Liposukcja – na czym polega i jak wygląda zabieg? Liposukcja ultradźwiękowa - efekty, wskazania i skutki uboczne 

Liposukcja – na czym polega i jak wygląda zabieg? Liposukcja ultradźwiękowa - efekty, wskazania i skutki uboczne 

Jeśli zmagasz się z uporczywymi nagromadzeniami tkanki tłuszczowej i trudno jest Ci pozbyć się ich za pomocą diety i regularnej aktywności fizycznej, liposukcja może być rozważanym rozwiązaniem. Jest to popularny zabieg, który pozwala na usunięcie nadmiaru tłuszczu z wybranych obszarów ciała. Dzięki liposukcji można osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Dlatego warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest ta procedura i jak przebiega.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja, zwana również lipoaspiracją, to inwazyjny zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiernych nagromadzeń tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą specjalnego narzędzia, tzw. kaniuli, która jest wprowadzana do tkanki tłuszczowej przez niewielkie nakłucia skóry. Kaniulę podłącza się do specjalnego systemu ssącego, który zasysa tłuszcz. Liposukcja może być wykonywana na różnych obszarach ciała, takich jak brzuch, uda, pośladki, biodra, ramiona czy podbródek.

Cele i zalety liposukcji

Głównym celem liposukcji jest poprawa sylwetki poprzez zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej w wybranych obszarach ciała. Zalety liposukcji to m.in.:

 • Usunięcie uporczywego tłuszczu, który nie daje się zredukować poprzez dietę i ćwiczenia
 • Poprawa proporcji ciała i kształtu sylwetki
 • Zwiększenie pewności siebie i poprawa samopoczucia
 • Długotrwałe efekty, o ile utrzymuje się prawidłową dietę i styl życia po zabiegu

Kto jest dobrym kandydatem?

Dobrym kandydatem do liposukcji jest osoba, która:

 • Ma uporczywe nagromadzenia tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała, które nie ustępują pomimo prób odchudzania
 • Ma stabilną wagę i jest blisko swojej optymalnej masy ciała
 • Ceni sobie zdrowy tryb życia, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną
 • Ma realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu

Warto podkreślić, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie procedurą kosmetyczną mającą na celu poprawę sylwetki.

Kiedy liposukcja jest niewskazana?

Mimo swojej popularności, liposukcja nie jest odpowiednia dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą być przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu. Liposukcja jest niewskazana w przypadku:

 • Nieodpowiedniej ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta
 • Cukrzycy niekontrolowanej farmakologicznie
 • Zaburzeń krzepliwości krwi
 • Zakażeń skórnych w miejscu planowanego zabiegu
 • Ciąży lub karmienia piersią

Przed podjęciem decyzji o liposukcji zawsze warto skonsultować się z chirurgiem plastycznym, który dokładnie oceni sytuację i przeprowadzi odpowiednie badania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje liposukcji

Istnieje kilka różnych technik liposukcji, które mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów liposukcji:

Liposukcja tradycyjna

Liposukcja tradycyjna, znana również jako liposukcja tumescencyjna, jest najstarszą i najbardziej powszechnie stosowaną techniką. Polega na podaniu specjalnego roztworu znieczulającego (tumescencji) do tkanki tłuszczowej, a następnie usunięciu nadmiaru tłuszczu za pomocą kaniuli i ssaka.

Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa to technika, która wykorzystuje ultradźwięki do rozpuszczenia tłuszczu. Przez wprowadzenie sondy emitującej fale ultradźwiękowe do tkanki tłuszczowej, komórki tłuszczowe są rozbijane, a następnie usuwane za pomocą kaniuli i ssaka.

Liposukcja laserowa

Liposukcja laserowa, zwana również lipolizą laserową, wykorzystuje energię świetlną w celu rozpadu tłuszczu. Specjalna sonda laserowa jest wprowadzana do tkanki tłuszczowej, a emitowane przez nią fale laserowe powodują rozpad komórek tłuszczowych. Następnie usuwane są za pomocą kaniuli i ssaka.

Liposukcja VASER

Liposukcja VASER jest innowacyjną techniką, która wykorzystuje ultradźwięki o częstotliwości optymalnie dobranej do rozpadu komórek tłuszczowych. Proces ten ma na celu selektywne usunięcie tłuszczu, minimalizując uszkodzenia tkanek otaczających.

Przebieg zabiegu liposukcji

Przebieg liposukcji zależy od wybranego rodzaju zabiegu oraz obszaru, na którym ma być przeprowadzony. Ogólnie jednak, procedura liposukcji wygląda następująco:

 1. Pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu.
 2. Chirurg wykonuje niewielkie nakłucia w skórze w okolicach obszaru, na którym ma być przeprowadzona liposukcja.
 3. Kaniula jest wprowadzana przez te nakłucia do tkanki tłuszczowej.
 4. Z pomocą specjalnego systemu ssącego tłuszcz jest usuwany.
 5. Na końcu procedury chirurg zamyka nacięcia za pomocą szwów lub opatrunków.

Potencjalne ryzyko i powikłania związane z liposukcją

Jak każdy inwazyjny zabieg chirurgiczny, liposukcja niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Mogą wystąpić takie problemy jak:

 • Krwiaki i obrzęki w okolicy zabiegowej
 • Infekcje
 • Nieodpowiednie gojenie się ran
 • Niedoskonałe wyniki estetyczne
 • Niedokrwienie tkanek

Jednak ryzyko powikłań można zminimalizować, przestrzegając dokładnie instrukcji lekarza i ściśle przestrzegając zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej.

Warto również pamiętać, że liposukcja jest metodą kosmetyczną i nie gwarantuje długotrwałych efektów bez zmian w stylu życia. Ważne jest utrzymanie prawidłowej diety i regularnej aktywności fizycznej po zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca