Ospa wietrzna - objawy, czas trwania, różnice między ospą u dzieci a u dorosłych. Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych – objawy, leczenie, powikłania. Odra, ospa, świnka – choroby zakaźne wieku dziecięcego 

Ospa wietrzna - objawy, czas trwania, różnice między ospą u dzieci a u dorosłych. Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych – objawy, leczenie, powikłania. Odra, ospa, świnka – choroby zakaźne wieku dziecięcego 

Sprawdź jakie są objawy ospy wietrznej, jej czas trwania i czym się różni ospa u dzieci a u dorosłych 

Ospa wietrzna - co to i jak można się zarazić?

Ospa wietrzna, znana również jako ospa wiatrowa, jest zakaźną chorobą wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej (Varicella-Zoster). Choroba jest bardzo zaraźliwa i przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z wydzielinami zakażonego pacjenta podczas kaszlu, kichania lub bezpośredniego dotyku odzieży lub przedmiotów zakażonych przez wirusa. Ospa wietrzna występuje na całym świecie, najczęściej dotykając dzieci, ale może również występować u dorosłych, którzy nie przeszli jej w dzieciństwie lub nie zostali zaszczepieni.

Ospa wietrzna - objawy

Ospa wietrzna - pierwsze objawy

Po zakażeniu wirusem ospy wietrznej, objawy mogą się pojawić zwykle po około 10-21 dniach inkubacji.Pierwsze objawy ospy wietrznej obejmują:

 • Wysypka - pojawiają się czerwone plamki, które szybko przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Wysypka może pojawić się na całym ciele, włączając w to skórę, twarz, skórę owłosioną i błony śluzowe.
 • Gorączka - towarzysząca wysypce może być gorączka o umiarkowanym stopniu.
 • Zmęczenie - osoba zarażona ospą wietrzną może odczuwać ogólne osłabienie i zmęczenie.

Ospa wietrzna - objawy późniejsze

Po około 1-2 dniach od pojawienia się pierwszych objawów, pęcherzyki wypełnione płynem z wysypki pękają, tworząc strupy, które z czasem odpadają. Wysypka ma tendencję do pojawiania się w kolejnych falach przez około 5-10 dni.

W trakcie choroby mogą wystąpić również inne objawy, takie jak:

 • Świąd - Wysypka związana z ospą wietrzną może powodować silny świąd, co jest często uciążliwe dla pacjenta.
 • Ból głowy i ból gardła - Niektórzy pacjenci mogą doświadczać lekkiego bólu głowy i bólu gardła.

Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna najczęściej występuje u dzieci i zazwyczaj jest łagodniejsza u nich niż u dorosłych. U dzieci, wysypka związana z ospą wietrzną może obejmować skórę, twarz, owłosioną skórę i błony śluzowe. Ponadto, u dzieci mogą wystąpić objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel lub katar.

Ospa wietrzna u dzieci zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg i trwa krócej niż u dorosłych. U dzieci wysypka zaczyna się szybko pojawiać, a strupy odpadają zazwyczaj po 7-10 dniach.

Ospa wietrzna u dorosłych

Dla osób dorosłych, które nie przeszły ospy wietrznej w dzieciństwie lub nie zostali zaszczepieni, zakażenie wirusem ospy wietrznej może mieć bardziej poważne konsekwencje. Ospa wietrzna u dorosłych może wiązać się z bardziej nasilonymi objawami, takimi jak wysoka gorączka, silny ból od głowy, a także powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu czy inne infekcje skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ospa wietrzna - szczepionka

Najlepszym sposobem ochrony przed ospą wietrzną jest szczepienie. Istnieje dostępna skuteczna i bezpieczna szczepionka przeciwko ospie wietrznej, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę lub złagodzić jej przebieg. Szczepionka jest zalecana szczególnie dla osób, które nie przeszły ospy wietrznej w dzieciństwie i osób zwiększonego ryzyka powikłań, takich jak kobiety w ciąży, osoby z osłabionym układem immunologicznym i osoby z chorobami przewlekłymi.

Pamiętaj, że skonsultowanie się z lekarzem jest zawsze zalecane w przypadku podejrzenia zakażenia ospy wietrznej lub jakichkolwiek innych dolegliwości zdrowotnych.

Ospa wietrzna – leczenie w domu

Leczenie ospy wietrznej (varicella) w domu ma na celu łagodzenie objawów, zapobieganie infekcjom wtórnym oraz pomaganie w wygodnym okresie rekonwalescencji. Ospa wietrzna jest wywoływana przez wirusa varicella-zoster i jest zazwyczaj łagodną chorobą przeziębieniową u dzieci, ale leczenie objawów jest ważne, aby złagodzić dyskomfort i zapewnić szybkie wyzdrowienie. Oto kilka wskazówek dotyczących leczenia ospy wietrznej w domu:

 1. Odpoczynek: Dziecko z ospą wietrzną powinno mieć wystarczająco dużo odpoczynku. Infekcja może być męcząca, więc warto zapewnić dziecku spokojną atmosferę, aby pomóc mu w regeneracji.
 2. Nawadnianie: Ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie, szczególnie jeśli występuje gorączka. Zachęcaj dziecko do picia wody, soku, herbaty z miodem lub płynów izotonicznych, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.
 3. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe: Jeśli dziecko ma gorączkę lub odczuwa ból i swędzenie związane z ospą wietrzną, można podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostosowane do wieku i wagi dziecka, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie odpowiedniego dawkowania.
 4. Kąpiele w łagodzących płynach: Częste, krótkie kąpiele w letniej wodzie mogą pomóc złagodzić świąd i ból związane z ospą wietrzną. Po kąpieli osusz ciało delikatnie, nie drapiąc skóry.
 5. Przyjemne ubranie: Wybieraj luźne, lekkie ubrania z naturalnych materiałów, które nie drażnią skóry i pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza.
 6. Cięcie paznokci: Jeśli dziecko drapie się, upewnij się, że paznokcie są krótkie i czyste, aby uniknąć infekcji wtórnych.
 7. Unikanie kontaktu z innymi: Ospa wietrzna jest bardzo zakaźna, więc ważne jest, aby dziecko unikało kontaktu z osobami, które nie mieli jeszcze tej choroby lub nie są zaszczepione przeciwko ospie wietrznej.
 8. Leczenie krostek: Krostki wywołane ospą wietrzną można smarować kremem z antybiotykiem lub kremem przeciwwirusowym na receptę, aby przyspieszyć gojenie. Ważne jest, aby nie łamać pęcherzyków, ponieważ może to prowadzić do infekcji i bliznowców.
 9. Monitorowanie objawów: Regularnie monitoruj objawy dziecka, a jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak gorączka utrzymująca się przez dłuższy czas, wysypka w okolicach oczu, ból brzucha czy zmieniona świadomość, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że istnieje dostępna szczepionka przeciwko ospie wietrznej, która może zapobiec tej chorobie lub złagodzić jej przebieg. Jeśli twoje dziecko nie miało jeszcze ospy wietrznej i nie zostało zaszczepione, warto rozważyć szczepienie w ramach konsultacji z pediatrą.

Ospa wietrzna u kobiet w ciąży

Ospa wietrzna (varicella) u kobiet w ciąży może być zmartwieniem ze względu na ryzyko powikłań zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu. Wirus varicella-zoster, który wywołuje ospę wietrzną, może być szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli kobieta nie jest odporna na tę infekcję.

Oto kilka ważnych informacji dotyczących ospy wietrznej u kobiet w ciąży:

 1. Wysokie ryzyko powikłań: Kobiety w ciąży, które nie miały wcześniej ospy wietrznej lub nie zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie, są bardziej podatne na ciężki przebieg infekcji wirusem varicella-zoster. Wirus ten może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby czy zapalenie mózgu.
 2. Ryzyko transmisji na płód: Wirus varicella-zoster może być przekazywany z matki na płód w trakcie ciąży, co niesie ryzyko poważnych wad wrodzonych u dziecka. Im wcześniej w ciąży kobieta zachoruje na ospę wietrzną, tym większe jest ryzyko transmisji na płód.
 3. Ryzyko poronienia: Ospa wietrzna w późniejszym okresie ciąży może zwiększać ryzyko poronienia.
 4. Leczenie: W przypadku zachorowania na ospę wietrzną w ciąży, konieczne jest konsultowanie się z lekarzem. Lekarz będzie monitorować stan matki i płodu oraz zaleci odpowiednie leczenie, które może obejmować stosowanie leków przeciwwirusowych, jeśli infekcja zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. Leczenie ma na celu kontrolowanie objawów i zmniejszenie ryzyka powikłań.
 5. Wczesna interwencja: Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z osobą zakażoną ospą wietrzną, ale nie ma pewności, czy jest odporna na tę chorobę, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach można podać szczepionkę przeciw ospie wietrznej w ciągu 3-5 dni od ekspozycji w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia lub łagodzenia objawów.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka ospy wietrznej w ciąży jest szczepienie przeciwko tej chorobie przed zajściem w ciążę. Jeśli kobieta nie jest pewna, czy jest odporna na ospę wietrzną, może przeprowadzić badanie przeciwciał lub skonsultować się z lekarzem w celu oceny jej stanu odpornościowego. Ważne jest, aby kobieta w ciąży unikała kontaktu z osobami zakażonymi ospą wietrzną i zachowywała ostrożność w miejscach, gdzie może występować ryzyko zakażenia, takich jak placówki opieki zdrowotnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca