczenie – na czym polega? Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS). Co to jest zespół chronicznego zmęczenia? CFS, czyli zespół przewlekłego zmęczenia – objawy, leczenie i dieta. Objawy i leczenie 

Wielu z nas doświadcza zmęczenia po długim dniu pracy, ale co w przypadku, gdy zmęczenie staje się długotrwałe i uporczywe? Przewlekłe zmęczenie, znane również jako chroniczne zmęczenie, to stan, w którym osoba odczuwa silne uczucie zmęczenia przez długi czas, niezależnie od ilości snu i odpoczynku. Jest to dolegliwość, która wpływa negatywnie na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej przewlekłemu zmęczeniu, jego objawom, możliwym przyczynom, metodach diagnozy i leczenia.

Spis treści

 1. Przewlekłe zmęczenie i senność: jak wygląda?
 2. Badania przewlekłego zmęczenia: jakie testy mogą pomóc zdiagnozować przyczynę?
 3. Przewlekłe zmęczenie nóg: możliwe przyczyny i skuteczne metody łagodzenia objawów
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Diagnostyka przewlekłego zmęczenia: jakie badania są zalecane przy podejrzeniu tej dolegliwości?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Leczenie przewlekłego zmęczenia: jakie metody i strategie mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia?

Przewlekłe zmęczenie i senność: jak wygląda?

Przewlekłe zmęczenie to nie tylko zwykłe uczucie zmęczenia, ale długotrwały stan wyczerpania, który może trwać co najmniej 6 miesięcy. Osoby zmagające się z tą dolegliwością często opisują uczucie ciągłej senności, braku energii i wydolności fizycznej. Mogą odczuwać również bóle mięśni, problemy z koncentracją, trudności z pamięcią, drażliwość, problemy ze snem, bóle głowy, nudności i zawroty głowy.

Badania przewlekłego zmęczenia: jakie testy mogą pomóc zdiagnozować przyczynę?

Diagnoza przewlekłego zmęczenia może być trudna, ponieważ nie istnieją konkretne testy laboratoryjne lub obrazowe, które jednoznacznie potwierdzają tę dolegliwość. Jednak lekarze mogą zastosować różne badania i testy, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak niedoczynność tarczycy, anemia czy infekcje. Często przeprowadza się badania krwi w celu oceny stanu zdrowia ogólnego oraz pomiar poziomu hormonów i innych wskaźników. Dodatkowo, lekarz może zlecić badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny) w celu wykluczenia innych patologii.

Przewlekłe zmęczenie nóg: możliwe przyczyny i skuteczne metody łagodzenia objawów

Przewlekłe zmęczenie może wiązać się również ze specyficznymi objawami w nogach, takimi jak uczucie ciężkości, opuchlizna czy mrowienie. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zaburzenia krążenia, zakażenia, choroby neurologiczne, przewlekłe zapalenie żył czy zaburzenia reumatoidalne. W celu łagodzenia objawów przewlekłego zmęczenia nóg, zaleca się podejście wieloaspektowe, które może obejmować stosowanie specjalnych opasek uciskowych, unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, regularne ćwiczenia, zmianę stylu życia i odpowiednią dietę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Diagnostyka przewlekłego zmęczenia: jakie badania są zalecane przy podejrzeniu tej dolegliwości?

Proces diagnostyki przewlekłego zmęczenia opiera się na wykluczeniu innych przyczyn i szczegółowym wywiadzie medycznym. Lekarz będzie badał historię choroby, przeprowadzał badania fizykalne oraz analizował wyniki badań laboratoryjnych. Mogą to być badania krwi, badania hormonalne, badania wirusologiczne czy badania obrazowe. Dodatkowo, aby spełnić kryteria diagnozy przewlekłego zmęczenia, pacjent musi spełniać określone kryteria, takie jak długotrwałe uczucie zmęczenia, brak innych przyczyn i występowanie innych objawów.

Leczenie przewlekłego zmęczenia: jakie metody i strategie mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia?

Leczenie przewlekłego zmęczenia opiera się na wieloaspektowym podejściu, które ma na celu zarządzanie objawami i poprawę jakości życia. Terapia może obejmować:

 • Farmakoterapię: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków w celu łagodzenia określonych objawów, takich jak depresja, bezsenność czy bóle mięśni.
 • Terapia behawioralna: Skupia się na zmianie niezdrowych nawyków i wprowadzeniu pozytywnych strategii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia przystosowawcza i trening umiejętności radzenia sobie.
 • Fizjoterapia i rehabilitacja: W przypadku przewlekłego zmęczenia nóg, fizjoterapia może pomóc wzmocnić mięśnie, poprawić krążenie, zmniejszyć ból i poprawić mobilność.
 • Zmiana stylu życia: Ważne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, odpoczynku, zdrowej diety, prawidłowego lepszego zarządzania stresem i unikaniu nadmiernego obciążenia psychicznego.

Przewlekłe zmęczenie to dolegliwość, która ma ogromny wpływ na jakość życia. Jeśli odczuwasz długotrwałe uczucie zmęczenia, senność i inne objawy, skonsultuj się z lekarzem, który będzie mógł pomóc w rozpoznaniu przyczyny i zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz