Dieta przy kamicy nerkowej

Dieta przy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Chociaż przyczyny powstawania kamieni nerkowych mogą być różne, dieta odgrywa kluczową rolę w ich powstawaniu i leczeniu. W dzisiejszym tekście omówimy, jakie zasady powinna spełniać dieta przy kamicy nerkowej.

Przyczyny powstawania i objawy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na powstawaniu twardych kamieni w układzie moczowym, najczęściej w nerkach lub w drogach moczowych. Przyczyny powstawania kamicy nerkowej są różne i często związane z nieprawidłową dietą i nawykami życiowymi.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej:

 • Zbyt mała ilość spożywanej wody - brak odpowiedniej ilości wody w organizmie powoduje, że mocz jest zbyt skoncentrowany, co zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
 • Zbyt duża ilość spożywanego sodu - zbyt duża ilość sodu w diecie powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie, co z kolei powoduje powstawanie kamieni nerkowych.
 • Nadmierna konsumpcja pokarmów bogatych w oksalany - oksalany występują w niektórych pokarmach, takich jak szpinak, rabarbar, czekolada, kawa i herbata. 
 • Niedobór wapnia - brak wapnia w diecie może powodować, że organizm wchłania więcej wapnia z moczem, co zwiększa ryzyko pojawiania się kamieni nerkowych.
 • Zaburzenia metaboliczne - niektóre choroby metaboliczne, takie jak choroba Addisona, nadczynność przytarczyc lub cukrzyca, zwiększają ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Objawy kamicy nerkowej:

 • Nagłe, ostry ból w boku lub plecach - ból może promieniować do brzucha lub pachwiny.
 • Wymioty i nudności - związane z bólem i niedrożnością dróg moczowych.
 • Trudności z oddawaniem moczu - związane z niedrożnością dróg moczowych.
 • Krwiomocz - wydalanie moczu z domieszką krwi.
 • Gorączka i dreszcze - objawy te mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania i zleci odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie kamicy nerkowej i odpowiednie leczenie mogą pomóc uniknąć poważnych powikłań i poprawić stan zdrowia nerek. Pomocne będzie też zmiana trybu życia i wdrożenie odpowiedniej, przemyślanej diety.


Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie pokarmy spożywać przy kamicy nerkowej? Jaka dieta jest najlepsza?

Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie sodu. Sód może przyczyniać się do zatrzymywania płynów w organizmie, co z kolei może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Ograniczenie spożycia soli do około 2-3 gramów dziennie jest zalecane dla osób z kamieniami nerkowymi. Kolejnym ważnym punktem jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Woda pomaga w rozpuszczaniu soli i minerałów - zaleca się picie co najmniej 2-3 litrów wody dziennie. Wskazane jest picie wody o niskiej zawartości minerałów, a więc wody mineralnej o niskiej mineralizacji lub przefiltrowanej.

Należy też zwrócić uwagę na spożywane produkty. Osoby z kamieniami nerkowymi powinny unikać pokarmów bogatych w oksalany, takich jak szpinak, rabarbar, kakao, herbata, czekolada i orzechy. Produkty bogate w puryny, takie jak czerwone mięso, wątroba, sardynki i łosos, również powinny być ograniczone. Na diecie przy kamicy nerkowej warto stawiać na produkty bogate w wapń, takie jak mleko, jogurt i sery. Wapń może pomóc w zmniejszeniu ilości wapnia w moczu, co z kolei może zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Ostatnim punktem jest kontrolowanie spożycia białka. Zbyt duże spożycie białka zwierzęcego może zwiększyć ilość kwasów w moczu, co z kolei może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Zaleca się spożywanie białka w umiarkowanych ilościach, a więc około 1 gram na kilogram masy ciała dziennie.

Stosując odpowiednią dietę, możesz zmniejszyć objawy kamicy nerkowej

Dieta przy kamicy nerkowej powinna opierać się na zrównoważonym spożyciu wody, unikaniu pokarmów bogatych w oksalany, ograniczeniu spożycia soli i białka zwierzęcego oraz spożywaniu produktów bogatych w wapń. Stosując się do tych zasad, można zminimalizować ryzyko powstawania kamieni nerkowych i poprawić swoje zdrowie nerek.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz już od 10 zł miesięcznie - Rezygnujesz kiedy chcesz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca