Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Wstydliwa dolegliwość, czyli nietrzymanie moczu? Jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości? Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja moczu to termin, który określa różne formy mimowolnego oddawania moczu. Przyczyn tej wstydliwej dolegliwości jest bardzo wiele (od schorzeń układu moczowo-płciowego po problemy w obrębie układu nerwowego). Czy możliwe jest leczenie nietrzymania moczu? Jakie są typy nietrzymania moczu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego wstydliwego problemu.

Nietrzymanie moczu - co to za dolegliwość?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością objawiającą się niezamierzonym, częściowo lub całkowicie opróżnianianiem pęcherza moczowego. W zależności od przyczyny wyróżnić można następujące rodzaje nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (występuje ono najczęściej i pojawia się podczas wysiłku fizycznego)
 • naglące nietrzymanie moczu
 • mieszane nietrzymanie moczu
 • funkcyjne nietrzymanie moczu 
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia 
 • nietrzymanie o podłożu neurologicznym
 • kropelkowe wyciekanie 
 • przemijające nietrzymanie moczu

W sytuacji kiedy podejrzewamy u siebie problemem nietrzymania moczu należy udać się do lekarza rodzinnego albo internisty. Po wstępnym rozpoznaniu zadecyduje on o skierowaniu do urologa (lekarza z zakresu układu moczowego), czy do ginekologa. Ponadto warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przeprowadzi odpowiednią fizjoterapię.

Sposobów leczenia osób z nietrzymaniem moczu można wyróżnić dwa. Jest to leczenie zachowawcze (w tym leczenie farmakologiczne) lub leczenie operacyjne. W przypadku kobiet bardzo często zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli ćwiczenia mięśni kegla. Diagnostyka nietrzymania moczu opiera się natomiast natomiast na badaniu podmiotowym. Dla lekarza wiele informacji dostarczać będzie kwestionariusz do oceny nietrzymania moczu oraz dzienniczek oddawania moczu (inaczej mówiąc mikcji).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny nietrzymania moczu

Jakie są przyczyny niekontrolowanego wycieku moczu, czy inaczej mówiąc wypływu moczu? Przyczyny popuszczania moczu bardzo często są związane ze stylem życia, przebytymi chorobami, zabiegami w okolicach dróg moczowych, czy rodnych. Pojawienie się tego schorzenie zazwyczaj ma kilka przyczyn. W przypadku kobiet przede wszystkim dochodzi do niego w sytuacji uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową, a w 34 % przypadków jest spowodowane porodem. Ponadto nietrzymanie moczu u kobiet może być związane z menopauzą, czy zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej. U mężczyzn za pojawienie się tej dolegliwości i natychmiastowej potrzeby oddania moczu zazwyczaj odpowiada przerost gruczołu krokowego. Warto również wiedzieć, że rozwojowi tego schorzenia sprzyja otyłość, często pojawiające się zaparcia, infekcje, przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, czy choroby układu nerwowego.


Najlepsze zioła na przyśpieszenie miesiączki - przeczytaj Jak domowymi sposobami wywołać okres.Przyśpieszenie okresu można wywołać środkami farmakologicznymi przepisanymi przez ginekologa, pod postacią tabletek, globulek dopochwowych albo zastrzyków.

Objawy nietrzymania moczu

Do najczęstszych objawów wystąpienia nietrzymania moczu zalicza się:

 • niekontrolowane oddawanie moczu przy szybko wzrastającym ciśnieniu jamy brzusznej, m.in podczas kichania, śmiechu, czy kaszlu
 • popuszczanie przy wykonywaniu normalnych czynności, wykonywaniu pracy fizycznej, m.in podczas biegania, podnoszenia rzeczy, wchodzenia po schodach
 • brak kontroli przy oddawania moczu, oddanie moczu zdarza się przy praktycznie każdej czynności
 • ciągłe uczucie "parcia" na pęcherz, potrzeba natychmiastowego oddania moczu

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a także osoby w podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać, że problem ten dotyczyć może każdego z nas i nie można go bagatelizować. Kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu bardzo błędnie i niewłaściwe uważane są przez większość społeczeństwa za wstydliwe. Przez to wiele osób wstydzi udać się do lekarza albo o swojej dolegliwości powiedzieć komuś bliskiemu. Nieleczone oraz niezdiagnozowane nietrzymanie moczu może nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje. Pamiętaj, jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm bezwłocznie udaj się do specjalisty!


Interesuje Cię tematyka dotycząca profilaktyki zdrowia, a może chcesz zdobyć nową wiedzę, dzięki której wyróżnisz się z pośród osób w Twojej branży? Nie zwlekaj i dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów zdrowotnych i sposób radzenia sobie z nimi ?

Co miesiąc nowe unikalne treści dla subskrybentów platformy Bez Tabletek - Kilkanaście kategorii tematycznych video, ebooki czy podcasty.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca