Kompletna morfologia krwi (CBC) - co to za badanie? Badanie krwi. Pełna morfologia krwi. Jak czytać wyniki?

Kompletna morfologia krwi (CBC) - co to za badanie? Badanie krwi. Pełna morfologia krwi. Jak czytać wyniki?

Kompletna morfologia krwi (CBC) jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, które dostarcza informacji na temat różnych składników krwi. Jest to jedno z najczęściej stosowanych badań diagnostycznych, które pomaga lekarzom ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta oraz zidentyfikować potencjalne problemy medyczne. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat kompletnego badania morfologii krwi, w tym jego celu, interpretacji wyników i normach.

Morfologia krwi - co to jest?

Morfologia krwi, zwana również morfologią krwi obwodowej, jest badaniem laboratoryjnym, które analizuje komórki krwi (erytrocyty, trombocyty i leukocyty) oraz określa różne parametry związane z nimi. Badanie polega na ocenie ilości, jakości i kształtu tych komórek, co pozwala lekarzom ocenić funkcjonowanie układu krwiotwórczego oraz wykryć ewentualne zaburzenia.

Morfologia krwi - co wykazuje?

Podczas badania morfologii krwi można otrzymać informacje na temat wielu ważnych parametrów. Oto niektóre z nich:

Erytrocyty

 • Liczba erytrocytów (RBC) - mierzy ilość erytrocytów w jednostce objętości krwi.
 • Hemoglobina (Hb) - określa ilość hemoglobiny, która jest białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu we krwi.
 • Hematokryt (HCT) - odzwierciedla procentowy udział erytrocytów w całkowitej objętości krwi.

Trombocyty

 • Liczba trombocytów (PLT) - ocenia ilość małych komórek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi.

Leukocyty

 • Liczba leukocytów (WBC) - mierzy całkowitą liczbę leukocytów, czyli białych krwinek, które odpowiadają za obronę organizmu przed infekcjami.
 • Różnicowanie leukocytów - określa procentowy udział różnych typów leukocytów, takich jak granulocyty, limfocyty i monocyty, co może dostarczyć informacji o możliwych infekcjach lub chorobach krwi.

Morfologia krwi z rozmazem - czym się różni?

Morfologia krwi z rozmazem jest rozszerzeniem podstawowego badania morfologii krwi, które dodatkowo ocenia kształt i wygląd komórek krwi. W ramach badania z rozmazem, technik laboratoryjny sprawdza morfologię poszczególnych komórek, takich jak erytrocyty, trombocyty i leukocyty, pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w ich kształcie, wielkości i barwie. Ta dodatkowa analiza dostarcza bardziej szczegółowych informacji, które mogą być przydatne w identyfikacji różnych chorób krwi i zaburzeń.

Morfologia krwi - normy

Interpretacja wyników morfologii krwi opiera się na zestawie norm referencyjnych, które różnią się w zależności od laboratorium i miejscowości. Typowe normy dla niektórych podstawowych parametrów morfologii krwi to:

 • Liczba erytrocytów (RBC):

  • Mężczyźni: 4,5-5,5 miliona/μL
  • Kobiety: 4,0-5,0 miliona/μL
 • Hemoglobina (Hb):

  • Mężczyźni: 13,5-17,5 g/dL
  • Kobiety: 12,0-15,5 g/dL
 • Liczba trombocytów (PLT):

  • 150.000-450.000/μL
 • Liczba leukocytów (WBC):

  • 4.500-11.000/μL

Warto pamiętać, że interpretacja wyników morfologii krwi powinna być zawsze dokonywana przez lekarza, który uwzględnia indywidualne czynniki pacjenta oraz innych parametrów laboratoryjnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Badanie krwi CBC - co to jest? Pełna morfologia krwi 

Badanie krwi CBC, znane również jako kompletna morfologia krwi, jest rutynowym testem laboratoryjnym, którego celem jest ocena składu krwi. Składa się z różnych parametrów, takich jak liczba czerwonych krwinek, białych krwinek, płytek krwi, a także pomiar stężeń hemoglobiny i hematokrytu. CBC można wykonać w celu diagnozowania różnych stanów zdrowotnych, takich jak niedokrwistość, infekcje, niedobory witamin, a także różne choroby krwi. Wyniki badania pomagają lekarzom ocenić zdrowie pacjenta i są ważnym narzędziem w diagnozowaniu, monitorowaniu i leczeniu różnych chorób. Przygotowanie do badania CBC jest zwykle proste i obejmuje na przykład unikanie jedzenia i picia przez pewien czas przed pobraniem krwi. Po pobraniu próbki krwi, zostaje ona przekazana do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie, a wyniki są dostępne zazwyczaj w ciągu kilku dni. Badanie krwi CBC jest wszechstronnym narzędziem diagnostycznym, które daje lekarzom wgląd w stan ogólny zdrowia pacjenta. 

Podsumowanie

Kompletna morfologia krwi (CBC) jest ważnym badaniem diagnostycznym, które pomaga lekarzom w ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wykrywaniu ewentualnych zaburzeń. Dostarcza informacji o ilości, jakości i kształcie komórek krwi, takich jak erytrocyty, trombocyty i leukocyty. Badanie to jest powszechnie stosowane zarówno w diagnostyce rutynowej, jak i w monitorowaniu pacjentów z różnymi schorzeniami krwi. Interpretacja wyników morfologii krwi opiera się na normach referencyjnych określonych przez laboratoria.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca