Metabolizm - co to, jak działa i jak go przyspieszyć? Jak przyśpieszyć metabolizm? Jak podkręcić metabolizm? Co spowalnia metabolizm?

Metabolizm - co to, jak działa i jak go przyspieszyć? Jak przyśpieszyć metabolizm? Jak podkręcić metabolizm? Co spowalnia metabolizm?

Metabolizm to procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie, które są odpowiedzialne za przekształcanie pożywienia w energię, niezbędną do funkcjonowania ciała. Zrozumienie, jak działa metabolizm, może pomóc nam lepiej zrozumieć, dlaczego różne czynniki wpływają na naszą masę ciała. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest metabolizm, co go wpływa, jak go przyspieszyć i co może go spowolnić.

Co wpływa na metabolizm?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na metabolizm jednostki:

 1. Genetyka: Niektóre osoby mają naturalnie szybszy metabolizm ze względu na genetyczne uwarunkowania, takie jak szybkość przemiany materii.
 2. Płeć: Mężczyźni mają tendencję do większego spalania kalorii niż kobiety z powodu wyższej masy mięśniowej i wydajniejszego metabolizmu.
 3. Wiek: Metabolizm zwalnia wraz z wiekiem, ponieważ spada ilość mięśni i zmniejsza się ilość spalanego paliwa.
 4. Masa ciała: Im większa masa ciała, tym więcej kalorii potrzeba do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, co oznacza wyższe tempo metabolizmu.
 5. Poziom aktywności fizycznej: Regularna aktywność fizyczna może zwiększyć tempo metabolizmu poprzez budowanie masy mięśniowej i poprawę efektywności energetycznej organizmu.

Co to jest metabolizm - zasady działania

Metabolizm to kompleksowy proces, w którym organizm przekształca pożywienie w energię. Składa się z dwóch głównych faz: katabolizmu i anabolizmu.

 1. Katabolizm: Ta faza metabolizmu polega na rozkładaniu złożonych cząsteczek, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, na prostsze substancje. Podczas tego procesu uwalniana jest energia.
 2. Anabolizm: Ta faza metabolizmu polega na budowaniu z prostych substancji na bardziej złożone cząsteczki, takie jak białka i kwas deoksyrybonukleinowy (DNA). Proces ten wymaga energii.

Rodzaje metabolizmu

Warto również zrozumieć różne rodzaje metabolizmu, które mają wpływ na naszą masę ciała:

 1. Podstawowa przemiana materii (BMR): Jest to ilość energii potrzebna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu w spoczynku. BMR jest odpowiedzialna za około 60-75% całkowitego wydatku energetycznego.
 2. Termogeneza indukowana przez dietę (TEF): Jest to ilość energii zużywana na trawienie, wchłanianie i przyswajanie pożywienia. TEF stanowi około 10% wydatku energetycznego.
 3. Efekt termiczny treningu (EAT): Jest to ilość energii zużywana podczas aktywności fizycznej. EAT może mieć różne wartości w zależności od intensywności i czasu trwania treningu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co przyspiesza metabolizm?

Jeśli chcesz przyspieszyć swoje tempo metabolizmu, możesz podjąć kilka działań:

 1. Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia aerobowe i trening siłowy mogą zwiększyć masę mięśniową i przyspieszyć metabolizm.
 2. Zbilansowana dieta: Spożywanie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych może zoptymalizować wydatki energetyczne organizmu.
 3. Przebieganie posiłków: Jedzenie mniejszych posiłków przez cały dzień może utrzymywać tempo metabolizmu na stałym poziomie.
 4. Picie zielonej herbaty: Zielona herbata zawiera katechiny, które mogą przyspieszyć tempo metabolizmu.
 5. Sen: Niewystarczająca ilość snu może wpływać na obniżenie metabolizmu. Staraj się spać co najmniej 7-8 godzin dziennie.

Co spowalnia metabolizm?

Istnieje kilka czynników, które mogą spowolnić tempo metabolizmu:

 1. Niskokaloryczne diety: Długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet może obniżać tempo metabolizmu, ponieważ organizm dostosowuje się do niskiego spożycia kalorii.
 2. Niski poziom aktywności fizycznej: Mała ilość ruchu i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do spowolnienia metabolizmu.
 3. Brak snu: Niewystarczająca ilość snu może wpływać na obniżenie metabolizmu.

Tabletki na metabolizm - czy działają?

Na rynku dostępne są różne tabletki i suplementy, które twierdzą, że przyspieszają metabolizm. Jednak większość z nich nie posiada wystarczających badań naukowych potwierdzających ich skuteczność lub bezpieczeństwo. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów lub tabletek mających wpływ na metabolizm.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca