mgr Bożena Heller
autor artykułuDefinicja i cel mastektomii
Mastektomia jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego całkowicie lub częściowo usuwa się jedną lub obie piersi. Celem mastektomii jest eliminacja nowotworu złośliwego piersi oraz profilaktyka rozprzestrzeniania się nowotworu do innych tkanek.
Rodzaje mastektomii
Mastektomia całkowita
Mastektomia całkowita, nazywana też mastektomią radykalną, polega na usunięciu całej piersi, wraz z tkanką piersiową, brodawką sutkową i węzłami chłonnymi. Czasami wykonuje się jednocześnie rekonstrukcję piersi lub umieszcza implant piersiowy.
Mastektomia częściowa lub lumpektomia
Mastektomia częściowa, nazywana też lumpektomią, polega na usunięciu guza lub obszaru zmienionego chorobowo wraz z otaczającą tkanką zdrową. W tym przypadku zachowuje się większą część piersi, co pozwala na jej zachowanie w bardziej naturalnym kształcie i wielkości.
Mastektomia radykalna
Mastektomia radykalna to bardziej agresywny rodzaj zabiegu, w którym usuwa się całą piersią, część mięśni klatki piersiowej i węzły chłonne. Ten rodzaj mastektomii jest stosowany w przypadkach zaawansowanego nowotworu złośliwego.
Mastektomia profilaktyczna
Mastektomia profilaktyczna, znana również jako mastektomia prewencyjna, jest przeprowadzana u kobiet, które mają wysokie ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego piersi ze względu na genetyczne predyspozycje lub wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w piersiach. Ten rodzaj mastektomii minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworu.
Wskazania do mastektomii
Mastektomia jest zalecana w przypadku:
- Wykrycia nowotworu złośliwego piersi
- Wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu związanego z czynnikami genetycznymi lub rodzinnej historii nowotworów
- Nieodpowiedniej warstwy piersiowej do leczenia zachowawczego, takiego jak radioterapia.
Decyzję o przeprowadzeniu mastektomii podejmuje lekarz na podstawie wyników badań i diagnostyki.
Ryzyko i potencjalne komplikacje związane z mastektomią
Mastektomia, podobnie jak każda inna operacja chirurgiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwymi powikłaniami. Są to m.in. krwawienie, infekcje, problemy z gojeniem się ran, obrzęk, uszkodzenie nerwów, problemy z ruchomością ramienia i reakcje na znieczulenie.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Rekonwalescencja i rehabilitacja po mastektomii
Po mastektomii, pacjentka będzie musiała przestrzegać określonych zaleceń, aby zapewnić prawidłową rekonwalescencję. W okresie pooperacyjnym konieczne będzie dbanie o higienę rany, stosowanie odpowiednich opatrunków i preparatów. Rehabilitacja po zabiegu będzie obejmować ćwiczenia fizyczne, które pomogą w przywróceniu siły i zakresu ruchu ramienia, a także wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla pacjentki.