Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), znane również jako spondyloartropatia, to przewlekła, zapalna choroba stawów kręgosłupa. Charakteryzuje się stopniowym pogorszeniem ruchomości kręgosłupa oraz pojawieniem się bólu i sztywności. W artykule dowiesz się, jakie są przyczyny ZZSK, jakie objawy mogą wystąpić, jak leczyć tę chorobę oraz jakie mogą być korzystne ćwiczenia i dieta w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) - Co to jest i jakie są przyczyny?

ZZSK jest autoimmunologiczną chorobą, która prowadzi do zapalenia stawów kręgosłupa, łączącego mięśnie, więzadła oraz stawy kręgowe. Przyczyny ZZSK nie są w pełni zrozumiane, ale istnieje silne powiązanie genetyczne. Około 90% osób chorych na ZZSK posiada czynnik genetyczny HLA-B27. Pomimo tego, że wszystkie osoby z tym genem nie rozwijają ZZSK, występowanie tego czynnika zwiększa ryzyko zachorowania. Dodatkowo, istnieją również inne czynniki, takie jak zakażenia bakteryjne, które mogą prowadzić do rozwoju ZZSK. Choć nie jest to choroba zakaźna, to wystąpienie bakteryjnego zakażenia może wywoływać reakcję autoimmunologiczną i wpływać na rozwój ZZSK.

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - Jakie symptomy występują?

W początkowych fazach ZZSK objawy mogą być łagodne lub nieznaczne. Stopniowo jednak, choroba postępuje, powodując nasilający się ból, sztywność kręgosłupa oraz trudności w poruszaniu się. Charakterystyczne symptomy ZZSK to:

 • Ból i sztywność kręgosłupa, występujące głównie w dolnej części pleców i pośladkach.
 • Nasilenie objawów podczas snu i wczesnych godzin porannych.
 • Trudności w wykonywaniu ruchów, szczególnie skłonów i obrotów tułowia.
 • Ogólne uczucie zmęczenia i spadek energii.
 • Możliwe problemy z oddychaniem w przypadku zajęcia stawów kręgosłupa szyjnego.

Objawy ZZSK mogą być różne dla każdego pacjenta, a ich nasilenie może się różnić w zależności od stadium choroby. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów ZZSK, zaleca się skonsultowanie z reumatologiem, który postawi trafną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - Metody i terapie

Obecnie nie ma znanej metody leczenia ZZSK, która mogłaby całkowicie wyleczyć tę chorobę. Jednak istnieją terapie, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i zatrzymaniu postępu choroby. W zależności od nasilenia ZZSK, leczenie może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i terapie fizyczne.

 • Farmakoterapia: W przypadku łagodnych do umiarkowanych objawów ZZSK, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomagają w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego. W przypadku nasilonych objawów, lekarz może zastosować leki immunosupresyjne, takie jak metotreksat czy sulfasalazyna, które pomagają zmniejszyć reakcję autoimmunologiczną i zahamować postęp WWKS.
 • Terapia fizyczna: Ćwiczenia i terapia fizyczna mają kluczowe znacznie w leczeniu ZZSK. Pomagają w utrzymaniu elastyczności kręgosłupa oraz zmniejszeniu bólu i sztywności. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacnia mięśnie pleców i poprawia postawę, co pomaga w zapobieganiu deformacjom kręgosłupa. Terapeuta może również zalecić ćwiczenia rozciągające, które pomagają zwiększyć ruchomość stawów.

Ćwiczenia w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa - Wspomaganie ruchu i elastyczności

Regularne ćwiczenia stanowią kluczowy element leczenia ZZSK. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności kręgosłupa:

 1. Ćwiczenia rozciągające plecy: Leżąc na plecach, przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymuj przez 20-30 sekund. Następnie powoli rozłóż nogi i powtórz ćwiczenie kilka razy.
 2. Uniesienie bioder: Leżąc na plecach, zegnij kolana, trzymając stopy na podłodze. Następnie powoli unieś biodra do góry, napinając mięśnie pośladków. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.
 3. Ćwiczenia rotacyjne: Stojąc prosto, delikatnie obracaj tułów w lewo i prawo, starając się wykonać jak największy zakres ruchu. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultować się z fizjoterapeutą, który dopasuje program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź nasze szkolenie spondyloartropatii przygotowane przez Dr.hab.Viktorię Khomenko

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta a zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - Zalecenia żywieniowe

Mimo braku konkretnej diety, która mogłaby wyleczyć ZZSK, zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednie składniki odżywcze mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i zmniejszenie stanu zapalnego. Zaleca się:

 • Dieta bogata w owoce i warzywa: Spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego oraz dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych.
 • Źródła kwasów tłuszczowych omega-3: Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela czy sardynki, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Ich regularne spożywanie może pomóc w łagodzeniu objawów ZZSK.
 • Unikanie żywności wysoko przetworzonej: Produkty bogate w tłuszcze trans i nasycone mogą zwiększać stan zapalny organizmu. Zaleca się unikanie takich produktów, jak fast food, słodycze czy tłuste mięsa.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje zalecenia żywieniowe do indywidualnych potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca