Zawał serca - objawy i pierwsza pomoc

Zawał serca - objawy i pierwsza pomoc

Jakie są objawy zawału sercowego? Martwica mięśnia sercowego - co to jest? Zawał serca jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego. W jego wyniku dochodzi do martwicy mięśnia sercowego. Objawy zawału nie zawsze są takie same, pacjenci jednak najczęściej skarżą się na doskwierający ból w okolicach mostka. Na chorobę niedokrwienną serca i wystąpienie zawału narażeni są przede wszystkim mężczyźni w wieku 60-75 lat. Chorób serca nie należy bagatelizować, a przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów bezwłocznie należy udać się do kardiologa.

Czym jest zawał serca?

Zawał serca jest stanem, w wyniku którego do mięśnia sercowego tętnicami wieńcowymi nie dopływa odpowiednia ilośc krwi, a to z kolei, powoduje jego martwicę. Na samym początku w wyniku niedokrwienia komórki mięśnia sercowego przestają prawidłowo kurczyć się oraz rozpadają się. W efekcie znajdujące się w nich substancje przedostają się do krwi. Do takich substancji zaliczana jest troponina, a w miejsce martwych kardiomiocytów z upływem czasem pojawia się blizna.

Wyróżnić możemy kilka typów zawału serca. Zalicza się do nich:

 • zawał serca bez uniesienia odcinka ST - NSTEMI. Jest to zawał podczas którego w zapisie EKG nie widać charakterystycznego uniesienia odcinka ST
 • ostry zespół wieńcowy z uniesieniem odcinka ST - STEMI. To zawał serca, w którym w zapisie EKG jest widoczne charakterystyczne uniesienie odcinka ST.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy i przyczyny zawału mięśnia sercowego

Przyczyną zawału serca jest zazwyczaj pęknięcie blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej, naczyniu doprowadzającym krew do serca. Dość rzadko jego przyczyną jest niedokrwienia mięśnia sercowego w wyniku dysproporcji pomiędzy zaopatrzeniem a zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen, która może być wywołana np. arytmią, nadciśnieniem tętniczym, hipotensją, niedokrwistością, skurczem tętnicy wieńcowej, czy rozwarstwieniem ściany tętnicy wieńcowej.

Jednym z głównych objawów zawału serca jest ból w klatce piersiowej:

 • jest on zazwyczaj bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący albo ściskający
 • zlokalizowany jest za mostkiem, a odczuwany na większym obszarze
 • zazwyczaj trwa więcej niż 20 min oraz stopniowo narasta
 • 10-20% chorych skarży sięm że ból promieniuje do żuchwy, lewego barku, lewego ramienia, czy do górnej części nadbrzusza, a rzadziej do pleców natężenie bólu nie zależy od fazy oddychania (przy wdechu i wydechu ból jest podobny) ani pozycji ciała nie zmniejsza się po przyjęciu nitrogliceryny podjęzykowo (u osób, które mają nitroglicerynę przepisaną przez lekarza)

U osób w starszym wieku, a w tym w szczególności u kobiet, cz osób chorujących na cukrzycę ból może być mniej charakterystyczny albo nawet wcale nie występować.

Pojawić się może również:

 • duszność 
 • osłabienie
 • zawroty głowy, stan przedomdleniowy, omdlenie
 • kołatanie serca
 • ból w górnej części brzucha
 • niepokój albo lęk przed zbliżającą się śmiercią

Pierwsza pomoc przy ataku serca

Jeśli Ty lub inna osoba odczuwasz ból w klatce piersiowej, który utrzymuje się ponad 5 minut oraz nie ustępuje po odpoczynku, czy przyjęciu pod język nitrogliceryny (to dotyczy pacjentów, którym lekarz zapisał wcześniej ten lek), koniecznie należy zadzwonić pod numer telefonu ratunkowego. Ponadto jeśli ktoś bliski jest w pobliżu, również trzeba poprosić go o opiekę.

Osoba chora powinien zadzwonić na pogotowie, nawet w sytuacji jeśli nie jest do końca pewna, czy objawy, które pojawiają się u niej oznaczają zawał serca. Warto wiedzieć, że w kampaniach medialnych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych bardzo często posługiwano się powiedzeniem better safe than sorry, oznacza to „lepiej dmuchać na zimne". Ta kampania miała uświadomić społeczeństwo o konieczności alarmowania służb medycznych w każdym przypadku podejrzenia zawału serca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się co to są zaburzenia rytmu serca, jak wyglada leczenie zawału, czy miażdżycy zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj czynniki ryzyka mogące spowodować choroby układu sercowo-naczyniowego, zakrzep i nieprawidłowości ze strony przepływu krwi. Dowiedz się co jest najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca. Poznaj sposoby leczenia zawału serca i powikłania mogące po nim wystąpić.

Uniknij zawału dołączając do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię treści edukacyjne o tematyce zdrowia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca