Lordoza - skąd się bierze? Lordoza szyjna i lędźwiowa. Lordoza lędźwiowa – przyczyny lordozy patologicznej. Lordoza lędźwiowa - przyczyny, objawy i leczenie 

Lordoza - skąd się bierze? Lordoza szyjna i lędźwiowa. Lordoza lędźwiowa – przyczyny lordozy patologicznej. Lordoza lędźwiowa - przyczyny, objawy i leczenie 

Wielu z nas słyszało o lordozie, ale nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie jest ta wada postawy. Lordoza może dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa, takich jak odcinek szyjny i lędźwiowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając przyczyny, objawy i możliwości leczenia lordozy.

Co to jest lordoza? Podstawowe informacje na temat tej wady postawy

Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa, które powstaje w wyniku kombinacji kręgów i krążków międzykręgowych. Lordoza jest ważna dla utrzymania równowagi ciała i stabilności kręgosłupa. Jednak gdy jest zbyt wyraźna, może powodować problemy zdrowotne.

Zwykle w odcinkach szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa występują lordozy. W odcinku szyjnym kręgosłupa lordoza nazywana jest lordozą szyjną, natomiast w odcinku lędźwiowym mamy do czynienia z lordozą lędźwiową.

Lordoza lędźwiowa - przyczyny i objawy

Lordoza lędźwiowa to wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Główne przyczyny tej wady postawy to słabe mięśnie brzucha i pleców, siedzący tryb życia, otyłość oraz noszenie ciężkich przedmiotów.

Objawy lordozy lędźwiowej mogą obejmować ból, sztywność kręgosłupa, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy, a także problemy z poruszaniem się i trudności z wykonywaniem codziennych czynności. W cięższych przypadkach może wystąpić również dysfunkcja narządów wewnętrznych.

Lordoza szyjna - przyczyny, objawy i leczenie

Lordoza szyjna to wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Najczęstszą przyczyną lordozy szyjnej jest niewłaściwa postawa ciała, przede wszystkim przedłużone utrzymywanie głowy w nachylonej pozycji. Inne czynniki obejmują urazy, choroby, takie jak staw skroniowo-żuchwowy czy zapalenie mięśni szyi, a także nieprawidłowe ułożenie kręgów.

Objawy lordozy szyjnej obejmują ból szyi, ograniczoną ruchomość głowy, ból głowy, zawroty głowy oraz problemy z równowagą. W niektórych przypadkach może wystąpić również drętwienie rąk i trudności w skoncentrowaniu wzroku.

Leczenie lordozy szyjnej często polega na terapii fizycznej, której celem jest wzmocnienie mięśni szyi i pleców, poprawa postawy ciała oraz złagodzenie objawów bólowych. W niektórych przypadkach mogą być stosowane również gorsety ortopedyczne lub zalecane ćwiczenia rehabilitacyjne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zniesiona lordoza szyjna - przyczyny i skutki

Zniesiona lordoza szyjna to stan, w którym wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym jest zmniejszone lub całkowicie zanikłe. Przyczynami zniesionej lordozy szyjnej mogą być między innymi niewłaściwa postawa, urazy, choroby, takie jak spondyloza czy złamania, a także nieprawidłowe ułożenie kręgów.

Konsekwencje zniesionej lordozy szyjnej mogą obejmować sztywność szyi, ból, problemy z równowagą, a także trudności w utrzymaniu lub zmianie pozycji głowy. Ponadto, zniesiona lordoza szyjna może prowadzić do naruszenia struktury kręgosłupa, co może wpływać na funkcjonowanie nerwów i układu krążenia.

W przypadku zniesionej lordozy szyjnej ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić terapię fizyczną i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni szyi oraz poprawę postawy ciała.

Lordoza lędźwiowa spłycona - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Lordoza lędźwiowa spłycona to zmniejszenie wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przyczyny spłaszczonej lordozy lędźwiowej mogą obejmować między innymi słabe mięśnie brzucha i pleców, brak aktywności fizycznej, otyłość oraz złe nawyki posturalne.

Objawy spłaszczonej lordozy lędźwiowej mogą obejmować ból i napięcie w dolnej części pleców, problemy z równowagą, problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy oraz trudności w wykonywaniu ruchów zginania i prostowania w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Leczenie spłaszczonej lordozy lędźwiowej często opiera się na terapii fizycznej, która ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha i pleców, poprawę postawy ciała oraz złagodzenie bólu. W niektórych przypadkach mogą być również zastosowane ćwiczenia rozciągające oraz gorsety ortopedyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca