bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zawał serca - objawy i pierwsza pomoc

Blog healthcare

Zawał serca - objawy i pierwsza pomoc

Jakie są objawy zawału sercowego? Martwica mięśnia sercowego - co to jest? Zawał serca jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego. W jego wyniku dochodzi do martwicy mięśnia sercowego. Objawy zawału nie zawsze są takie same, pacjenci jednak najczęściej skarżą się na doskwierający ból w okolicach mostka. Na chorobę niedokrwienną serca i wystąpienie zawału narażeni są przede wszystkim mężczyźni w wieku 60-75 lat. Chorób serca nie należy bagatelizować, a przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów bezwłocznie należy udać się do kardiologa.

Spis treści

 1. Czym jest zawał serca?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Objawy i przyczyny zawału mięśnia sercowego
 4. Pierwsza pomoc przy ataku serca
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest zawał serca?

Zawał serca jest stanem, w wyniku którego do mięśnia sercowego tętnicami wieńcowymi nie dopływa odpowiednia ilośc krwi, a to z kolei, powoduje jego martwicę. Na samym początku w wyniku niedokrwienia komórki mięśnia sercowego przestają prawidłowo kurczyć się oraz rozpadają się. W efekcie znajdujące się w nich substancje przedostają się do krwi. Do takich substancji zaliczana jest troponina, a w miejsce martwych kardiomiocytów z upływem czasem pojawia się blizna.

Wyróżnić możemy kilka typów zawału serca. Zalicza się do nich:

 • zawał serca bez uniesienia odcinka ST - NSTEMI. Jest to zawał podczas którego w zapisie EKG nie widać charakterystycznego uniesienia odcinka ST
 • ostry zespół wieńcowy z uniesieniem odcinka ST - STEMI. To zawał serca, w którym w zapisie EKG jest widoczne charakterystyczne uniesienie odcinka ST.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy i przyczyny zawału mięśnia sercowego

Przyczyną zawału serca jest zazwyczaj pęknięcie blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej, naczyniu doprowadzającym krew do serca. Dość rzadko jego przyczyną jest niedokrwienia mięśnia sercowego w wyniku dysproporcji pomiędzy zaopatrzeniem a zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen, która może być wywołana np. arytmią, nadciśnieniem tętniczym, hipotensją, niedokrwistością, skurczem tętnicy wieńcowej, czy rozwarstwieniem ściany tętnicy wieńcowej.

Jednym z głównych objawów zawału serca jest ból w klatce piersiowej:

 • jest on zazwyczaj bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący albo ściskający
 • zlokalizowany jest za mostkiem, a odczuwany na większym obszarze
 • zazwyczaj trwa więcej niż 20 min oraz stopniowo narasta
 • 10-20% chorych skarży sięm że ból promieniuje do żuchwy, lewego barku, lewego ramienia, czy do górnej części nadbrzusza, a rzadziej do pleców natężenie bólu nie zależy od fazy oddychania (przy wdechu i wydechu ból jest podobny) ani pozycji ciała nie zmniejsza się po przyjęciu nitrogliceryny podjęzykowo (u osób, które mają nitroglicerynę przepisaną przez lekarza)

U osób w starszym wieku, a w tym w szczególności u kobiet, cz osób chorujących na cukrzycę ból może być mniej charakterystyczny albo nawet wcale nie występować.

Pojawić się może również:

 • duszność 
 • osłabienie
 • zawroty głowy, stan przedomdleniowy, omdlenie
 • kołatanie serca
 • ból w górnej części brzucha
 • niepokój albo lęk przed zbliżającą się śmiercią

Pierwsza pomoc przy ataku serca

Jeśli Ty lub inna osoba odczuwasz ból w klatce piersiowej, który utrzymuje się ponad 5 minut oraz nie ustępuje po odpoczynku, czy przyjęciu pod język nitrogliceryny (to dotyczy pacjentów, którym lekarz zapisał wcześniej ten lek), koniecznie należy zadzwonić pod numer telefonu ratunkowego. Ponadto jeśli ktoś bliski jest w pobliżu, również trzeba poprosić go o opiekę.

Osoba chora powinien zadzwonić na pogotowie, nawet w sytuacji jeśli nie jest do końca pewna, czy objawy, które pojawiają się u niej oznaczają zawał serca. Warto wiedzieć, że w kampaniach medialnych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych bardzo często posługiwano się powiedzeniem better safe than sorry, oznacza to „lepiej dmuchać na zimne". Ta kampania miała uświadomić społeczeństwo o konieczności alarmowania służb medycznych w każdym przypadku podejrzenia zawału serca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się co to są zaburzenia rytmu serca, jak wyglada leczenie zawału, czy miażdżycy zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj czynniki ryzyka mogące spowodować choroby układu sercowo-naczyniowego, zakrzep i nieprawidłowości ze strony przepływu krwi. Dowiedz się co jest najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca. Poznaj sposoby leczenia zawału serca i powikłania mogące po nim wystąpić.

Uniknij zawału dołączając do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię treści edukacyjne o tematyce zdrowia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN