bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Blog healthcare

Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Wstydliwa dolegliwość, czyli nietrzymanie moczu? Jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości? Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja moczu to termin, który określa różne formy mimowolnego oddawania moczu. Przyczyn tej wstydliwej dolegliwości jest bardzo wiele (od schorzeń układu moczowo-płciowego po problemy w obrębie układu nerwowego). Czy możliwe jest leczenie nietrzymania moczu? Jakie są typy nietrzymania moczu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego wstydliwego problemu.

Spis treści

 1. Nietrzymanie moczu - co to za dolegliwość?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Przyczyny nietrzymania moczu
 4. Objawy nietrzymania moczu
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Nietrzymanie moczu - co to za dolegliwość?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością objawiającą się niezamierzonym, częściowo lub całkowicie opróżnianianiem pęcherza moczowego. W zależności od przyczyny wyróżnić można następujące rodzaje nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (występuje ono najczęściej i pojawia się podczas wysiłku fizycznego)
 • naglące nietrzymanie moczu
 • mieszane nietrzymanie moczu
 • funkcyjne nietrzymanie moczu 
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia 
 • nietrzymanie o podłożu neurologicznym
 • kropelkowe wyciekanie 
 • przemijające nietrzymanie moczu

W sytuacji kiedy podejrzewamy u siebie problemem nietrzymania moczu należy udać się do lekarza rodzinnego albo internisty. Po wstępnym rozpoznaniu zadecyduje on o skierowaniu do urologa (lekarza z zakresu układu moczowego), czy do ginekologa. Ponadto warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przeprowadzi odpowiednią fizjoterapię.

Sposobów leczenia osób z nietrzymaniem moczu można wyróżnić dwa. Jest to leczenie zachowawcze (w tym leczenie farmakologiczne) lub leczenie operacyjne. W przypadku kobiet bardzo często zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli ćwiczenia mięśni kegla. Diagnostyka nietrzymania moczu opiera się natomiast natomiast na badaniu podmiotowym. Dla lekarza wiele informacji dostarczać będzie kwestionariusz do oceny nietrzymania moczu oraz dzienniczek oddawania moczu (inaczej mówiąc mikcji).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny nietrzymania moczu

Jakie są przyczyny niekontrolowanego wycieku moczu, czy inaczej mówiąc wypływu moczu? Przyczyny popuszczania moczu bardzo często są związane ze stylem życia, przebytymi chorobami, zabiegami w okolicach dróg moczowych, czy rodnych. Pojawienie się tego schorzenie zazwyczaj ma kilka przyczyn. W przypadku kobiet przede wszystkim dochodzi do niego w sytuacji uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową, a w 34 % przypadków jest spowodowane porodem. Ponadto nietrzymanie moczu u kobiet może być związane z menopauzą, czy zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej. U mężczyzn za pojawienie się tej dolegliwości i natychmiastowej potrzeby oddania moczu zazwyczaj odpowiada przerost gruczołu krokowego. Warto również wiedzieć, że rozwojowi tego schorzenia sprzyja otyłość, często pojawiające się zaparcia, infekcje, przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, czy choroby układu nerwowego.


Najlepsze zioła na przyśpieszenie miesiączki - przeczytaj Jak domowymi sposobami wywołać okres.Przyśpieszenie okresu można wywołać środkami farmakologicznymi przepisanymi przez ginekologa, pod postacią tabletek, globulek dopochwowych albo zastrzyków.

Objawy nietrzymania moczu

Do najczęstszych objawów wystąpienia nietrzymania moczu zalicza się:

 • niekontrolowane oddawanie moczu przy szybko wzrastającym ciśnieniu jamy brzusznej, m.in podczas kichania, śmiechu, czy kaszlu
 • popuszczanie przy wykonywaniu normalnych czynności, wykonywaniu pracy fizycznej, m.in podczas biegania, podnoszenia rzeczy, wchodzenia po schodach
 • brak kontroli przy oddawania moczu, oddanie moczu zdarza się przy praktycznie każdej czynności
 • ciągłe uczucie "parcia" na pęcherz, potrzeba natychmiastowego oddania moczu

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a także osoby w podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać, że problem ten dotyczyć może każdego z nas i nie można go bagatelizować. Kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu bardzo błędnie i niewłaściwe uważane są przez większość społeczeństwa za wstydliwe. Przez to wiele osób wstydzi udać się do lekarza albo o swojej dolegliwości powiedzieć komuś bliskiemu. Nieleczone oraz niezdiagnozowane nietrzymanie moczu może nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje. Pamiętaj, jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm bezwłocznie udaj się do specjalisty!


Interesuje Cię tematyka dotycząca profilaktyki zdrowia, a może chcesz zdobyć nową wiedzę, dzięki której wyróżnisz się z pośród osób w Twojej branży? Nie zwlekaj i dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów zdrowotnych i sposób radzenia sobie z nimi ?

Co miesiąc nowe unikalne treści dla subskrybentów platformy Bez Tabletek - Kilkanaście kategorii tematycznych video, ebooki czy podcasty.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
15Godzin
28Minut
41Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN