Naturopata - kto to jest ?
Wiele osób zastanawia się kim jest naturopata i czym się zajmuje? W zakres jego obowiązków wchodzi udzielanie porad dotyczących higieny życia, odpowiedniego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia, czy aktywności fizycznej. Ponadto uczy jak przy współpracy z naturą i przy pomocy właściwych sposobów odżywiania aktywnego trybu życia powrócić do równowagi i harmonii w sferze fizycznej, psychicznej, duchownej, emocjonalnej, a także mentalnej.
Naturopata wykorzystuje różne metody terapii i dzięki temu podchodzi do człowieka całościowo. Nie skupia się tylko i wyłącznie na danym schorzeniu, ale bierze pod uwagę różne aspekty. Warto wiedzieć, że naturoterapia to holistyczne podejście do człowieka.
Podsumowując w zakres obowiązków specjalisty medycyny naturalnej wchodzi:
- nawiązywanie kontaktu z podopiecznym w celu określenia celu wizyty
- określanie bilansu energii życiowej na podstawie przeprowadzonych badań np. z tęczówki oka
- ułożenie indywidualnego oraz kompleksowego programu terapii
- dzielnie się podczas konsultacji poradami dotyczącymi zachowania odpowiedniej higieny życia, diety, czy ćwiczeń fizycznych
- stosowanie wybranej metody terapii m.in: akupunktury, akupresury, aromatoterapii, arteterapii
- dbanie o dokumentację zabiegów
- zajmowanie się prowadzeniem warsztatów
- działalność profilaktyczna
- promowanie zdrowego stylu życia
- doskonalenie swojej wiedzy, zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności
Kod zawodu
Naturopata został sklasyfikowany pod kodem zawodu 323009
Ile zarabia naturopata?
Typowa medycyna akademicka jest dziedziną, która nieustannie rozwija się. Zauważyć można jednak wzrost zainteresowania wykorzystania niekonwencjonalnych naturalnych metod terapii w leczeniu oraz profilaktyce zdrowotnej. Praca w tym zawodzie jest, więc perspektywicznym kierunkiem rozwoju. W wyniku tego ten zawód może przynieść satysfakcjonującą karierę, a co za tym idzie atrakcyjne zarobki. Różnią się one jednak od długości stażu, posiadanych kwalifikacji, czy miejsca wykonywania zawodu. Naturoterapeuta prowadzący praktykę we własnym gabinecie będzie zarabiał więcej niż specjalista zatrudniony u kogoś. Zakładając, że średni koszt wizyty to 150 zł, a przeprowadzając tylko 3 konsultacje dziennie otrzyma miesięcznie 9 tys złotych przychodu ( bez dodatkowej sprzedaży ziół, czy suplementów).
Warto wiedzieć, że miejsc pracy jest wiele, dlatego warto zaznajomić się z różnym ofertami. Naturopaci mogą znaleźć pracę w gabinetach: terapeutycznych, SPA, odnowy biologicznej, czy uzdrowiskowych. Ponadto ich kompetencje umożliwiają podjęcie pracy w ośrodkach terapii uzależnień, profilaktyki zdrowia, placówkach oświatowych, stowarzyszeniach, czy fundacjach. Na ilość przepracowanych godzin ma natomiast wpływ zaplanowanych sesje terapeutyczne.
Jak zostać naturopatą?
W celu zostania naturopatą należy zdobyć wiedzę z zakresu medycyny naturalnej, terapii naturalnych oraz odbyć kurs naturopaty. Wykształcenie dzięki, któremu będzie możliwe wykonywanie pracy w zawodzie można uzyskać przy pomocy przygotowania zawodowego. Takie przygotowanie jest oferowane przez ośrodki kształcenia zawodowego albo ustawicznego. Niezbędną widzę dotyczącą naturalnych metod terapii i leczenia można także zdobyć na szkoleniach online, np. tych znajdujących się na platformie edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło wiedzy dotyczącej leczenia i profilaktyki we współpracy z naturą w oparciu o różne metody diagnostyczne. Ponadto na znajdujących się tam kursach poruszane są tematy związane z dietetyką, a dzięki wideo, e-bookom, podcastom, czy różnymi artykułami zdobywanie wiedzy staje się łatwiejsze.
Warto wiedzieć, że zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności (zgodnie z rozporządzeniem ministra) i dla potrzeb rynku pracy naturopata został sklasyfikowany pod kodem zawodu 323009. Dodatkowo wiedzę z zakresu naturalnych metod leczenia można uzyskać dzięki studiom podyplomowym na wybranych uczelniach wyższych jak również w platformie edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.