Meningokoki - jakie są objawy i wskazania do szczepionki na meningokoki. Szczepienie przeciwko meningokokom. Rodzaje szczepionek przeciw meningokokom  

Meningokoki - jakie są objawy i wskazania do szczepionki na meningokoki. Szczepienie przeciwko meningokokom. Rodzaje szczepionek przeciw meningokokom  

Meningokoki to bakterie, które mogą powodować poważne choroby. Do zakażenia meningokokami dochodzi najczęściej drogą kropelkową, przez kontakt z osobą chorą lub nosicielem bakterii. Warto wiedzieć, jakie są objawy zakażenia meningokokami, jak działa szczepionka przeciwko tym bakteriom i kiedy należy rozważyć jej podanie.

Meningokoki objawy - jakie są objawy zakażenia meningokokami?

Zakażenie meningokokami może przebiegać w różny sposób, ale najczęściej występują następujące objawy:

 1. Gorączka,
 2. Wymioty,
 3. Ból głowy,
 4. Obrzęk w obrębie szyi,
 5. Wysypka skórna,
 6. Zaburzenia świadomości,
 7. Nudności.

W przypadku wystąpienia tych objawów, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem lub przejście do szpitala.

Meningokoki wysypka - czy wysypka jest typowym objawem zakażenia meningokokami?

Wysypka skórna często jest kojarzona z zakażeniem meningokokami. Jednakże, pacjenci z bakteriemiami Neisseria meningitidis w 30-60% przypadków nie wykazują objawów klasycznego wstrząsu septycznego. Warto jednak wiedzieć, że jeśli wysypka się pojawi, to należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu dalszych badań.

Meningokoki szczepionka - co to jest i jak działa szczepionka przeciwko meningokokom?

Szczepionka przeciwko bakteriom Neisseria meningitidis zawiera części błony komórkowej tych bakterii, co pobudza układ odpornościowy do produkcji swoistych przeciwciał. Meningokoki to chorobotwórcze bakterie, które mogą prowadzić do powikłań, takich jak szpik nerkowy, zapalenie opon mózgowych, zapalenie wsierdzia i sepsa. Właśnie przez tak poważne skutki zakażenia należy np. rozważyć szczepienie dzieci meidzykolejne (13-15 rok zycia).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szczepionka na meningokoki - jakie są rodzaje szczepionek dostępnych na meningokoki i jakie są zalecenia dotyczące szczepienia?

W Polsce dostępne są szczepionki przeciwko meningokokom typu C, ACWY i B. Szczepienie preparatem wymaga porady lekarza. Zalecenia dotyczące harmonogramu szczepień zależą od wieku pacjenta, stanu zdrowia i okoliczności ryzyka zakażenia. Zgodnie z zaleceniami NFZ dla dzieci międzykolejncych w wieku 13-15 lat należy wykonać szczepienie przeciwko grupie C meningokoka.

Szczepienie na meningokoki - kiedy należy podać szczepionkę i jakie są zalecenia dotyczące harmonogramu szczepień?

Szczepionki przeciwko meningokokom są zalecane dla niemowląt, dzieci, osób dorosłych, a także podróżujących do regionów, gdzie często występują zakażenia tymi bakteriami. W Polsce szczepionki przeciwko meningokokom są refundowane na mocy Narodowego Programu Szczepień Ochronnych dla niemowląt, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z chorobami wywołanymi przez meningokoki.

Szczepionka przeciw meningokokom

Szczepionki przeciw meningokokom są szczepionkami zapobiegającymi zakażeniom bakteryjnym wywołanym przez bakterie z rodzaju Neisseria meningitidis, znane jako meningokoki. Te bakterie mogą powodować poważne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zapalenie opon mózgowych) lub sepsa (posocznica), które mogą być potencjalnie śmiertelne. Szczepienia przeciwko meningokokom są ważnym środkiem profilaktycznym, szczególnie w populacjach narażonych na zakażenia.

Istnieje kilka rodzajów szczepionek przeciw meningokokom, które chronią przed różnymi serotypami tych bakterii. Główne serotypy meningokoków, przeciw którym opracowano szczepionki, to A, B, C, W i Y. Oto najważniejsze informacje dotyczące tych szczepionek:

Szczepionka przeciw meningokokom typu A, C, W i Y (MCV4):

 • Ta szczepionka chroni przed serotypami A, C, W i Y. Jest stosowana u dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w okresie, kiedy występuje większe ryzyko zakażenia (np. podczas podróży lub przebywania w środowiskach, gdzie może występować większe ryzyko zakażenia).
 • Szczepienie może być zalecane w szczególnych okolicznościach, takich jak podróże do krajów, gdzie występuje większe ryzyko epidemii.

Szczepionka przeciw meningokokom typu B (MenB):

 • Ta szczepionka chroni przed serotypem B meningokoków. Jest stosowana w celu ochrony przed tym konkretnym serotypem.
 • Szczepienie przeciwko meningokokom typu B jest zazwyczaj zalecane w określonych sytuacjach, takich jak występowanie ognisk zakażeń lub ryzyko zakażenia w konkretnych populacjach.

Szczepienia przeciwko meningokokom są ważnym narzędziem w prewencji poważnych zakażeń bakteryjnych. Schematy szczepień i zalecenia mogą różnić się w zależności od kraju i organizacji zdrowia publicznego. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. szczepień, aby dowiedzieć się, które szczepienia są zalecane w konkretnej sytuacji i jakie są dostępne szczepionki przeciwko meningokokom.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca