Nefrostomia - czym to jest i kiedy jest potrzebna? Na jak długo? Worki do nefrostomii. Kiedy wykonuje się zabieg nefrostomii? 

Nefrostomia - czym to jest i kiedy jest potrzebna? Na jak długo? Worki do nefrostomii. Kiedy wykonuje się zabieg nefrostomii? 

Nefrostomia to specjalistyczny zabieg, którego celem jest zapewnienie skutecznego odprowadzania moczu z nerki do zewnętrznego zbiornika. W artykule dowiesz się, czym jest nefrostomia, po co się ją wykonuje, jakie stany i choroby mogą wymagać tego zabiegu, jak przebiega procedura, jakie są możliwe powikłania oraz jak prowadzić nefrostomię na co dzień.

Czym jest nefrostomia?

Nefrostomia to zabieg polegający na wprowadzeniu cienkiej rurki do nerek w celu zapewnienia prawidłowego odpływu moczu. Rurka, zwana nefrostomem, umożliwia bezpieczne usunięcie moczu z nerki i skierowanie go do zewnętrznego zbiornika, np. woreczka na mocz. Przeprowadzenie tej procedury wymaga precyzyjnych umiejętności i wiedzy medycznej.

Dlaczego wykonuje się nefrostomię?

Nefrostomia wykonuje się w celu zapobieżenia lub leczenia powstawania blokad w drogach moczowych. Głównym wskazaniem do tego zabiegu jest niedrożność dróg moczowych, która może być spowodowana guzami, kamieniami nerkowymi, złogami lub urazami. Nefrostomia pozwala na omijanie przeszkód w drogach moczowych i umożliwia swobodne odprowadzanie moczu z nerki.

Jakie stany i choroby mogą wymagać nefrostomii?

Nefrostomię wykonuje się w przypadku różnych stanów i chorób dotyczących dróg moczowych i nerek. Wskazaniem do tego zabiegu może być:

 • Kamica nerkowa - obecność kamieni w drogach moczowych może prowadzić do niedrożności i konieczności wykonania nefrostomii.
 • Zator tętnicy nerkowej - nagłe zamknięcie tętnicy zaopatrującej nerki może prowadzić do uszkodzeń i wymagać szybkiej interwencji nefrostomicznej.
 • Zapalenie nerek - poważne i nawracające przypadki zapalenia nerek mogą prowadzić do powstawania blizn i zwężenia dróg moczowych, co wymaga wykonania nefrostomii.

Przebieg zabiegu nefrostomii

Przed zabiegiem nefrostomii pacjent zostaje poddany dokładnym badaniom diagnostycznym, które pomagają lekarzowi w określeniu najlepszej metody i lokalizacji wprowadzenia nefrostomu. W trakcie zabiegu, który odbywa się najczęściej pod kontrolą obrazowania, rurka nefrostomii jest delikatnie wprowadzana przez skórę i tkanki do wnętrza nerek. Po zakończeniu zabiegu, nefrostom jest zabezpieczany specjalnym opatrunkiem, a pacjent może wracać do domu po określonym czasie rekonwalescencji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są możliwe powikłania nefrostomii?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, nefrostomia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Możliwe komplikacje to:

 • Infekcje - ryzyko zakażeń w obrębie miejsca wprowadzenia rurki nefrostomii.
 • Krwiomocz - obecność krwi w moczu, która może wynikać z uszkodzenia naczyń podczas zabiegu.
 • Niedrożność nefrostomii - problem z prawidłowym odpływem moczu, który może wymagać interwencji medycznej.

Zarządzanie nefrostomią na co dzień

Po wykonaniu zabiegu nefrostomii, pacjent musi nauczyć się dbać o rurkę nefrostomii i utrzymywać jej higienę. Regularne oczyszczanie i wymiana opatrunków są niezbędne, aby zapobiec infekcjom. Ponadto, pacjent powinien regularnie kontrolować odpływ moczu i monitorować swoje samopoczucie, zgłaszając wszelkie nieprawidłowości lekarzowi prowadzącemu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca