Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Nietrzymanie moczu - przyczyny i objawy

Wstydliwa dolegliwość, czyli nietrzymanie moczu? Jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości? Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja moczu to termin, który określa różne formy mimowolnego oddawania moczu. Przyczyn tej wstydliwej dolegliwości jest bardzo wiele (od schorzeń układu moczowo-płciowego po problemy w obrębie układu nerwowego). Czy możliwe jest leczenie nietrzymania moczu? Jakie są typy nietrzymania moczu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego wstydliwego problemu.

Nietrzymanie moczu - co to za dolegliwość?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością objawiającą się niezamierzonym, częściowo lub całkowicie opróżnianianiem pęcherza moczowego. W zależności od przyczyny wyróżnić można następujące rodzaje nietrzymania moczu:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (występuje ono najczęściej i pojawia się podczas wysiłku fizycznego)
 • naglące nietrzymanie moczu
 • mieszane nietrzymanie moczu
 • funkcyjne nietrzymanie moczu 
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia 
 • nietrzymanie o podłożu neurologicznym
 • kropelkowe wyciekanie 
 • przemijające nietrzymanie moczu

W sytuacji kiedy podejrzewamy u siebie problemem nietrzymania moczu należy udać się do lekarza rodzinnego albo internisty. Po wstępnym rozpoznaniu zadecyduje on o skierowaniu do urologa (lekarza z zakresu układu moczowego), czy do ginekologa. Ponadto warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przeprowadzi odpowiednią fizjoterapię.

Sposobów leczenia osób z nietrzymaniem moczu można wyróżnić dwa. Jest to leczenie zachowawcze (w tym leczenie farmakologiczne) lub leczenie operacyjne. W przypadku kobiet bardzo często zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli ćwiczenia mięśni kegla. Diagnostyka nietrzymania moczu opiera się natomiast natomiast na badaniu podmiotowym. Dla lekarza wiele informacji dostarczać będzie kwestionariusz do oceny nietrzymania moczu oraz dzienniczek oddawania moczu (inaczej mówiąc mikcji).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny nietrzymania moczu

Jakie są przyczyny niekontrolowanego wycieku moczu, czy inaczej mówiąc wypływu moczu? Przyczyny popuszczania moczu bardzo często są związane ze stylem życia, przebytymi chorobami, zabiegami w okolicach dróg moczowych, czy rodnych. Pojawienie się tego schorzenie zazwyczaj ma kilka przyczyn. W przypadku kobiet przede wszystkim dochodzi do niego w sytuacji uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla, osłabienia mięśni okalających cewkę moczową, a w 34 % przypadków jest spowodowane porodem. Ponadto nietrzymanie moczu u kobiet może być związane z menopauzą, czy zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej. U mężczyzn za pojawienie się tej dolegliwości i natychmiastowej potrzeby oddania moczu zazwyczaj odpowiada przerost gruczołu krokowego. Warto również wiedzieć, że rozwojowi tego schorzenia sprzyja otyłość, często pojawiające się zaparcia, infekcje, przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, czy choroby układu nerwowego.


Najlepsze zioła na przyśpieszenie miesiączki - przeczytaj Jak domowymi sposobami wywołać okres.Przyśpieszenie okresu można wywołać środkami farmakologicznymi przepisanymi przez ginekologa, pod postacią tabletek, globulek dopochwowych albo zastrzyków.

Objawy nietrzymania moczu

Do najczęstszych objawów wystąpienia nietrzymania moczu zalicza się:

 • niekontrolowane oddawanie moczu przy szybko wzrastającym ciśnieniu jamy brzusznej, m.in podczas kichania, śmiechu, czy kaszlu
 • popuszczanie przy wykonywaniu normalnych czynności, wykonywaniu pracy fizycznej, m.in podczas biegania, podnoszenia rzeczy, wchodzenia po schodach
 • brak kontroli przy oddawania moczu, oddanie moczu zdarza się przy praktycznie każdej czynności
 • ciągłe uczucie "parcia" na pęcherz, potrzeba natychmiastowego oddania moczu

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a także osoby w podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać, że problem ten dotyczyć może każdego z nas i nie można go bagatelizować. Kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu bardzo błędnie i niewłaściwe uważane są przez większość społeczeństwa za wstydliwe. Przez to wiele osób wstydzi udać się do lekarza albo o swojej dolegliwości powiedzieć komuś bliskiemu. Nieleczone oraz niezdiagnozowane nietrzymanie moczu może nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje. Pamiętaj, jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm bezwłocznie udaj się do specjalisty!


Interesuje Cię tematyka dotycząca profilaktyki zdrowia, a może chcesz zdobyć nową wiedzę, dzięki której wyróżnisz się z pośród osób w Twojej branży? Nie zwlekaj i dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów zdrowotnych i sposób radzenia sobie z nimi ?

Co miesiąc nowe unikalne treści dla subskrybentów platformy Bez Tabletek - Kilkanaście kategorii tematycznych video, ebooki czy podcasty.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są objawy glisty ludzkiej? Jak to możliwe, że pasożyt ten występuje w tak specyficznym miejscu jak oko? Jak efektywnie leczyć tę chorobę? Jeżeli nie wiesz jeszcze odpowiedzi na te pytania, ten poradnik jest dla Ciebie.

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca