Podstawowe badania diagnostyczne powinien wykonywać każdy z nas - co do tego nie ma wątpliwości. Morfologia krwi, określenie poziomu cholesterolu czy glukozy nie są badaniami inwazyjnymi, a mogą wiele powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. To jedne z podstawowych badań, które wykonywanie regularnie pozwalają odpowiednio wcześnie zdiagnozować pewne zagrożenia zdrowotne i podjąć kroki mające na celu przywrócenie prawidłowych wartości parametrów. Co jednak zrobić, gdy już otrzymamy wynik? Jak podejść do jego interpretacji?
To jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce różnorodnych problemów zdrowotnych. Często pozwala wykryć pewne nieprawidłowości i odchylenia jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. Celem morfologii jest ocena ilości oraz jakości poszczególnych składników krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów, a także określenie poziomu hemoglobiny.
Morfologia pozwala uzyskać odpowiedź na wiele szczegółowych pytań dotyczących m.in. układu czerwonokrwinkowego - umożliwia określenie ilości erytrocytów, wielkości (RBC), średniej objętości erytrocytu (MCV). Ostatnia z wartości jest szczególnie istotna w diagnostyce niedokrwistości. Zwiększona objętość erytrocytów może być oznaką niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12, a z kolei zwiększona objętość wiąże się z niedostatecznym poziomem żelaza.
Na podstawie przeprowadzonej analizy morfologicznej ocenia się także ilość i wielkość białych krwinek, czyli leukocytów (WBC). Morfologia pozwala określić szczegółowo konkretne ich podtypy, np. neutrofile (NEU), eozynofile (EOS), monocyty (MONO). Ich podwyższony poziom może świadczyć o obecności infekcji lub stanów zapalnych w organizmie, ale także pojawia się na skutek przyjmowania leków. Jednak niższy niż norma poziom leukocytów również może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub występować w efekcie niedoborów niektórych witamin.
Nie bez znaczenia pozostaje także liczba płytek krwi (PLT), czyli trombocytów. Odchylenia od normy mogą być wynikiem przebytych chorób, stanów zapalnych, ale mogą także towarzyszyć im niedobory żelaza. Pamiętajmy, że diagnoza nie powinna opierać się wyłącznie na analizie jednego z parametrów. Stan zdrowia ocenia się całościowo, a często pojedyncze przekroczenie normy nie wiąże się z zaburzeniami.
Pamiętaj również o tym iż niezmiernie ważne jest również wykrywanie pasożytów w organizmie.
Podwyższony poziom cholesterolu stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Z racji tego, że jest to grupa dolegliwości występujących zdecydowanie najczęściej - podkreśla się rolę regularnego wykonywania tego badania. Dodatkowym wskazaniem do regularnego przeprowadzania badania jest współistnienie innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Badanie pozwala określić 4 parametry:
Normy wartości poszczególnych parametrów różnią się w zależności od płci i wieku. Stosuje się także rozróżnienie wobec osób zdrowych, o podwyższonym poziomie ryzyka oraz chorych. Wyniki lipidogramu ocenia się zatem bardzo indywidualnie. Ogólną zasadą jest, że niebezpieczny może okazać się podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, LDL oraz TB, a także obniżony poziom HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu.
Kolejnym istotnym badaniem jest weryfikacja poziomu glukozy, aby określić prawidłowość tolerancji węglowodanów. Służy ono także do diagnostyki i monitorowania leczenia cukrzycy. Wynik prawidłowy powinien przyjmować wartość 70-99 mg/dL, z kolei przy osiągnięciu 100-125 mg/dL badanie należy powtórzyć, gdyż taki poziom może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.
To kolejne proste do wykonania badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić szybkość opadania krwinek czerwonych w osoczu krwi, w określonej jednostce czasu. Podwyższony poziom może wskazywać na obecność stanów zapalnych, procesów reumatycznych oraz nowotworów. Jednak jest to badanie stosunkowo mało specyficzne. W praktyce oznacza to, że podkreśla obecność stanów zapalnych, ale bez określenia miejsca występowania, jak i czynnika, który je wywołuje. Podkreślmy, że podwyższone OB występuje w przebiegu wielu dolegliwości i nie zawsze musi oznaczać poważne zaburzenia.
Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.
Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.
Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną
Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji