Mindfulness - trening uważności. Jak praktyka mindfulness wpływa na zdrowie? Czym jest mindfulness? Jak wpływa na nas medytacja?

Mindfulness - trening uważności. Jak praktyka mindfulness wpływa na zdrowie? Czym jest mindfulness? Jak wpływa na nas medytacja?

Czy wiesz, że praktyka mindfulness może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie? W dzisiejszym świecie, w którym doświadczamy ciągłego pędu i stresu, trening uważności jest coraz częściej stosowaną metodą redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, czym jest mindfulness i jak wprowadzić go w praktykę.

Trening uważności - jak rozwijać mindfulness w praktyce? Czego musisz sie dowiedzieć?

Praktyka mindfulness to trening umysłu, który uczy nas świadomego bycia tu i teraz. Istnieje wiele technik, które można wykorzystać do rozwijania mindfulness. Jedną z podstawowych jest skupienie na oddechu. Możemy poświęcić kilka minut na obserwowanie oddechu, skupiając się tylko i wyłącznie na jego rytmie i odczuwaniu. Kiedy nasza uwaga zostaje przyciągnięta przez inne myśli, po prostu wracamy do oddechu, bez oceniania czy krytyki. Kolejną techniką jest skupianie się na zmysłach - uważne odczuwanie dotyku, smaku, zapachu czy dźwięku w danym momencie. Ćwiczenia te pomagają w trenowaniu umysłu i rozwijaniu umiejętności uważności w codziennym życiu.

Trening uważności - jak wprowadzić do swojego życia?

Wprowadzenie treningu uważności do swojego życia może być łatwiejsze niż się wydaje. Możemy zacząć od poświęcenia kilku minut dziennie na praktykę mindfulness. Wybierzmy spokojne miejsce, w którym będziemy mogli skupić się na naszej praktyce. Możemy ustalić stałą porę na medytację mindfulness, na przykład rano po przebudzeniu lub wieczorem przed snem. Warto również łączyć praktykę mindfulness z codziennymi czynnościami - skupiając się całkowicie na jedzeniu, prysznicu czy spacerze. W ten sposób możemy rozwijać uważność w ciągu dnia i wprowadzać spokój i obecność na codzień.

Trening uważności mindfulness - korzyści dla zdrowia psychicznego

Regularna praktyka mindfulness może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Badania naukowe wykazują, że trening uważności redukuje poziom stresu, lęku i depresji. Pomaga również w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Zwiększa poczucie szczęścia, jakości snu oraz pomaga w koncentracji i skupieniu uwagi. Wprowadzenie mindfulness do swojego życia może przynieść długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego.

Uważność pozwala na wyłapywanie takich momentów w trakcie dnia i reagowanie na nie na bieżąco. Dodatkowo ma ona pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu. Praktyka Mindfulness przez zmniejszenie stresu oraz uzyskanie dystansu do myśli wpływa pozytywnie na umiejętność nieszablonowego myślenia, oraz szukania nowych rozwiązań.

Zmniejszenie negatywnych fizycznych i psychicznych efektów stresu. Ułatwienie przejścia w świadomy sposób z poziomu napięcia na poziom relaksacji, który wpływa na zdrowie i czynności umysłowe. Dodatkowo pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu. 

Większa satysfakcja ze związku – zwiększona uważność i odporność na stres pomaga w lepszych kontaktach międzyludzkich, szczególnie tak pogłębionych, jak związki.Terapia poznawcza oparta na uważności to efektywny sposób na poprawę stanu zdrowia psychicznego i uwolnienie się od depresji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening uważności - jakie są wskazania?

Trening uważności jest zalecany osobom doświadczającym stresu, lęku, depresji czy chronicznego bólu. Może być również pomocny dla osób z zaburzeniami snu, nadmiernym stresem w pracy czy problemami z koncentracją. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że trening uważności nie jest jedynym rozwiązaniem i nie zastąpi profesjonalnej opieki medycznej. W przypadku poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Mindfulness - jak zacząć trening uważności?

Jeśli chcesz zacząć trening uważności, warto zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak skupianie się na oddechu. Wybierz spokojne miejsce, usiądź w wygodnej pozycji i zamknij oczy. Skoncentruj się na swoim oddechu, obserwując jego ruchy. Jeśli pojawiają się inne myśli, po prostu zauważ je i wróć do oddechu. Pamiętaj, że trening uważności to praktyka, która wymaga cierpliwości i regularności. Codzienne kilkuminutowe ćwiczenia mogą wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim życiu.

Źródła:

  1. "Mindfulness. Praktyczny poradnik" - P. Brantley
  2. "Mindfulness. Jak rozwinąć uważność w codziennym życiu" - J. Kabat-Zinn
  3. "Mindfulness. Odkryj siłę uważności" - M. Williams i D. Penman

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca