Orzechy włoskie - czy są najlepsze na mózg? Właściwości orzechów włoskich. Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Właściwości prozdrowotne  

Orzechy włoskie - czy są najlepsze na mózg? Właściwości orzechów włoskich. Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Właściwości prozdrowotne  

Orzechy włoskie to nie tylko pyszna przekąska, ale również doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Są one szczególnie znane z korzystnego wpływu na nasz mózg. Czy jednak faktycznie są one najlepsze dla naszego układu nerwowego? Jakie dokładnie zawierają składniki i na co wpływają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Orzechy włoskie - właściwości zdrowotne

Orzechy włoskie to bogactwo składników odżywczych, wśród których warto wymienić:

  • białko,
  • tłuszcze,
  • błonnik,
  • witaminy E, B1, B6,
  • mangan,
  • magnez,
  • fosfor.

Cechą, która wyróżnia orzechy włoskie, jest ich bogactwo w nienasycone kwasy tłuszczowe - w tym kwas oleinowy, który działa korzystnie na serce i układ krążenia. Orzechy włoskie zawierają również flawonoidy, czyli antyoksydanty odpowiedzialne za ochronę organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym.

Co zawierają orzechy włoskie?

Jedna porcja orzechów włoskich (około 30g) dostarcza:

  • 2g białka
  • 4g błonnika
  • 19g tłuszczu (w tym 1,7g kwasu oleinowego)
  • 37% ADH (zalecanego dziennej dawki) manganu
  • 11% ADH magnezu
  • 10% ADH fosforu
  • 18% ADH witaminy B1
  • 11% ADH witaminy B6
  • 7% ADH witaminy E

Czy orzechy włoskie są zdrowe i na co?

Orzechy włoskie są bardzo zdrową przekąską, a ich regularne spożywanie przynosi wiele korzyści dla organizmu.

Na mózg i pamięć

Orzechy włoskie zaleca się szczególnie osobom starszym i tym, którym zależy na zachowaniu dobrych funkcji poznawczych. Ich zaletą jest m.in. to, że dostarczają one do organizmu kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na pracę mózgu i zapobiegają jego starzeniu się. Orzechy włoskie zawierają również flawonoidy, które ochronią nasz mózg przed zawężaniem naczyń krwionośnych i poprawią krążenie krwi.

Na serce i układ krążenia

Orzechy włoskie to także doskonała przekąska dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Kwas oleinowy zawarty w tłuszczu orzechów włoskich redukuje poziom "złego" cholesterolu LDL i zwiększa poziom "dobrego" cholesterolu HDL, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu krążenia.

Na skórę i włosy

Orzechy włoskie zawierają witaminę E, która działa ochronnie na organizm i pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów oraz skóry. Witamina ta stanowi również barierę dla wolnych rodników, które wpływają szkodliwie na nasze komórki.

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Orzechy włoskie doskonale uzupełniają dietę i są idealnym przysmakiem dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie. Ze względu na swoje właściwości, na pewno warto dołączyć je do codziennego jadłospisu, np. w postaci:

  • przekąski między posiłkami,
  • dodatek do sałatek,
  • składnik ciast i innych wypieków,
  • posypka do zapiekanek.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wartości odżywcze orzechów włoskich

Orzechy włoskie są nie tylko smaczne, ale także bogate w cenne składniki odżywcze. Są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczy, białek, błonnika, witamin i minerałów. Zawierają wysoką ilość jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla zdrowia serca. Są również bogate w witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, pomagającym w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Orzechy włoskie zawierają także wiele niezbędnych minerałów, takich jak magnez, cynk, miedź i potas. Pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, mięśni oraz stawów. Błonnik zawarty w orzechach włoskich pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit, poprawia trawienie i zapobiega zaparciom. Regularne spożywanie orzechów włoskich może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, dlatego warto dołączyć je do swojej codziennej diety. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Kolagen Premium I Olejek Gratis - Opłata za cały rok

195

97.5zł /

Kolagen Premium i Olejek Gratis

02Dni
23Godzin
47Minut
54Sekund
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca