bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Mindfulness - ćwiczenia. Jak praktykować trening uważności? Ćwiczenia uważności, jak zacząć praktykować uważność w miejscu pracy?

Blog healthcare

Mindfulness - ćwiczenia. Jak praktykować trening uważności? Ćwiczenia uważności, jak zacząć praktykować uważność w miejscu pracy?

Jeśli szukasz sposobu na harmonię umysłu i ciała, warto wypróbować trening uważności - mindfulness. Poznaj skuteczne ćwiczenia, które pomogą Ci rozwijać uważność i poprawić jakość życia.

Spis treści

 1. Ćwiczenia mindfulness - praktyka uważności dla harmonii umysłu i ciała
 2. Mindfulness - ćwiczenia - kiedy je wykonywać?
 3. Mindfulness dla dzieci - ćwiczenia wspierające rozwój uważności
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Trening uważności mindfulness - skuteczne ćwiczenia dla rozwinięcia uważności
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Mindfulness - krótkie ćwiczenia uważności

Ćwiczenia mindfulness - praktyka uważności dla harmonii umysłu i ciała

Praktyka mindfulness, czyli trening uważności, zapewnia nam narzędzia do świadomego przeżywania każdego dnia. Ćwiczenia te koncentrują się na obecności i uważności w danym momencie, bez oceniania czy krytyki. Skupiając się na tu i teraz, możemy doświadczyć większej harmonii zarówno w umyśle, jak i ciele. Oto kilka skutecznych ćwiczeń mindfulness, które możesz wypróbować:

1. Skupienie na oddechu

To podstawowe ćwiczenie przy praktyce mindfulness. Siądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Odczuwaj każde wdech i wydech, bez ingerencji w ich naturalny rytm. Gdy Twoja uwaga zostanie przyciągnięta przez inne myśli, po prostu wróć do skupienia na oddechu.

2. Skupienie na zmysłach

Innym skutecznym ćwiczeniem jest skupienie na zmysłach. Przeżywaj tu i teraz, czerpiąc radość z prostych rzeczy, takich jak dotyk, smak, zapach czy dźwięk. W trakcie codziennych czynności, takich jak prysznic czy jedzenie, poświęć chwilę na całkowite skupienie się na odczuciach związanych z tymi czynnościami.

3. Uważność w codziennym życiu

Praktyka uważności nie musi być ograniczona tylko do regularnych ćwiczeń. Możesz również rozwijać mindfulness w codziennym życiu poprzez skupienie się na bieżących czynnościach. Na przykład, kiedy idziesz na spacer, zamiast zatracić się w myślach, skup się na otaczającej Cię przyrodzie, odczuwaj ruch swojego ciała i dostrzegaj drobne detalach. Możesz również spróbować skupić się na jedzeniu, naprawie domowych czynności czy prowadzeniu samochodu ze świadomością i uważnością.

Mindfulness - ćwiczenia - kiedy je wykonywać?

Trening uważności można wykonywać o dowolnej porze dnia. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, która godzina jest najlepsza. Możesz dostosować to do swojego harmonogramu i preferencji. Niektóre osoby preferują praktykę mindfulness po przebudzeniu, aby dobrze rozpocząć dzień. Inni wolą wykonywać ćwiczenia wieczorem, aby się zrelaksować przed snem. Wybierz czas, w którym będziesz mieć spokój i możliwość skupienia.

Mindfulness dla dzieci - ćwiczenia wspierające rozwój uważności

Ćwiczenia mindfulness są również odpowiednie dla dzieci. Praktyka uważności może pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem, rozwijać empatię i koncentrację. Oto kilka prostych ćwiczeń, które można zastosować:

1. Ptak na drzewie

Poproś dziecko, aby usiadło wyprostowane z zamkniętymi oczami. Powiedz mu, że jest jak ptak na drzewie i ma za zadanie tylko obserwować swoje myśli, jak ptak obserwuje gałęzie. Wprowadź je do stanu świadomości i skupienia.

2. Bąbelki myśli

Poproś dzieci, aby wizualizowały swoje myśli jako kolorowe bąbelki unoszące się w powietrzu. Niech po prostu patrzą na nie, nie przywiązując się do żadnej z nich. Zachęć je do skupienia się na samoobserwacji, bez oceniania czy krytyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening uważności mindfulness - skuteczne ćwiczenia dla rozwinięcia uważności

Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń mindfulness, aby rozwijać uważność. Nie musisz poświęcać wiele czasu. Nawet kilka minut dziennie może przynieść pozytywne zmiany. Pamiętaj, że trening uważności to praktyka, która wymaga cierpliwości i regularności. Oto kilka skutecznych ćwiczeń, które możesz wypróbować:

1. Skupienie na oddechu

Jest to wartościowe ćwiczenie dla początkujących i doświadczonych osób praktykujących mindfulness. Skoncentruj się na swoim oddechu, odczuwając każdy wdech i wydech. Skieruj swoją uwagę na sam proces oddychania, wracając do niego za każdym razem, gdy skumulują się w Tobie inne myśli.

2. Body scan

Spójrz na swoje ciało i przejdź się w myślach po każdej części ciała, zaczynając od głowy i kończąc na palcach stóp. Skoncentruj się na odczuciach związanych z każdą częścią ciała, zauważając napięcie lub relaksację. Pozwól sobie poczuć swoje ciało i zanurz się w chwili obecnej.

Mindfulness - krótkie ćwiczenia uważności

Czasami możemy poświęcić tylko kilka chwil w ciągu dnia na praktykę mindfulness. Oto kilka krótkich ćwiczeń, które pomogą Ci zanurzyć się w uważności w biegu:

1. Zatrzymaj się i zauważ

W trakcie codziennych czynności, takich jak mycie rąk lub czekanie na przystanku autobusowym, zatrzymaj się na moment i skup swoją uwagę na teraźniejszości. Zauważ swoje ciało i otoczenie, dostrzegając drobne szczegóły, których wcześniej nie zauważałeś.

2. Uważność na oddech

Krótki moment, w którym skupiasz się na oddechu, może przynieść ulgę i odprężenie. Gdy poczujesz, że tracisz równowagę czy czujesz napięcie, skup się na oddechu. Delikatnie obserwuj jego rytm, odczuwając, jak powietrze wchodzi i wychodzi z Twoich płuc.

Praktyka mindfulness może być dla Ciebie cennym narzędziem do osiągnięcia harmonii i zwiększenia uważności w codziennym życiu. Regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń może przynieść pozytywne zmiany w Twojej jakości życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz