Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), znane również jako spondyloartropatia, to przewlekła, zapalna choroba stawów kręgosłupa. Charakteryzuje się stopniowym pogorszeniem ruchomości kręgosłupa oraz pojawieniem się bólu i sztywności. W artykule dowiesz się, jakie są przyczyny ZZSK, jakie objawy mogą wystąpić, jak leczyć tę chorobę oraz jakie mogą być korzystne ćwiczenia i dieta w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) - Co to jest i jakie są przyczyny?

ZZSK jest autoimmunologiczną chorobą, która prowadzi do zapalenia stawów kręgosłupa, łączącego mięśnie, więzadła oraz stawy kręgowe. Przyczyny ZZSK nie są w pełni zrozumiane, ale istnieje silne powiązanie genetyczne. Około 90% osób chorych na ZZSK posiada czynnik genetyczny HLA-B27. Pomimo tego, że wszystkie osoby z tym genem nie rozwijają ZZSK, występowanie tego czynnika zwiększa ryzyko zachorowania. Dodatkowo, istnieją również inne czynniki, takie jak zakażenia bakteryjne, które mogą prowadzić do rozwoju ZZSK. Choć nie jest to choroba zakaźna, to wystąpienie bakteryjnego zakażenia może wywoływać reakcję autoimmunologiczną i wpływać na rozwój ZZSK.

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - Jakie symptomy występują?

W początkowych fazach ZZSK objawy mogą być łagodne lub nieznaczne. Stopniowo jednak, choroba postępuje, powodując nasilający się ból, sztywność kręgosłupa oraz trudności w poruszaniu się. Charakterystyczne symptomy ZZSK to:

 • Ból i sztywność kręgosłupa, występujące głównie w dolnej części pleców i pośladkach.
 • Nasilenie objawów podczas snu i wczesnych godzin porannych.
 • Trudności w wykonywaniu ruchów, szczególnie skłonów i obrotów tułowia.
 • Ogólne uczucie zmęczenia i spadek energii.
 • Możliwe problemy z oddychaniem w przypadku zajęcia stawów kręgosłupa szyjnego.

Objawy ZZSK mogą być różne dla każdego pacjenta, a ich nasilenie może się różnić w zależności od stadium choroby. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów ZZSK, zaleca się skonsultowanie z reumatologiem, który postawi trafną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - Metody i terapie

Obecnie nie ma znanej metody leczenia ZZSK, która mogłaby całkowicie wyleczyć tę chorobę. Jednak istnieją terapie, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i zatrzymaniu postępu choroby. W zależności od nasilenia ZZSK, leczenie może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i terapie fizyczne.

 • Farmakoterapia: W przypadku łagodnych do umiarkowanych objawów ZZSK, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomagają w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego. W przypadku nasilonych objawów, lekarz może zastosować leki immunosupresyjne, takie jak metotreksat czy sulfasalazyna, które pomagają zmniejszyć reakcję autoimmunologiczną i zahamować postęp WWKS.
 • Terapia fizyczna: Ćwiczenia i terapia fizyczna mają kluczowe znacznie w leczeniu ZZSK. Pomagają w utrzymaniu elastyczności kręgosłupa oraz zmniejszeniu bólu i sztywności. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacnia mięśnie pleców i poprawia postawę, co pomaga w zapobieganiu deformacjom kręgosłupa. Terapeuta może również zalecić ćwiczenia rozciągające, które pomagają zwiększyć ruchomość stawów.

Ćwiczenia w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa - Wspomaganie ruchu i elastyczności

Regularne ćwiczenia stanowią kluczowy element leczenia ZZSK. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności kręgosłupa:

 1. Ćwiczenia rozciągające plecy: Leżąc na plecach, przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymuj przez 20-30 sekund. Następnie powoli rozłóż nogi i powtórz ćwiczenie kilka razy.
 2. Uniesienie bioder: Leżąc na plecach, zegnij kolana, trzymając stopy na podłodze. Następnie powoli unieś biodra do góry, napinając mięśnie pośladków. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.
 3. Ćwiczenia rotacyjne: Stojąc prosto, delikatnie obracaj tułów w lewo i prawo, starając się wykonać jak największy zakres ruchu. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultować się z fizjoterapeutą, który dopasuje program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź nasze szkolenie spondyloartropatii przygotowane przez Dr.hab.Viktorię Khomenko

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta a zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - Zalecenia żywieniowe

Mimo braku konkretnej diety, która mogłaby wyleczyć ZZSK, zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednie składniki odżywcze mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i zmniejszenie stanu zapalnego. Zaleca się:

 • Dieta bogata w owoce i warzywa: Spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego oraz dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych.
 • Źródła kwasów tłuszczowych omega-3: Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela czy sardynki, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Ich regularne spożywanie może pomóc w łagodzeniu objawów ZZSK.
 • Unikanie żywności wysoko przetworzonej: Produkty bogate w tłuszcze trans i nasycone mogą zwiększać stan zapalny organizmu. Zaleca się unikanie takich produktów, jak fast food, słodycze czy tłuste mięsa.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje zalecenia żywieniowe do indywidualnych potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca