Naturopata - zarobki lekarza medycyny naturalnej

Naturopata - zarobki lekarza medycyny naturalnej

Ile zarabia lekarz medycyny naturalnej ? Naturopata stosuje niekonwencjonalne naturalne metody terapii w celach leczniczych, a także diagnostycznych. Należy do nich m.in : ziołolecznictwo, arteterapia, diety, akupunktura, akupresura, hydroterapia, irydologia. Zaobserwować można wzrost zainteresowania medycyną naturalną, która znana jest już od wieków. Coraz więcej osób dostrzega potrzebę wsparcia leczenia metodami niekonwencjonalnymi. Praca w zawodzie naturopaty jest, więc bardzo perspektywicznym kierunkiem rozwoju.

Naturopata - kto to jest ?

Wiele osób zastanawia się kim jest naturopata i czym się zajmuje? W zakres jego obowiązków wchodzi udzielanie porad dotyczących higieny życia, odpowiedniego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia, czy aktywności fizycznej. Ponadto uczy jak przy współpracy z naturą i przy pomocy właściwych sposobów odżywiania aktywnego trybu życia powrócić do równowagi i harmonii w sferze fizycznej, psychicznej, duchownej, emocjonalnej, a także mentalnej.

Naturopata wykorzystuje różne metody terapii i dzięki temu podchodzi do człowieka całościowo. Nie skupia się tylko i wyłącznie na danym schorzeniu, ale bierze pod uwagę różne aspekty. Warto wiedzieć, że naturoterapia to holistyczne podejście do człowieka.

Podsumowując w zakres obowiązków specjalisty medycyny naturalnej wchodzi:

 • nawiązywanie kontaktu z podopiecznym w celu określenia celu wizyty
 • określanie bilansu energii życiowej na podstawie przeprowadzonych badań np. z tęczówki oka
 • ułożenie indywidualnego oraz kompleksowego programu terapii
 • dzielnie się podczas konsultacji poradami dotyczącymi zachowania odpowiedniej higieny życia, diety, czy ćwiczeń fizycznych
 • stosowanie wybranej metody terapii m.in: akupunktury, akupresury, aromatoterapii, arteterapii
 • dbanie o dokumentację zabiegów
 • zajmowanie się prowadzeniem warsztatów
 • działalność profilaktyczna
 • promowanie zdrowego stylu życia
 • doskonalenie swojej wiedzy, zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności

Kod zawodu

Naturopata został sklasyfikowany pod kodem zawodu 323009

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile zarabia naturopata?

Typowa medycyna akademicka jest dziedziną, która nieustannie rozwija się. Zauważyć można jednak wzrost zainteresowania wykorzystania niekonwencjonalnych naturalnych metod terapii w leczeniu oraz profilaktyce zdrowotnej. Praca w tym zawodzie jest, więc perspektywicznym kierunkiem rozwoju. W wyniku tego ten zawód może przynieść satysfakcjonującą karierę, a co za tym idzie atrakcyjne zarobki. Różnią się one jednak od długości stażu, posiadanych kwalifikacji, czy miejsca wykonywania zawodu. Naturoterapeuta prowadzący praktykę we własnym gabinecie będzie zarabiał więcej niż specjalista zatrudniony u kogoś. Zakładając, że średni koszt wizyty to 150 zł, a przeprowadzając tylko 3 konsultacje dziennie otrzyma miesięcznie 9 tys złotych przychodu ( bez dodatkowej sprzedaży ziół, czy suplementów).

Warto wiedzieć, że miejsc pracy jest wiele, dlatego warto zaznajomić się z różnym ofertami. Naturopaci mogą znaleźć pracę w gabinetach: terapeutycznych, SPA, odnowy biologicznej, czy uzdrowiskowych. Ponadto ich kompetencje umożliwiają podjęcie pracy w ośrodkach terapii uzależnień, profilaktyki zdrowia, placówkach oświatowych, stowarzyszeniach, czy fundacjach. Na ilość przepracowanych godzin ma natomiast wpływ zaplanowanych sesje terapeutyczne.

Jak zostać naturopatą?

W celu zostania naturopatą należy zdobyć wiedzę z zakresu medycyny naturalnej, terapii naturalnych oraz odbyć kurs naturopaty. Wykształcenie dzięki, któremu będzie możliwe wykonywanie pracy w zawodzie można uzyskać przy pomocy przygotowania zawodowego. Takie przygotowanie jest oferowane przez ośrodki kształcenia zawodowego albo ustawicznego. Niezbędną widzę dotyczącą naturalnych metod terapii i leczenia można także zdobyć na szkoleniach online, np. tych znajdujących się na platformie edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło wiedzy dotyczącej leczenia i profilaktyki we współpracy z naturą w oparciu o różne metody diagnostyczne. Ponadto na znajdujących się tam kursach poruszane są tematy związane z dietetyką, a dzięki wideo, e-bookom, podcastom, czy różnymi artykułami zdobywanie wiedzy staje się łatwiejsze.

Warto wiedzieć, że zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności (zgodnie z rozporządzeniem ministra) i dla potrzeb rynku pracy naturopata został sklasyfikowany pod kodem zawodu 323009. Dodatkowo wiedzę z zakresu naturalnych metod leczenia można uzyskać dzięki studiom podyplomowym na wybranych uczelniach wyższych jak również w platformie edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli chcesz zostać naturopatą bądź podnieść swoje kompetencję lub po prostu interesujesz się zdrowiem to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca