Medycyna naturalna

Medycyna naturalna

Medycyna naturalna - czyli naturalne metody leczenia.Medycyna naturalna liczy wiele lat i ma swoje źródło w tradycji ludowej, chińskiej oraz indyjskiej. W tej metodzie leczenia stosowane są napary z ziół, ręcznie wytwarzane maści, czy akupunktura. Leczenie przy pomocy naturalnej medycyny może być uzupełniłem terapii zleconej przez lekarza.

Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?


Medycyna naturalna oraz alternatywna opiera się przede wszystkim na nieinwazyjnych, niemodyfikowanych i naturalnych metodach leczenia. Jej celem jest wpływ na poprawę zdrowia, polepszenie się odporności organizmu, oraz leczenie i łagodzenie dolegliwości zdrowotnych. Metody medycyny naturalnej odrzucają stosowanie chemicznych środków farmaceutycznych. Zastępują je jednak ziołami, preparatami ziołowymi, naparami, czy samodzielnie przyrządzonymi maściami oraz syropami pochodzące z naturalnych składników (np. aloe vera - aloes, melisa). Mają one sprawdzone, udowodnione działanie lecznicze. Medycynę naturalną i alternatywną wykorzystuje się m.in do leczenia bólu, stanów zapalnych, astmy, żylaków, niepłodności, chorób zatok. Słynie z udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia.

Ponadto jest ona coraz częściej rekomendowana jako skuteczne wsparcie terapii chorób nowotworowych. W tym przypadku należy jednak skonsultować leczenie alternatywne z lekarzem prowadzącym. Warto również pamiętać o tym jak ważne jest odpowiednie nastawienie do walki z chorobą. Główna idea medycyny naturalnej to holistyczne podejście do człowieka oraz jego schorzenia. Należy pamiętać, że na ogólny stan zdrowia i komfort życia duży wpływ ma zdrowe odżywianie. Bardzo ważne jest także zachowanie w każdej dziedzinie życia równowagi oraz harmonii. Metody medycyny niekonwencjonalnej dużą uwagę przykładają również zapobieganiu chorobom, czyli ogólnie pojętej profilaktyce zdrowotnej.

Leczenie medycyną naturalną wpływa, więc zarówno na ciało, jak i duszę pacjenta. Obejmuje ono całość wiedzy o zdrowiu, chorobach człowieka oraz ich zapobieganiu i leczeniu. Bardzo ważne jest, aby porada lekarska była przeprowadzona pod okiem doświadczonego specjalisty. Polecamy, więc platformę edukacyjną BezTabletek.pl. Znajdują się niej szkolenia umożliwiające poszerzenie wiedzy z zakresu np. medycyny naturalnej, medycyny alternatywnej, chińskiej medycyny naturalnej, indyjskiej medycyny naturalnej. Jeśli zastanawiasz się czym jest medycyna naturalna, bądź chcesz zdobyć nowe zawodowe kwalifikacje to ta platforma jest właśnie dla Ciebie!

Medycyna naturalna - wady i zalety

Dzięki temu, że medycyna naturalna kładzie nacisk na leczenie całego ciała, zajmujący się nią specjaliści oferują pacjentom wiele uwagi. Kładą oni duży nacisk na indywidualne podejście do pacjenta.

Inną zaletą medycyny naturalnej jest skupienie się na zapobieganiu chorobie. Medycyna tradycja zazwyczaj interweniuje w momencie kiedy choroba jest już obecna.

Przede wszystkim medycyna naturalna:

 • czerpie z natury (m.in wykorzystuje zioła i rośliny)
 • jest skuteczna
 • bardzo często jest tańsza od medycyny tradycyjnej
 • ma holistyczne podejście do pacjenta
 • może być bezpiecznie łączona z innymi terapiami

Skutki uboczne i wady

Skutki uboczne i wady praktykowania tej metody terapii są stosunkowo niewielkie. Niestety jednak bardzo łatwo można wprowadzić w błąd odbiorców, czy pacjentów słowami typu "naturalny" bądź "bezpieczny". Duża część produktów nie zawiera tylko i wyłącznie naturalnych składników. Często są to reklamowane i suplementy diety i leki na bazie ziół, których skład tak naprawdę różni się z tym co obiecuje producent.

Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej

Najpopularniejsze metody wykorzystywane w medycynie naturalnej to:

 • ziołolecznictwo, czyli wykorzystywanie leczniczych właściwości ziół do łagodzenia różnych dolegliwości
 • akupunktura, czyli nakłuwanie poszczególnych części ciała specjalnymi igłami w celu pobudzenia krążenie krwi oraz usprawnienia pracy narządów wewnętrznych
 • akupresura, czyli masowanie oraz uciskanie punktów na ciele, odpowiadających poszczególnym narządom wewnętrznym
 • homeopatia, czyli zastosowanie uaktywnionych roztworów wodnych różnych substancji pochodzenia mineralnego albo roślinnego
 • aromaterapia, czyli stymulacji organizmu zapachami
 • wizualizacja, inaczej mówiąc wyobrażanie sobie pozytywnych efektów
 • masaż
 • klimatoterapia
 • hydroterapia
 • ciepłolecznictwo
 • przyrodolecznictwo
 • bioenergoterapia
 • ajurweda

Metody niekonwencjonalne leczenia naturalnego tak jak i żadne inne metody terapii, czy leczenia nie posiadają magicznych właściwości. Mogą one jednak pomóc w powrocie do zdrowia osobie chorej, sprawić żeby dolegliwości mijały. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, pomagają uwolnić ciało z toksyn i większości chorób. Ponadto naturalne sposoby leczenia przyczyniają się do lepszego ogólnego samopoczucia i zaobserwować można, że wracają do łask. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie użyte mogą być szkodliwe dla zdrowia, a także żeby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako naturopata ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca