Kim jest lekarz medycyny naturalnej?

Kim jest lekarz medycyny naturalnej?

Lekarz medycyny naturalnej - kim jest i jakie metody leczenia stosuje? Medycyna naturalna zyskuje coraz większą popularność. Podchodzi do pacjenta holistycznie, skupia się na poprawie zdrowia, odporności oraz poprawie ogólnego samopoczucia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób. Lekarze tego rodzaju medycyny dokładnie analizują aktualny stan zdrowia, historię chorób, styl życia, ale nawet środowisko. Swoim podopiecznym w porównywaniu do lekarzy medycyny tradycyjnej poświęcają więcej uwagi. Opinie na temat działania leczniczego naturalnych metod i leków są w większości pozytywne, a coraz więcej osób odwiedza gabinety medycyny naturalnej.

Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?

Medycyna naturalna charakteryzuje się przede wszystkim:

 • kompleksowym, całościowym, a także syntetycznym postrzeganiem człowieka. Uwzględnia zarówno jego ciało, jak i strefę duchową oraz psychiczną
 • działaniem mającym na celu zapobieganie występowania chorób

Podobnie jak w medycynie konwencjonalnej może w niej wyróżnić dziedziny oraz specjalizacje, a także szereg metod, zabiegów, czy praktyk, które są skierowane do poszczególnych dolegliwości. Należy do nich m.in:

 • akupresura
 • akupunktura
 • apiterapia
 • aromaterapia
 • aurikuloterapia
 • bioenergoterapia
 • fitoterapia
 • hipnoterapia
 • homeopatia
 • klawiterapia
 • chiropraktyka
 • radiestezja
 • refleksoterapia
 • urynoterapia
 • ziołolecznictwo
 • masaż

Celem tych metod jest poprawa komfortu życia osoby chorej oraz pozytywny wpływ na jej podejście do walki z chorobą. W oparciu o najnowszą wiedzę medyczną doświadczony terapeuta sprawdza co dolega pacjentowi. Bardzo często wykorzystują oni zioła w celach terapeutycznych. Należy jednak pamiętać, że ich niewłaściwe zastosowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Lekarz medycyny naturalnej

Medycyna naturalna jest częścią medycyny komplementarnej oraz alternatywnej. Metody w niej wykorzystywane są stosowane w licznych krajach na całym świecie. Lekarz medycyny naturalnej posiadający wymagane uprawnienia to naturopata. Na podstawie swojej fachowej wiedzy diagnozuje, udziela porad, a także leczy holistycznie. Posiada on szeroką wiedzę o człowieku i chorobach. Podczas diagnostyki stosuje nowoczesną aparaturę, typu np. biorezonans Mezotor M1. W leczeniu i terapii wykorzystuje wyłącznie naturalne środki. Wykorzystując różne metody i praktyki pomaga swoim pacjentom przywrócić równowagę w organizmie.

Istnieją naukowe dowody świadczące o leczniczej właściwości tego rodzaju medycyny. Korzystanie z dobrodziejstw natury to skuteczny sposób na przybycie się różnych dolegliwości. Należy jednak pamietać, żeby w stosowaniu jej metod zachować rozważność. Korzystanie z zabiegów medycyny naturalnej lub przyjmowanie składników pochodzenia naturalnego zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Nie powinno się także odwracać od medycyny akademickiej. Najlepiej połączyć tradycyjną medycynę z naturalnymi metodami leczenia.

Ciekawostka

Istnieją naukowe dowody świadczące o leczniczej właściwości tego rodzaju medycyny

Naturalne metody diagnozy i leczenia

Lekarze medycyny naturalnej mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wykorzystywanie naturalnych metod oraz stosowanie produktów pochodzenia naturalnego (zaliczają się do nich preparaty zarówno mineralne jak i roślinne) wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również samopoczucie. Pomagają one szukać przyczyn schorzeń. Dzięki temu osiągnie się harmonię między duszą, a ciałem. Ponadto efekty w leczeniu przynosi aktywny tryb życia, zdrowa dieta, czy wyeliminowanie czynników powodujących stres.

Skuteczność medycyny naturalnej została niejednokrotnie potwierdzona zarówno przez jej praktyków jak i ich pacjentów. Sceptycy naturalnych metod leczenia oponują przy tym, ponieważ potrzebują udokumentowanych dowodów na skuteczność konkretnych metod. Ogromne spektrum działań w ramach stosowania naturalnych metod terapii doprowadziło do zawarcia w nich dość kontrowersyjnych praktyk. Należy jednak wiedzieć, że wiele z jej dziedzin zostało uznanych przez Światową Organizację Zdrowia, a niektóre z zabiegów są refundowane.


Jeśli zainteresowała Cię tematyka związana z naturalnymi metodami leczenia i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to zapraszamy do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz dowiedzieć się więcej o medycynie naturalnej ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych praktyków medycyny naturalnej dołączając do platformy Bez Tabletek.


Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia


Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca