Katabolizm - co to jest? Jak temu zapobiec? Katabolizm mięśni to postrach każdego sportowca, zwłaszcza kulturysty. Anabolizm i katabolizm w pigułce 

Katabolizm - co to jest? Jak temu zapobiec? Katabolizm mięśni to postrach każdego sportowca, zwłaszcza kulturysty. Anabolizm i katabolizm w pigułce 

Katabolizm to proces metaboliczny, w którym organizm rozkłada złożone substancje na prostsze, generując przy tym energię. Dowiedz się, czym jest katabolizm, jakie hormony i procesy są z nim związane, dlaczego jest istotny dla mięśni oraz jak możemy mu zapobiegać.

Co to jest katabolizm?

Katabolizm jest częścią metabolizmu, który polega na rozkładaniu złożonych substancji, takich jak cukry, tłuszcze i białka, na prostsze molekuły. W wyniku tego procesu uwalniana jest energia, która jest wykorzystywana do podtrzymywania życia i wykonywania funkcji fizjologicznych. Katabolizm działa w tandemie z anabolizmem, który polega na budowaniu z prostych substancji bardziej złożonych cząsteczek.

Hormony kataboliczne

Katabolizm jest kontrolowany przez różne hormony, które wpływają na procesy metaboliczne. Na przykład:

 1. Hormon kortyzol: Jest to hormon stresu, który stymuluje rozpad białek mięśniowych, aby dostarczyć aminokwasy jako źródło energii.
 2. Hormon glukagon: Jest przeciwieństwem insuliny i poprzez zwiększanie glikogenolizy (rozkładu glikogenu) i glukoneogenezy (syntezy glukozy z innych substancji) przyczynia się do podtrzymania poziomu glukozy we krwi.
 3. Hormony tarczycy: Hormony tarczycy (T3 i T4) przyspieszają przemianę materii, co prowadzi do większego wykorzystania energii i rozpadu tkanek.

Procesy kataboliczne

W organizmie zachodzą różne procesy kataboliczne, które mają na celu uwalnianie energii:

 1. Glikoliza: Proces ten polega na rozkładzie glukozy do pirogronianu w celu uzyskania energii w postaci ATP. Może zachodzić zarówno w obecności, jak i w braku tlenu.
 2. Beta-oksydacja: Jest to proces, w którym kwasy tłuszczowe są rozkładane na cząsteczki acetylo-CoA, które mogą być wykorzystane w cyklu Krebsa do produkcji energii.
 3. Proteoliza: Podczas proteolizy dochodzi do rozpadu białek na aminokwasy, które mogą być wykorzystane do produkcji energii lub do innych celów funkcjonalnych organizmu.

Katabolizm mięśni - na czym polega?

Katabolizm mięśni, znany również jako rozpad mięśniowy, to proces, w którym dochodzi do rozkładu białek mięśniowych. Może mieć miejsce w wyniku intensywnego treningu, niewystarczającej podaży składników odżywczych lub długotrwałego okresu głodzenia organizmu. Katabolizm mięśni może prowadzić do utraty tkanki mięśniowej i obniżenia wydolności fizycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Katabolizm - jak mu zapobiegać?

W celu zapobiegania katabolizmowi i utrzymania zdrowego bilansu metabolicznego, warto podjąć następujące kroki:

 1. Zrównoważona dieta: Zapewnij organizmowi odpowiednią podaż kalorii i składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Unikaj drastycznych ograniczeń kalorycznych, które mogą prowadzić do katabolizmu mięśniowego.
 2. Regularne posiłki: Spożywaj regularne, zbilansowane posiłki, aby utrzymać stały dostęp do składników odżywczych i zapobiegać sytuacjom głodzenia organizmu.
 3. Suplementacja: W przypadku intensywnego treningu lub braku wystarczającej podaży składników odżywczych, rozważmy suplementację, na przykład białkiem serwatkowym lub aminokwasami gałkowymi (BCAA), które mogą wspomóc syntezę białek mięśniowych i zmniejszyć rozpad mięśniowy.
 4. Odpowiedni sen: Wystarczająca ilość snu jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Staraj się spać co najmniej 7-8 godzin dziennie, aby zapewnić odpowiednią regenerację mięśni i kontrolę hormonalną.
 5. Trening siłowy: Regularny trening siłowy pomaga w budowie masy mięśniowej i zapobieganiu katabolizmowi mięśniowemu. Skup się na różnorodnych ćwiczeniach, które angażują różne grupy mięśniowe.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca