Mastektomia - rodzaje, wskazania, przebieg i ryzyko. Jakie są rodzaje mastektomii piersi? Czym jest mastektomia prosta i profilaktyczna mastektomia?

Mastektomia - rodzaje, wskazania, przebieg i ryzyko. Jakie są rodzaje mastektomii piersi? Czym jest mastektomia prosta i profilaktyczna mastektomia?

Mastektomia to chirurgiczne usunięcie piersi, które jest stosowane w leczeniu nowotworów złośliwych piersi. W tym artykule omówimy różne rodzaje mastektomii, wskazania do zabiegu, przebieg operacji, ryzyko i potencjalne komplikacje oraz proces rekonwalescencji i rehabilitacji po mastektomii.

Definicja i cel mastektomii

Mastektomia jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego całkowicie lub częściowo usuwa się jedną lub obie piersi. Celem mastektomii jest eliminacja nowotworu złośliwego piersi oraz profilaktyka rozprzestrzeniania się nowotworu do innych tkanek.

Rodzaje mastektomii

Mastektomia całkowita

Mastektomia całkowita, nazywana też mastektomią radykalną, polega na usunięciu całej piersi, wraz z tkanką piersiową, brodawką sutkową i węzłami chłonnymi. Czasami wykonuje się jednocześnie rekonstrukcję piersi lub umieszcza implant piersiowy.

Mastektomia częściowa lub lumpektomia

Mastektomia częściowa, nazywana też lumpektomią, polega na usunięciu guza lub obszaru zmienionego chorobowo wraz z otaczającą tkanką zdrową. W tym przypadku zachowuje się większą część piersi, co pozwala na jej zachowanie w bardziej naturalnym kształcie i wielkości.

Mastektomia radykalna

Mastektomia radykalna to bardziej agresywny rodzaj zabiegu, w którym usuwa się całą piersią, część mięśni klatki piersiowej i węzły chłonne. Ten rodzaj mastektomii jest stosowany w przypadkach zaawansowanego nowotworu złośliwego.

Mastektomia profilaktyczna

Mastektomia profilaktyczna, znana również jako mastektomia prewencyjna, jest przeprowadzana u kobiet, które mają wysokie ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego piersi ze względu na genetyczne predyspozycje lub wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Ten rodzaj mastektomii minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworu.

Wskazania do mastektomii

Mastektomia jest zalecana w przypadku:

  • Wykrycia nowotworu złośliwego piersi
  • Wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu związanego z czynnikami genetycznymi lub rodzinnej historii nowotworów
  • Nieodpowiedniej warstwy piersiowej do leczenia zachowawczego, takiego jak radioterapia.

Decyzję o przeprowadzeniu mastektomii podejmuje lekarz na podstawie wyników badań i diagnostyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Ryzyko i potencjalne komplikacje związane z mastektomią

Mastektomia, podobnie jak każda inna operacja chirurgiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwymi powikłaniami. Są to m.in. krwawienie, infekcje, problemy z gojeniem się ran, obrzęk, uszkodzenie nerwów, problemy z ruchomością ramienia i reakcje na znieczulenie.

Rekonwalescencja i rehabilitacja po mastektomii

Po mastektomii, pacjentka będzie musiała przestrzegać określonych zaleceń, aby zapewnić prawidłową rekonwalescencję. W okresie pooperacyjnym konieczne będzie dbanie o higienę rany, stosowanie odpowiednich opatrunków i preparatów. Rehabilitacja po zabiegu będzie obejmować ćwiczenia fizyczne, które pomogą w przywróceniu siły i zakresu ruchu ramienia, a także wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla pacjentki.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca