Nerwica serca – objawy i leczenie. Jakie objawy somatyczne i nie tylko daje nerwica serca? Zawał serca. Jak uspokoić serce przy nerwicy? 

Nerwica serca – objawy i leczenie. Jakie objawy somatyczne i nie tylko daje nerwica serca? Zawał serca. Jak uspokoić serce przy nerwicy? 

Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej i bijące serce, to naturalne, że martwisz się, że to może być choroba serca. Niemniej jednak, objawy te mogą wskazywać także na nerwicę serca. W tym artykule omówimy objawy związane z nerwicą serca - zarówno te somatyczne, jak i pozasomatyczne.

Nerwica serca - objawy somatyczne: Jakie są fizyczne objawy związane z nerwicą serca? Objawy zaburzeń nerwicowych

Nerwica serca może powodować szeroki zakres objawów somatycznych, które są związane z układem sercowo-naczyniowym. Osoby cierpiące na nerwicę serca często opisują uczucie:

 • Przyspieszonego lub nieregularnego bicia serca (tachykardia, arytmia).
 • Duszności, którą trudno oddychać pełną piersią.
 • Bólu w klatce piersiowej lub dyskomfortu, który może promieniować do ramion, szyi, pleców lub żuchwy.
 • Zawrotów głowy lub utraty równowagi
 • Nadmiernej potliwości lub drżenia ciała
 • Zmęczenia i osłabienia
 • Napadów paniki

Objawy zawału serca a nerwica: Jakie są różnice i podobieństwa między objawami zawału serca a objawami nerwicy? Leczenie nerwicy serca

Objawy zawału serca mogą przypominać te, które występują w nerwicy serca. Niektóre objawy zawału serca to:

 • Utrata przytomności lub omdlenie
 • Silny ból w klatce piersiowej, który trwa dłużej niż kilka minut
 • Nudności, wymioty i ogólne uczucie niezdrowia
 • Ból w jednej lub obu ramionach, gardle, szczęce lub plecach

Nawet jeśli powyższe symptomy mogą przypominać nerwicę serca, to jeśli pojawiają się nagle i / lub są bardzo silne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się na pogotowie ratunkowe. W przypadku zawału serca każda minuta jest cenna.

Nerwica serca - objawy, leczenie: Jakie są typowe objawy nerwicy serca i jakie są metody leczenia? Przyczyny nerwicy serca

Chociaż nerwica serca może być bardzo nieprzyjemnym stanem, to jednak zwykle nie powoduje poważnego uszkodzenia serca. Oto kilka typowych objawów nerwicy serca:

 • Przyspieszone bicie serca (tachykardia).
 • Nieregularne bicie serca (arytmia).
 • Ból w klatce piersiowej lub ucisk.
 • Zawroty głowy.
 • Lęk i napady paniki.

Jeśli podejrzewasz u siebie nerwicę serca, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą. Leczenie nerwicy serca zwykle obejmuje terapię behawioralną, co może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem, co z kolei pozwoli zredukować objawy. Również leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe mogą być skutecznym lekarstwem przeciwko nerwicy serca, jednak ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Nerwica serca - objawy - kaszel: Czy kaszel może być objawem nerwicy serca?

Kaszel nie jest typowym objawem nerwicy serca. Niemniej jednak, osoby z tą chorobą mogą czasem odczuwać uczucie zadławienia lub trudności z oddychaniem, co może okazywać się źródłem kaszlu. Warto zaznaczyć, że w takim przypadku kaszel jest wynikiem przeżywanych na skutek nerwicy emocji i lęku. Jeśli masz problem z kaszlem lub trudnościami w oddychaniu, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby wyeliminować ewentualne przyczyny organiczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nerwica serca - objawy - arytmia: Jak nerwica serca może wpływać na występowanie arytmii?

Arytmia to nieregularne bicia serca i może być wynikiem zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, ale także nerwicy serca. Nerwica serca może wywołać tachykardię lub inne zaburzenia rytmu serca z powodu zwiększonego poziomu stresu i lęku, które wpływają na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego. W przypadku wystąpienia arytmii należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zdiagnozować nerwicę serca?

Aby zdiagnozować nerwicę serca, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu badań i konsultacji z lekarzem. Na początku, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący objawów pacjenta oraz historii medycznej. Ważne jest zidentyfikowanie czynników stresowych, które mogą wpływać na pojawianie się objawów nerwicy serca. Następnie, przeprowadzone zostaną badania diagnostyczne, takie jak elektrokardiogram (EKG) w celu sprawdzenia rytmu serca oraz oceny ewentualnych zmian. Może również być zalecone przez wykonanie testów wysiłkowych, aby obserwować reakcję serca na wysiłek fizyczny. W niektórych przypadkach, lekarz może również zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak badanie stężenia hormonów tarczycy, ponieważ niektóre zaburzenia hormonalne mogą wpływać na występowanie nerwicy serca. Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań, lekarz będzie mógł postawić diagnozę nerwicy serca i zalecić odpowiednie leczenie. Ważne jest również wdrożenie technik zarządzania stresem, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, które pomogą pacjentowi w kontroli objawów i poprawie jakości życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca