bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nawłoć pospolita, ziele - działanie i zastosowanie, właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Jakie jest zastosowanie nawłoci pospolitej?

Blog healthcare

Nawłoć pospolita, ziele - działanie i zastosowanie, właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Jakie jest zastosowanie nawłoci pospolitej?

Nawłoć pospolita - dobroczynna roślina i ziele. Sprawdź jakie ma zastosowanie a jakie przeciwwskazania!

Spis treści

 1. Syrop i napar z nawłoci - na co pomaga i jak go przygotować?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Na co stosować maść z nawłoci? Jak zrobić ją w domu?
 4. Jak stosować nawłoć pospolitą?
 5. Jak wygląda nawłoć pospolita?
 6. Jak działa nawłoć pospolita?
 7. Kiedy można stosować preparaty zawierające nawłoć?
 8. Maść z nawłoci — jak zrobić i na co stosować?
 9. Nawłoć pospolita - charakterystyka
 10. Nawłoć pospolita – przeciwwskazania
 11. Nawłoć w Encyklopedii ziół i roślin – podsumowanie
 12. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Nawłoć pospolita, ziele - działanie i zastosowanie, właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Jakie jest zastosowanie nawłoci pospolitej?

Nawłoć pospolita: co to jest?

Nawłoć pospolita, nazywana także nawłocią i chwastem zieleńca, jest to roślina z rodziny astrowatych. Dorasta do około 100 cm wysokości i kwitnie od czerwca do września. Nawłoć jest rośliną wykorzystywaną w medycynie ludowej, głównie ze względu na jej przeciwzapalne właściwości. Ziele i nadziemne części nawłoci są zbierane i suszone, a następnie wykorzystywane do przygotowania naparów, okładów i kąpieli. Nawłoć jest bardzo popularna jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, stosowana na bóle reumatyczne, stany zapalne skóry czy choroby układu pokarmowego. Ze względu na łatwość zbierania, suszenia i przechowywania, nawłoć jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie ludowej. 

Syrop i napar z nawłoci - na co pomaga i jak go przygotować?

Napar z nawłoci to popularny sposób wykorzystywania surowca, jakim jest ziele nawłoci. Ze względu na swoje właściwości ściągające i przeciwzapalne, napar z nawłoci często stosowany jest w problemach z jamą ustną. Aby przygotować napar z nawłoci, należy zebrać około 5-6 łyżeczek ziela i włożyć do garnka z około 1 litrem wody. Następnie gotować przez około 10-15 minut, aż woda nabierze koloru i aromatu. Warto pamiętać, że celu przygotowania naparu należy wykorzystywać tylko świeże ziele, gdyż stare części nie posiadają już takiej ilości składników czynnych. Po ugotowaniu, napar należy przecedzić i opcjonalnie słodzić cukrem lub miodem, co sprawia, że napar staje się bardziej przyjemny w smaku.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na co stosować maść z nawłoci? Jak zrobić ją w domu?

Maść z nawłoci jest idealna do stosowania na różne dolegliwości skórne. Nawłoć to surowiec, z którego można przygotować maść. Ziele nawłoć, które jest głównym składnikiem, jest bogate w składniki czynne, takie jak flawonoidy i kwas salicylowy, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych. Maść z nawłoci działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybiczo. Aby przygotować taką maść w domu, należy zalać jedną łyżkę ziela nawłoci 100 ml oliwy z oliwek i zagotować na małym ogniu przez godzinę. Następnie należy przecedzić mieszankę i dodać do niej 5 gramów wosku pszczelego oraz kilka kropli olejku eterycznego z lawendy. Mieszankę należy umieścić w słoiczku i przechowywać w lodówce. Maść z nawłoci może być stosowana na oparzenia, rany, brodawki, łuszczycę oraz trądzik. 

Jak stosować nawłoć pospolitą?

Nawłoć pospolita, znana również jako ziele nawłoci pospolitej, jest popularnym ziołem, które może być stosowane w leczeniu różnych problemów zdrowotnych. Aby przygotować napar z nawłoci pospolitej, należy zebrać ziele i zalać je wrzątkiem. Napar można pić trzy razy dziennie, aby łagodzić problemy związane z układem moczowym, takie jak infekcje pęcherza moczowego. Ponadto, nawłoć pospolita jest korzystna dla trawienia, ponieważ zawiera substancje o właściwościach żółciopędnym i pobudzającym trawienie, jak również działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Zaleca się jednak ostrożność podczas stosowania nawłoci pospolitej, ponieważ regularne spożywanie w dużych ilościach może prowadzić do niepokojących skutków ubocznych. 

Jak wygląda nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita, inaczej zwana złotnikiem, to popularna roślina występująca w Polsce. Charakteryzuje się małymi, żółtymi kwiatami, które kwitną od lipca do września. Nazwa łacińska tej rośliny to Solidago virgaurea. Złotnik często tworzy gęste zarośla na łąkach, skrajach lasów i polach. Roślina ta jest wykorzystywana jako surowiec zielarski. Ziele nawłoci ma właściwości przeciwskurczowe, moczopędne i przeciwzapalne. Można go stosować między innymi w leczeniu kaszlu, bólów reumatycznych i chorób układu moczowego. Dlatego też od lat ziele nawłoci jest popularne w ziołolecznictwie. Łodyga z kolei znajduje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, ponieważ zawiera wiele cennych olejków eterycznych. Cała roślina jest także często nazywana "złota rózga" lub "złota dziewica" ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Jak działa nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita to zielna roślina, której wykorzystuje się przede wszystkim ziele. Ziele nawłoci pospolitej jest cenionym surowcem wykorzystywanym w medycynie ludowej od wieków. Najczęściej stosuje się go w postaci naparu, który pomaga w łagodzeniu problemy związanych z układem moczowym. Napar z ziela nawłoci pospolitej działa moczopędnie oraz przeciwzapalnie, dlatego z powodzeniem radzi sobie z bólami nerek, zapaleniem pęcherza czy kamieniami moczowymi. Ponadto ziele nawłoci pospolitej wykorzystywane jest również w kosmetyce, gdzie stosuje się je do przygotowywania toników oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla cery problematycznej. Dzięki swoim właściwościom, ziele nawłoci pospolitej to skuteczny i naturalny sposób na dbanie o zdrowie oraz piękny wygląd.

Kiedy można stosować preparaty zawierające nawłoć?

Preparaty zawierające nawłoć można stosować w różnych sytuacjach. Właściwości nawłoci wpływają na poprawę przemiany materii, dzięki temu może pomóc w problemach z nadwagą czy oczyszczaniu organizmu. Wykorzystuje się ją także do produkcji soków trawiennych i żółci, co pomaga w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Napar z nawłoci ma również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może pomóc w leczeniu trudno gojących się ran. Dlatego preparaty z nawłocią warto stosować w przypadku problemów z układem trawiennym, a także jako sposób na zwiększenie odporności organizmu i łagodzenie stanów zapalnych. Warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nawłoć jest odpowiednia do konkretnego przypadku i nie będzie działać niepożądane na organizm.

Maść z nawłoci — jak zrobić i na co stosować?

Maść z nawłoci to starodawne i skuteczne lekarstwo, które warto znać i umieć przygotować. Nawłoć to roślina o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i rozkurczowych. Surowcem wykorzystywanym do przygotowania maści z nawłoci są ziele nawłoci pospolitej, czyli najczęściej spotykanej odmiany tej rośliny. Ziele to źródło cennych substancji aktywnych, takich jak flawonoidy, garbniki czy kwasy organiczne, które działają na skórę i tkanki wewnętrzne organizmu. Maść z nawłoci działa przede wszystkim przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Może być stosowana w leczeniu objawów chorób skóry, takich jak trądzik, egzema czy łuszczycy, a także w przypadku ukąszeń, siniaków i bólu mięśni. Aby przygotować maść z nawłoci, należy zmielić suche ziele i połączyć je z tłuszczem (np. olejem kokosowym, wazeliną lub masłem shea). Mieszankę należy podgrzewać i mieszać, aż składniki się połączą. Gotową maść trzeba przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Nawłoć pospolita - charakterystyka

Nawłoć pospolita, nazywana także złotą dziewicą, złotą rózgą czy złotnikiem, to roślina wieloletnia, dorastająca do około 60 cm wysokości. Charakterystyczną cechą nawłoci pospolitej są jej żółte kwiaty, które pojawiają się od czerwca do września. Roślina ta występuje na łąkach, brzegach dróg oraz na nieużytkach. Surowcem z tego zioła są nadziemne części, czyli łodygi i ziele nawłoci pospolitej. Ziele nawłoci zawiera substancje czynne takie jak flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne. Ze względu na swoje właściwości nawłoć pospolita znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, zwłaszcza przy problemach związanych z układem moczowym oraz trawiennym. Ziele nawłoci stosuje się także jako tonik i środek wzmacniający organizm. Zawarte w niej składniki wykazują właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne.

Nawłoć pospolita – przeciwwskazania

Nawłoć pospolita (Equisetum arvense) to popularna roślina o właściwościach moczopędnych, stosowana w medycynie ludowej jako środek pomocniczy w leczeniu różnych chorób układu moczowego i oddechowego. Niemniej jednak, w przypadku chorób nerek, zaburzeń pracy serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepliwości krwi lub przyjmowania niektórych leków, należy unikać stosowania nawłoci pospolitej. Roślina zawiera w sobie substancje chemiczne, które wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, co może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak niewydolność nerek czy przewodnienie organizmu. Dlatego przed zastosowaniem nawłoci pospolitej jako leku warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania, aby ocenić możliwe ryzyko i przeciwwskazaniami.

Nawłoć w Encyklopedii ziół i roślin – podsumowanie

Nawłoć pospolita, jest bardzo popularną rośliną ze względu na swoje właściwości lecznicze. Znana jest przede wszystkim z działania moczopędnego, co sprawia, że przydatna jest w przypadku infekcji układu moczowego. Ziele nawłoci ma w swoim składzie substancje aktywne, takie jak flawonoidy, które wpływają na przeciwzapalne i ściągające działanie rośliny. Przygotowanie naparu z tej rośliny jest bardzo łatwe i dostępne dla każdego. Zioło nawłoci jest świetnym surowcem wewnętrznym jak i zewnętrznym. Może być stosowany w przypadku niewydolności układu moczowego, ale także wewnętrznie, jako środek przeciwzapalny i na problemy z trawieniem. Encyklopedia ziół i roślin podkreśla, że nawłoć stanowi cenny składnik wielu ziół i tego nie powinno się bagatelizować. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz