bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Mindfulness - trening uważności. Jak praktyka mindfulness wpływa na zdrowie? Czym jest mindfulness? Jak wpływa na nas medytacja?

Blog healthcare

Mindfulness - trening uważności. Jak praktyka mindfulness wpływa na zdrowie? Czym jest mindfulness? Jak wpływa na nas medytacja?

Czy wiesz, że praktyka mindfulness może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie? W dzisiejszym świecie, w którym doświadczamy ciągłego pędu i stresu, trening uważności jest coraz częściej stosowaną metodą redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, czym jest mindfulness i jak wprowadzić go w praktykę.

Spis treści

 1. Trening uważności - jak rozwijać mindfulness w praktyce? Czego musisz sie dowiedzieć?
 2. Trening uważności - jak wprowadzić do swojego życia?
 3. Trening uważności mindfulness - korzyści dla zdrowia psychicznego
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Trening uważności - jakie są wskazania?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Mindfulness - jak zacząć trening uważności?

Trening uważności - jak rozwijać mindfulness w praktyce? Czego musisz sie dowiedzieć?

Praktyka mindfulness to trening umysłu, który uczy nas świadomego bycia tu i teraz. Istnieje wiele technik, które można wykorzystać do rozwijania mindfulness. Jedną z podstawowych jest skupienie na oddechu. Możemy poświęcić kilka minut na obserwowanie oddechu, skupiając się tylko i wyłącznie na jego rytmie i odczuwaniu. Kiedy nasza uwaga zostaje przyciągnięta przez inne myśli, po prostu wracamy do oddechu, bez oceniania czy krytyki. Kolejną techniką jest skupianie się na zmysłach - uważne odczuwanie dotyku, smaku, zapachu czy dźwięku w danym momencie. Ćwiczenia te pomagają w trenowaniu umysłu i rozwijaniu umiejętności uważności w codziennym życiu.

Trening uważności - jak wprowadzić do swojego życia?

Wprowadzenie treningu uważności do swojego życia może być łatwiejsze niż się wydaje. Możemy zacząć od poświęcenia kilku minut dziennie na praktykę mindfulness. Wybierzmy spokojne miejsce, w którym będziemy mogli skupić się na naszej praktyce. Możemy ustalić stałą porę na medytację mindfulness, na przykład rano po przebudzeniu lub wieczorem przed snem. Warto również łączyć praktykę mindfulness z codziennymi czynnościami - skupiając się całkowicie na jedzeniu, prysznicu czy spacerze. W ten sposób możemy rozwijać uważność w ciągu dnia i wprowadzać spokój i obecność na codzień.

Trening uważności mindfulness - korzyści dla zdrowia psychicznego

Regularna praktyka mindfulness może przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Badania naukowe wykazują, że trening uważności redukuje poziom stresu, lęku i depresji. Pomaga również w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Zwiększa poczucie szczęścia, jakości snu oraz pomaga w koncentracji i skupieniu uwagi. Wprowadzenie mindfulness do swojego życia może przynieść długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego.

Uważność pozwala na wyłapywanie takich momentów w trakcie dnia i reagowanie na nie na bieżąco. Dodatkowo ma ona pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu. Praktyka Mindfulness przez zmniejszenie stresu oraz uzyskanie dystansu do myśli wpływa pozytywnie na umiejętność nieszablonowego myślenia, oraz szukania nowych rozwiązań.

Zmniejszenie negatywnych fizycznych i psychicznych efektów stresu. Ułatwienie przejścia w świadomy sposób z poziomu napięcia na poziom relaksacji, który wpływa na zdrowie i czynności umysłowe. Dodatkowo pozytywny wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu. 

Większa satysfakcja ze związku – zwiększona uważność i odporność na stres pomaga w lepszych kontaktach międzyludzkich, szczególnie tak pogłębionych, jak związki.Terapia poznawcza oparta na uważności to efektywny sposób na poprawę stanu zdrowia psychicznego i uwolnienie się od depresji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening uważności - jakie są wskazania?

Trening uważności jest zalecany osobom doświadczającym stresu, lęku, depresji czy chronicznego bólu. Może być również pomocny dla osób z zaburzeniami snu, nadmiernym stresem w pracy czy problemami z koncentracją. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że trening uważności nie jest jedynym rozwiązaniem i nie zastąpi profesjonalnej opieki medycznej. W przypadku poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Mindfulness - jak zacząć trening uważności?

Jeśli chcesz zacząć trening uważności, warto zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak skupianie się na oddechu. Wybierz spokojne miejsce, usiądź w wygodnej pozycji i zamknij oczy. Skoncentruj się na swoim oddechu, obserwując jego ruchy. Jeśli pojawiają się inne myśli, po prostu zauważ je i wróć do oddechu. Pamiętaj, że trening uważności to praktyka, która wymaga cierpliwości i regularności. Codzienne kilkuminutowe ćwiczenia mogą wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim życiu.

Źródła:

 1. "Mindfulness. Praktyczny poradnik" - P. Brantley
 2. "Mindfulness. Jak rozwinąć uważność w codziennym życiu" - J. Kabat-Zinn
 3. "Mindfulness. Odkryj siłę uważności" - M. Williams i D. Penman

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz