bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna naturalna

Blog healthcare

Medycyna naturalna

Medycyna naturalna - czyli naturalne metody leczenia.Medycyna naturalna liczy wiele lat i ma swoje źródło w tradycji ludowej, chińskiej oraz indyjskiej. W tej metodzie leczenia stosowane są napary z ziół, ręcznie wytwarzane maści, czy akupunktura. Leczenie przy pomocy naturalnej medycyny może być uzupełniłem terapii zleconej przez lekarza.

Spis treści

 1. Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?
 2. Medycyna naturalna - wady i zalety
 3. Skutki uboczne i wady
 4. Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?


Medycyna naturalna oraz alternatywna opiera się przede wszystkim na nieinwazyjnych, niemodyfikowanych i naturalnych metodach leczenia. Jej celem jest wpływ na poprawę zdrowia, polepszenie się odporności organizmu, oraz leczenie i łagodzenie dolegliwości zdrowotnych. Metody medycyny naturalnej odrzucają stosowanie chemicznych środków farmaceutycznych. Zastępują je jednak ziołami, preparatami ziołowymi, naparami, czy samodzielnie przyrządzonymi maściami oraz syropami pochodzące z naturalnych składników (np. aloe vera - aloes, melisa). Mają one sprawdzone, udowodnione działanie lecznicze. Medycynę naturalną i alternatywną wykorzystuje się m.in do leczenia bólu, stanów zapalnych, astmy, żylaków, niepłodności, chorób zatok. Słynie z udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia.

Ponadto jest ona coraz częściej rekomendowana jako skuteczne wsparcie terapii chorób nowotworowych. W tym przypadku należy jednak skonsultować leczenie alternatywne z lekarzem prowadzącym. Warto również pamiętać o tym jak ważne jest odpowiednie nastawienie do walki z chorobą. Główna idea medycyny naturalnej to holistyczne podejście do człowieka oraz jego schorzenia. Należy pamiętać, że na ogólny stan zdrowia i komfort życia duży wpływ ma zdrowe odżywianie. Bardzo ważne jest także zachowanie w każdej dziedzinie życia równowagi oraz harmonii. Metody medycyny niekonwencjonalnej dużą uwagę przykładają również zapobieganiu chorobom, czyli ogólnie pojętej profilaktyce zdrowotnej.

Leczenie medycyną naturalną wpływa, więc zarówno na ciało, jak i duszę pacjenta. Obejmuje ono całość wiedzy o zdrowiu, chorobach człowieka oraz ich zapobieganiu i leczeniu. Bardzo ważne jest, aby porada lekarska była przeprowadzona pod okiem doświadczonego specjalisty. Polecamy, więc platformę edukacyjną BezTabletek.pl. Znajdują się niej szkolenia umożliwiające poszerzenie wiedzy z zakresu np. medycyny naturalnej, medycyny alternatywnej, chińskiej medycyny naturalnej, indyjskiej medycyny naturalnej. Jeśli zastanawiasz się czym jest medycyna naturalna, bądź chcesz zdobyć nowe zawodowe kwalifikacje to ta platforma jest właśnie dla Ciebie!

Medycyna naturalna - wady i zalety

Dzięki temu, że medycyna naturalna kładzie nacisk na leczenie całego ciała, zajmujący się nią specjaliści oferują pacjentom wiele uwagi. Kładą oni duży nacisk na indywidualne podejście do pacjenta.

Inną zaletą medycyny naturalnej jest skupienie się na zapobieganiu chorobie. Medycyna tradycja zazwyczaj interweniuje w momencie kiedy choroba jest już obecna.

Przede wszystkim medycyna naturalna:

 • czerpie z natury (m.in wykorzystuje zioła i rośliny)
 • jest skuteczna
 • bardzo często jest tańsza od medycyny tradycyjnej
 • ma holistyczne podejście do pacjenta
 • może być bezpiecznie łączona z innymi terapiami

Skutki uboczne i wady

Skutki uboczne i wady praktykowania tej metody terapii są stosunkowo niewielkie. Niestety jednak bardzo łatwo można wprowadzić w błąd odbiorców, czy pacjentów słowami typu "naturalny" bądź "bezpieczny". Duża część produktów nie zawiera tylko i wyłącznie naturalnych składników. Często są to reklamowane i suplementy diety i leki na bazie ziół, których skład tak naprawdę różni się z tym co obiecuje producent.

Metody wykorzystywane w medycynie naturalnej

Najpopularniejsze metody wykorzystywane w medycynie naturalnej to:

 • ziołolecznictwo, czyli wykorzystywanie leczniczych właściwości ziół do łagodzenia różnych dolegliwości
 • akupunktura, czyli nakłuwanie poszczególnych części ciała specjalnymi igłami w celu pobudzenia krążenie krwi oraz usprawnienia pracy narządów wewnętrznych
 • akupresura, czyli masowanie oraz uciskanie punktów na ciele, odpowiadających poszczególnym narządom wewnętrznym
 • homeopatia, czyli zastosowanie uaktywnionych roztworów wodnych różnych substancji pochodzenia mineralnego albo roślinnego
 • aromaterapia, czyli stymulacji organizmu zapachami
 • wizualizacja, inaczej mówiąc wyobrażanie sobie pozytywnych efektów
 • masaż
 • klimatoterapia
 • hydroterapia
 • ciepłolecznictwo
 • przyrodolecznictwo
 • bioenergoterapia
 • ajurweda

Metody niekonwencjonalne leczenia naturalnego tak jak i żadne inne metody terapii, czy leczenia nie posiadają magicznych właściwości. Mogą one jednak pomóc w powrocie do zdrowia osobie chorej, sprawić żeby dolegliwości mijały. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, pomagają uwolnić ciało z toksyn i większości chorób. Ponadto naturalne sposoby leczenia przyczyniają się do lepszego ogólnego samopoczucia i zaobserwować można, że wracają do łask. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie użyte mogą być szkodliwe dla zdrowia, a także żeby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz zarabiać więcej jako naturopata ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN