Kreatyna - czy warto ją suplementować? Rodzaje kreatyny. Co daje kreatyna? Kreatyna – dawkowanie

Kreatyna - czy warto ją suplementować? Rodzaje kreatyny. Co daje kreatyna? Kreatyna – dawkowanie

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety na rynku, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Często jest stosowana przez sportowców i osoby dbające o swoją sylwetkę. Czy jednak warto ją suplementować? Jakie są jej korzyści i skutki uboczne? Jak prawidłowo stosować kreatynę i które dawkowanie jest odpowiednie? Czy warto stosować kreatynę podczas redukcji? Jakie rodzaje kreatyny są najlepsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku.

Kreatyna - co daje i jakie są jej korzyści?

Kreatyna to naturalnie występujący związek chemiczny w naszym organizmie, który pomaga w produkcji energii w mięśniach podczas intensywnych ćwiczeń. Poprzez suplementację kreatyną, nasze mięśnie są w stanie magazynować więcej fosforanów kreatyny, co prowadzi do zwiększenia wydajności treningowej. Dzięki temu, osoby suplementujące kreatynę są w stanie zwiększyć ilość wykonywanych powtórzeń, zmniejszyć czas przerw między seriami, a także zwiększyć ogólną ilość wykonanych ćwiczeń.

Kreatyna wpływa również na naszą siłę i siłę wytrzymałościową, co przekłada się na bardziej intensywny trening. Dodatkowo, kreatyna może pomóc w przyrostach masy mięśniowej oraz przyspieszać regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Kreatyna - jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Mimo licznych korzyści, suplementacja kreatyną może prowadzić do wystąpienia niekorzystnych objawów. Najczęstsze skutki uboczne to problemy żołądkowe, bóle głowy, wzrost masy ciała spowodowany wodą, a także problemy z trawieniem.

Długotrwałe stosowanie kreatyny w dużych dawkach może prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy i zwiększyć poziom cholesterolu we krwi.

Jak prawidłowo stosować kreatynę?

Kreatyna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Wiele osób zaczyna od faz ładowania, czyli codziennego spożywania 20-25 g kreatyny przez okres kilku dni, po czym przechodzi na fazę podtrzymującą, czyli spożycie 3-5 g kreatyny dziennie.

Kreatyna powinna być przyjmowana po treningu, co pozwoli na szybszą regenerację mięśni oraz osiągnięcie lepszych efektów treningowych. Ważne jest również, aby pić dużo wody podczas suplementacji kreatyną, aby zapobiec masywnemu wzrostowi masy ciała spowodowanemu zatrzymaniem wody w organizmie.

Kreatyna - jakie jest odpowiednie dawkowanie?

Odpowiednie dawkowanie kreatyny zależy od celu suplementacji oraz masy ciała osoby suplementującej. Przyjmuje się, że zazwyczaj odpowiednia dawka kreatyny wynosi od 3 do 5 g dziennie. W przypadku faz ładowania, zaleca się przyjmowanie 20-25 g kreatyny dziennie przez 5-7 dni, po czym przechodzić na fazę podtrzymującą. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek oraz skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem suplementacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Kreatyna na redukcji - czy warto stosować?

Osoby prowadzące redukcję często zastanawiają się, czy warto stosować kreatynę. Pomimo, że kreatyna może prowadzić do wzrostu masy ciała, spowodowanego zatrzymywaniem wody w organizmie, to nadal może być stosowana podczas redukcji. Kreatyna pomaga w zwiększeniu wydajności treningowej podczas intensywnych ćwiczeń, co pozwala na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać dawkowanie i zawsze pić dużo wody podczas suplementacji.

Jaka kreatyna jest najlepsza?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kreatyny, różniące się między sobą ceną, formą oraz skutecznością. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą kreatyny jest monohydrat kreatyny. Jest to najtańszy rodzaj kreatyny dostępny na rynku, a jednocześnie najskuteczniejszy, zapewniający najlepsze rezultaty treningowe. Inną formą kreatyny jest jabłczan kreatyny, który pomaga zwiększyć energię podczas wysiłku fizycznego oraz poprawia wytrzymałość mięśni.

Podsumowując, kreatyna może być wartościowym suplementem diety dla osób aktywnych fizycznie, jednak należy stosować ją z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Warto również pamiętać, że zawsze należy pić dużo wody podczas suplementacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca