Lumpektomia - na czym polega ten zabieg? Nowotwór piersi u kobiet

Lumpektomia - na czym polega ten zabieg? Nowotwór piersi u kobiet

Lumpektomia, znana również jako częściowe usunięcie guza piersi, jest jednym z zabiegów chirurgicznych stosowanych w leczeniu raka piersi. W przeciwieństwie do mastektomii, która zakłada usunięcie całej piersi, lumpektomia polega na usunięciu jedynie guza i pozostawieniu jak największej części zdrowej tkanki piersiowej. Zabieg ten jest często stosowany jako alternatywna metoda, która pozwala na zachowanie naturalnego kształtu i wyglądu piersi. W tym artykule omówimy, czym jest zabieg lumpektomii, dlaczego jest wykonywany, jak przebiega oraz jakie są możliwe powikłania.

Czym jest zabieg lumpektomii?

Lumpektomia to operacja, w której chirurg usunie guz nowotworowy oraz minimalną ilość otaczającej tkanki piersiowej. Celem tego zabiegu jest maksymalne zachowanie naturalnej struktury i wyglądu piersi, jednocześnie usuwając nowotwór. W niektórych przypadkach może być również konieczne usunięcie węzłów chłonnych w pobliżu guza w celu oceny stopnia zaawansowania raka.

Lumpektomia a mastektomia – porównanie

Lumpektomia jest alternatywną metodą wobec mastektomii, która implicuje usunięcie całej piersi. Wybór pomiędzy tymi dwoma zabiegami zależy od wielu czynników, takich jak wielkość guza, zaawansowanie raka, preferencje pacjentki oraz zalecenia lekarza. W przypadku lumpektomii zachowanie zdrowej tkanki piersiowej może wpływać pozytywnie na estetykę i samopoczucie pacjentki, jednak może także wiązać się z nieznacznym ryzykiem nawrotu nowotworu.

Dlaczego wykonywana jest lumpektomia?

Lumpektomia jest powszechnie stosowana w leczeniu raka piersi w przypadkach, gdy nowotwór jest na wczesnym etapie rozwoju. Zabieg ten może być również wykonywany u pacjentek, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do mastektomii. Lumpektomia jest także przeprowadzana w przypadkach, gdy pacjentka jest zdecydowana na zachowanie jak największej części swojej naturalnej piersi.

Jak przebiega lumpektomia?

Lumpektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu chirurg robi niewielkie nacięcie w pobliżu guza i usuwa go wraz z minimalną ilością zdrowej tkanki piersiowej. Następnie usunięty guz i tkanka są poddawane badaniu patologicznemu w celu oceny stopnia zaawansowania raka. W niektórych przypadkach może być wymagane usunięcie węzłów chłonnych w okolicy guza. Po zabiegu chirurg zamyka nacięcie za pomocą szwów lub zszywając ranę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co można oczekiwać po lumpektomii?

Po lumpektomii pacjentka będzie miała niewielkie nacieki bólowe w okolicy rany i piersi. Zazwyczaj ból jest kontrolowany za pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych. Ważne jest regularne przestrzeganie zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji rany i unikania nadmiernego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji. Okres powrotu do normalnych aktywności różni się w zależności od stopnia zaawansowania i indywidualnych czynników zdrowotnych pacjentki.

Jakie są możliwe powikłania lumpektomii?

Lumpektomia jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem powikłań. Możliwe powikłania obejmują infekcje rany, krwiaki, niewielkie ubytki skóry, obrzęki, a także zmiany w czuciu w okolicy operowanej piersi. Ważne jest regularne monitorowanie sytuacji oraz zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi prowadzącemu.

Znaczenie lumpektomii w leczeniu raka piersi

Lumpektomia jest istotnym elementem leczenia raka piersi, który może nie tylko zatrzymać rozwój nowotworu, ale także pozwolić na zachowanie możliwie naturalnego wyglądu piersi. W połączeniu z innymi formami terapii, takimi jak chemioterapia, radioterapia i terapia hormonalna, lumpektomia może zwiększyć szanse na pełne wyleczenie pacjentki.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca