Choroba Alzheimera: Przewlekła neurodegeneracyjna choroba prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera – fazy, jakie są pierwsze objawy?

Choroba Alzheimera: Przewlekła neurodegeneracyjna choroba prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera – fazy, jakie są pierwsze objawy?

Sprawdź jak wygląda choroba alzheimera i jak pomóc osobie chorej 

Czym jest Alzheimer?

Choroba Alzheimera to przewlekła neurodegeneracyjna choroba, która powoduje stopniową utratę funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i zdolności do podejmowania decyzji. Jest najczęstszą przyczyną demencji, która dotyka głównie osoby starsze.

Choroba Alzheimera charakteryzuje się gromadzeniem się w mózgu tzw. blaszków amyloidowych i splątków neurofibrylarnych. Te zmiany patologiczne prowadzą do uszkodzenia i śmierci komórek nerwowych, zwłaszcza w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i myślenie.

Alzheimer - etapy i objawy na poszczególnych etapach

Choroba Alzheimera rozwija się stopniowo, przechodząc przez różne etapy. Na początkowych etapach objawy mogą być subtelne i łatwo je zbagatelizować. Jednak w miarę postępu choroby, objawy stają się bardziej widoczne i wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Wczesny etap:

 • Pogorszenie pamięci krótkotrwałej
 • Trudności w zapamiętywaniu nowych informacji
 • Problemy z koncentracją
 • Powtarzanie pytań i utrata zdolności do rozwiązania prostych problemów
 • Zmniejszona motywacja i zaangażowanie w codzienne aktywności

Średni etap:

 • Pogorszenie pamięci długotrwałej
 • Problemy z mówieniem i znajdowaniem odpowiednich słów
 • Zaburzenia orientacji czasowej i przestrzennej
 • Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, niepokój i depresja
 • Trudności w wykonywaniu prostych czynności, takich jak ubieranie się czy przygotowywanie posiłków

Późny etap:

 • Utrata zdolności do komunikacji werbalnej i zrozumienia języka
 • Zaburzenia motoryczne, takie jak trudności w chodzeniu, kontrolowaniu mięśni i połykaniu
 • Wzrost zależności od opieki innych osób w codziennych czynnościach
 • Utrata zdolności do rozpoznawania najbliższych osób i otoczenia
 • Problemy z utrzymaniem kontroli jelit i pęcherza

Jak wyglądają początki Alzheimera?

Na początku choroby Alzheimera osoba może dostrzegać subtelne zmiany w swojej pamięci i funkcjonowaniu poznawczym. Mogą to być zapominanie nazw miejsc czy osób, trudności w zapamiętywaniu nowych informacji czy powtarzanie pytań. Może pojawić się również dezorientacja przestrzenna, utrata zdolności do rozwiązywania prostych problemów i ogólne zmniejszenie motywacji. Jeśli zauważasz takie objawy u siebie lub bliskiej osoby, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i diagnozy.

Profilaktyka - co możesz robić, aby zapobiec chorobie Alzheimera?

Choć nie ma pewnej metody zapobiegania chorobie Alzheimera, istnieją pewne czynniki, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jej wystąpienia. Oto kilka zaleceń:

 1. Zdrowa dieta: Spożywanie zrównoważonej diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, orzechy i zdrowe tłuszcze może przyczynić się do ogólnego zdrowia mózgu.
 2. Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna może wspomagać prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Staraj się być aktywnym każdego dnia, wykonując ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie.
 3. Aktywność umysłowa: Pamiętaj o regularnym stymulowaniu umysłu, czytaniu, rozwiązywaniu łamigłówek, podejmowaniu nowych wyzwań i naukę nowych umiejętności.
 4. Kontrola czynników ryzyka: Dbaj o regulację ciśnienia krwi, utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i kontrolę cukru we krwi poprzez zdrową dietę, zarządzanie stresem i regularne badania lekarskie.
 5. Społeczna aktywność: Pozostawanie zaangażowanym w interakcje społeczne, spotkania ze znajomymi, członkostwo w organizacjach lub klubach może wspierać zdrowie mózgu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda leczenie Alzheimera?

Obecnie nie ma leku na chorobę Alzheimera, który całkowicie zatrzymałby jej postęp. Leczenie ma na celu łagodzenie objawów, spowolnienie choroby i poprawę jakości życia pacjenta. Najczęściej stosowane metody leczenia to:

 1. Farmakoterapia: Leki cholinesterazowe i memantyna mogą być stosowane w celu poprawy funkcji poznawczych, zwłaszcza na wczesnym etapie choroby.
 2. Terapia zajęciowa: Terapia zajęciowa, takie jak sztuka, muzyka, ogrodnictwo czy rekreacja, może pomóc w pobudzaniu umysłu, poprawie nastroju i utrzymaniu funkcji poznawczych na możliwie najwyższym poziomie.
 3. Wsparcie psychologiczne: Osoby chore na Alzheimera i ich rodziny mogą korzystać z wsparcia psychologicznego, zarówno indywidualnego, jak i grupowego. Takie wsparcie pomaga radzić sobie ze stresem i trudnościami emocjonalnymi związanymi z chorobą.
 4. Opieka długoterminowa: W późnym stadium choroby Alzheimera, osoby chore mogą wymagać opieki długoterminowej. Mogą korzystać z usług opiekunów domowych, dziennej opieki czy domów opieki.

Choć obecne metody leczenia nie są w stanie wyleczyć choroby Alzheimera, odpowiednie leczenie i opieka długoterminowa mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta i wspomóc rodzinę w procesie opieki.

Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera to postępująca i degeneracyjna choroba neurologiczna, która prowadzi do utraty funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Przyczyny choroby Alzheimera nie są jeszcze w pełni zrozumiane, ale istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do jej rozwoju. Oto niektóre z głównych czynników ryzyka i potencjalne przyczyny choroby Alzheimera:

 1. Akumulacja amyloidu-beta: W mózgu osób cierpiących na Alzheimera można zaobserwować gromadzenie się białka o nazwie amyloid-beta w formie plaż amyloidowych. Te plaże mogą uszkadzać neurony i zakłócać normalne funkcje mózgu.
 2. Tworzenie się neurofibrylarnej klaczy: Wewnątrz komórek nerwowych mózgu pacjentów z Alzheimera obserwuje się tworzenie się skomplikowanych struktur zwanych neurofibrylarnymi kłębkami, które zawierają białko tau. To zaburzenie może zakłócać przewodzenie impulsów nerwowych.
 3. Genetyka: Istnieją pewne geny, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Na przykład, mutacje w genach APP, PSEN1 i PSEN2 zwiększają ryzyko dziedzicznej formy choroby.
 4. Wiek: Ryzyko choroby Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem. Większość przypadków występuje u osób powyżej 65. roku życia.
 5. Dziedziczność: Istnieje składnik dziedziczności w rozwoju choroby Alzheimera. Osoby, które mają rodziny z historią choroby, są bardziej narażone na jej rozwinięcie.
 6. Poziom edukacji i aktywność umysłowa: Niski poziom edukacji i brak aktywności umysłowej mogą zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera.
 7. Zaburzenia układu krążenia: Czynniki ryzyka związane z chorobami serca, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i hipercholesterolemia, mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
 8. Zapalenie mózgu: Teoria neurozapalna sugeruje, że procesy zapalne w mózgu mogą przyczyniać się do rozwoju Alzheimera.
 9. Toksyny środowiskowe: Niektóre toksyny środowiskowe, takie jak metale ciężkie czy związki chemiczne, mogą wpływać na funkcje mózgu i być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera.

Warto zaznaczyć, że niektóre z tych czynników ryzyka są niezmienne, takie jak wiek czy genetyka, ale istnieją także czynniki, które można kontrolować, takie jak prowadzenie zdrowego stylu życia, aktywność umysłowa i kontrola chorób współistniejących. Aktualnie badacze i naukowcy intensywnie pracują nad zrozumieniem przyczyn choroby Alzheimera i opracowaniem skuteczniejszych metod diagnozy i leczenia. W międzyczasie dbanie o zdrowy styl życia, utrzymanie aktywności umysłowej i regularne kontrole zdrowotne są ważne w zmniejszeniu ryzyka tej choroby.

Ogólne objawy choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępująca i degeneracyjna choroba neurologiczna, która prowadzi do utraty funkcji poznawczych. Objawy choroby Alzheimera mogą różnić się w zależności od stadium choroby, ale ogólnie obejmują następujące zmiany poznawcze i zachowania:

 1. Problemy z pamięcią: Jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów choroby Alzheimera jest trudność w zapamiętywaniu nowych informacji i wydarzeń. Pacjenci mogą często pytać o te same rzeczy, zapominać o ważnych spotkaniach czy wydarzeniach.
 2. Trudności w planowaniu i podejmowaniu decyzji: Osoby z Alzheimera mogą mieć trudności w planowaniu codziennych czynności, rozwiązywaniu problemów czy podejmowaniu decyzji.
 3. Problemy z rozumieniem przestrzeni i orientacją: Pacjenci mogą mieć trudności w rozumieniu przestrzeni, zapominają, gdzie się znajdują lub jak wrócić do domu.
 4. Zmiany w mowie i pisaniu: Osoby z Alzheimera mogą doświadczać problemów z komunikacją, takich jak trudności w znalezieniu odpowiednich słów, niezrozumiała mowa lub problemy z pisaniem.
 5. Trudności z wykonywaniem codziennych czynności: Z czasem chorzy mogą mieć problemy z wykonywaniem prostych czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie czy korzystanie z toalety.
 6. Zmiany zachowań i osobowości: Choroba Alzheimera może prowadzić do zmian w zachowaniach i osobowości, takie jak nadmierne podejrzliwości, agresja, apatia czy depresja.
 7. Problemy z koordynacją ruchową: W miarę postępu choroby pacjenci mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową.
 8. Upośledzenie zdolności do samodzielnej opieki: W późniejszych stadiach choroby osoby z Alzheimera mogą wymagać opieki na co dzień, ponieważ stają się coraz bardziej zależne od innych ludzi.
 9. Dezorientacja czasowa: Pacjenci z Alzheimera mogą mieć trudności w rozróżnianiu dni tygodnia, miesięcy czy lat.
 10. Utrata zdolności do rozpoznawania rodzinnych i znajomych twarzy: W późniejszych stadiach choroby pacjenci mogą przestawać rozpoznawać swoich bliskich.

Warto zauważyć, że objawy choroby Alzheimera nasilają się stopniowo i rozwijają się w ciągu wielu lat. Na początku mogą być subtelne i łatwo przeoczyć. W miarę postępu choroby stają się coraz bardziej wyraźne i wpływają na zdolność pacjenta do samodzielności. Choroba Alzheimera jest chorobą postępującą, a jej przebieg jest indywidualny dla każdej osoby. W przypadku obserwacji jakichkolwiek objawów sugerujących Alzheimera, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu diagnozy i opracowania planu leczenia oraz wsparcia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca