bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Opioidowe leki przeciwbólowe - w jakich sytuacjach się je stosuje? Wskazania i skutki uboczne. Skutki uboczne stosowania opioidów – czy opioidowe leki przeciwbólowe uzależniają? Opioidowe leki przeciwbólowe: ryzyko uzależnienia. Bezpieczne stosowanie opioidów: co należy wiedzieć. W jakich przypadkach stosuje się opioidy?

Blog healthcare

Opioidowe leki przeciwbólowe - w jakich sytuacjach się je stosuje? Wskazania i skutki uboczne. Skutki uboczne stosowania opioidów – czy opioidowe leki przeciwbólowe uzależniają? Opioidowe leki przeciwbólowe: ryzyko uzależnienia. Bezpieczne stosowanie opioidów: co należy wiedzieć. W jakich przypadkach stosuje się opioidy?

Jak bezpiecznie stosować leki opioidowe?

Spis treści

 1. Opioidy - definicja i charakterystyka tych substancji
 2. Opioidowe leki przeciwbólowe - jak działają i w jakich sytuacjach są stosowane
 3. Co to są opioidy - omówienie mechanizmu działania i ich wpływu na organizm
 4. Opioidy - działanie i efekty, jakie wywołują w organizmie
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Opioidy - skutki uboczne i potencjalne ryzyko związane z ich stosowaniem. Skutki uboczne stosowania opioidów
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Rodzaje opioidowych leków przeciwbólowych

Opioidy - definicja i charakterystyka tych substancji

Opioidy są grupą leków przeciwbólowych, które znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. Charakteryzują się tym, że oddziałują na receptory opioidowe w naszym organizmie, zmniejszając odczuwanie bólu oraz wpływając na ośrodkowy układ nerwowy. Są skuteczne w łagodzeniu bólu o różnym nasileniu, ale jednocześnie mogą wiązać się z pewnymi ryzykami i skutkami ubocznymi.

Opioidowe leki przeciwbólowe - jak działają i w jakich sytuacjach są stosowane

Opioidowe leki przeciwbólowe działać przede wszystkim poprzez stymulację receptorów opioidowych w mózgu oraz innych częściach układu nerwowego. Działanie te zmniejsza przewodzenie sygnałów bólu, co prowadzi do złagodzenia doznawanych dolegliwości.

Opioidy są stosowane w różnych sytuacjach, w których ból jest nasilony i wymaga intensywnego leczenia przeciwbólowego. Najczęściej używa się ich w przypadku bólów pourazowych, takich jak złamania kości, oparzenia lub bóle pooperacyjne. Są również stosowane w leczeniu bólu przewlekłego, takiego jak ból nowotworowy czy ból wynikający z choroby przewlekłej, jak np. przewlekłe zapalenie stawów.

Co to są opioidy - omówienie mechanizmu działania i ich wpływu na organizm

Opioidy działają na receptory opioidowe w naszym organizmie, które znajdują się głównie w mózgu, rdzeniu kręgowym i przewodzie pokarmowym. Stymulacja tych receptorów powoduje zmniejszenie przewodzenia impulsów bólowych, osłabienie odczuwania bólu oraz wywołanie uczucia ukojenia i relaksu.

Ponadto, opioidy mogą wpływać na inne obszary mózgu, takie jak układ limbiczny, odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności i nagrody. Powoduje to uczucie euforii, które niekiedy wiąże się z narażeniem na ryzyko uzależnienia.

Opioidy - działanie i efekty, jakie wywołują w organizmie

Opioidy, oprócz złagodzenia bólu, wywołują również określone efekty uboczne. Mogą one wywołać uczucie senności i zmęczenia, zwłaszcza na początku terapii. Mogą tej też wpływać na apetyt, prowadząc do zmniejszenia łaknienia oraz wystąpienia zaparć. Mogą również powodować suchość w ustach oraz uczucie przewlekłego zmęczenia.

W przypadku stosowania opioidów długotrwale, może dojść do tolerancji, czyli stopniowego zanikania skuteczności leku. W efekcie, pacjent może wymagać coraz wyższych dawek leku, aby osiągnąć oczekiwane działanie przeciwbólowe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Opioidy - skutki uboczne i potencjalne ryzyko związane z ich stosowaniem. Skutki uboczne stosowania opioidów

Stosowanie opioidów może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi i ryzykiem. Jednym z najważniejszych jest ryzyko uzależnienia. Opioidy działają na obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę i przyjemność, co może prowadzić do uzależnienia psychicznego oraz fizycznego.

Inne skutki uboczne opioidów to depresja oddechowa, co może mieć niebezpieczne konsekwencje u osób z zaburzeniami oddychania lub przyjmujących inne leki depresujące układ oddechowy. Mogą również powodować senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy ze wzrokiem czy trudności w oddawaniu moczu.

W przypadku stosowania opioidów długotrwale, istnieje również ryzyko wystąpienia zespołu odstawienia, który charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, takimi jak ból mięśni, nudności, potliwość, a nawet zaburzenia nastroju.

Ważne jest, aby stosować opioidowe leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularnie monitorować swoje samopoczucie i ewentualne skutki uboczne. W przypadku niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje opioidowych leków przeciwbólowych

Opioidowe leki przeciwbólowe są jednymi z najskuteczniejszych środków w leczeniu silnego bólu. Istnieje wiele rodzajów opioidów, które różnią się siłą działania, formą preparatu oraz sposobem podawania. Najpopularniejsze opioidowe leki przeciwbólowe to morfina, oksykodon, fentanyl i kodeina. Morfina jest jednym z najstarszych i najskuteczniejszych środków przeciwbólowych, stosowana głównie w leczeniu bólu na etapie terminalnym. Oksykodon jest silniejszym opioidem od morfiny i stosowany jest w przypadkach bardziej intensywnego bólu. Fentanyl jest bardzo silnym lekiem przeciwbólowym, podawany często w postaci plastra na skórę. Kodeina to słabszy opioid, często stosowany w leczeniu bólu przewlekłego o mniejszym nasileniu. Opioidowe leki przeciwbólowe mogą powodować wiele skutków ubocznych, takich jak senność, nudności, zaparcia czy uzależnienie. Dlatego ich stosowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz