bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Diagnostyka laboratoryjna - praktyczne podejście do interpretacji wyników

Blog healthcare

Diagnostyka laboratoryjna - praktyczne podejście do interpretacji wyników

Podstawowe badania diagnostyczne powinien wykonywać każdy z nas - co do tego nie ma wątpliwości. Morfologia krwi, określenie poziomu cholesterolu czy glukozy nie są badaniami inwazyjnymi, a mogą wiele powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. To jedne z podstawowych badań, które wykonywanie regularnie pozwalają odpowiednio wcześnie zdiagnozować pewne zagrożenia zdrowotne i podjąć kroki mające na celu przywrócenie prawidłowych wartości parametrów. Co jednak zrobić, gdy już otrzymamy wynik? Jak podejść do jego interpretacji? 

Spis treści

 1. Co nam powie morfologia krwi ?
 2. Badanie poziomu cholesterolu i glukozy
 3. Odczyn Biernackiego
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co nam powie morfologia krwi ?

To jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce różnorodnych problemów zdrowotnych. Często pozwala wykryć pewne nieprawidłowości i odchylenia jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. Celem morfologii jest ocena ilości oraz jakości poszczególnych składników krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów, a także określenie poziomu hemoglobiny. 

Morfologia pozwala uzyskać odpowiedź na wiele szczegółowych pytań dotyczących m.in. układu czerwonokrwinkowego - umożliwia określenie ilości erytrocytów, wielkości (RBC), średniej objętości erytrocytu (MCV). Ostatnia z wartości jest szczególnie istotna w diagnostyce niedokrwistości. Zwiększona objętość erytrocytów może być oznaką niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12, a z kolei zwiększona objętość wiąże się z niedostatecznym poziomem żelaza. 

Na podstawie przeprowadzonej analizy morfologicznej ocenia się także ilość i wielkość białych krwinek, czyli leukocytów (WBC). Morfologia pozwala określić szczegółowo konkretne ich podtypy, np. neutrofile (NEU), eozynofile (EOS), monocyty (MONO). Ich podwyższony poziom może świadczyć o obecności infekcji lub stanów zapalnych w organizmie, ale także pojawia się na skutek przyjmowania leków. Jednak niższy niż norma poziom leukocytów również może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub występować w efekcie niedoborów niektórych witamin.

Nie bez znaczenia pozostaje także liczba płytek krwi (PLT), czyli trombocytów. Odchylenia od normy mogą być wynikiem przebytych chorób, stanów zapalnych, ale mogą także towarzyszyć im niedobory żelaza. Pamiętajmy, że diagnoza nie powinna opierać się wyłącznie na analizie jednego z parametrów. Stan zdrowia ocenia się całościowo, a często pojedyncze przekroczenie normy nie wiąże się z zaburzeniami.

Pamiętaj również o tym iż niezmiernie ważne jest również wykrywanie pasożytów w organizmie.

Badanie poziomu cholesterolu i glukozy

Podwyższony poziom cholesterolu stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Z racji tego, że jest to grupa dolegliwości występujących zdecydowanie najczęściej - podkreśla się rolę regularnego wykonywania tego badania. Dodatkowym wskazaniem do regularnego przeprowadzania badania jest współistnienie innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie pozwala określić 4 parametry:

 • cholesterol całkowity,
 • cholesterol HDL,
 • cholesterol LDL,
 • trójglicerydy TG.

Normy wartości poszczególnych parametrów różnią się w zależności od płci i wieku. Stosuje się także rozróżnienie wobec osób zdrowych, o podwyższonym poziomie ryzyka oraz chorych. Wyniki lipidogramu ocenia się zatem bardzo indywidualnie. Ogólną zasadą jest, że niebezpieczny może okazać się podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, LDL oraz TB, a także obniżony poziom HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu.

Kolejnym istotnym badaniem jest weryfikacja poziomu glukozy, aby określić prawidłowość tolerancji węglowodanów. Służy ono także do diagnostyki i monitorowania leczenia cukrzycy. Wynik prawidłowy powinien przyjmować wartość 70-99 mg/dL, z kolei przy osiągnięciu 100-125 mg/dL badanie należy powtórzyć, gdyż taki poziom może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

Odczyn Biernackiego

To kolejne proste do wykonania badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić szybkość opadania krwinek czerwonych w osoczu krwi, w określonej jednostce czasu. Podwyższony poziom może wskazywać na obecność stanów zapalnych, procesów reumatycznych oraz nowotworów. Jednak jest to badanie stosunkowo mało specyficzne. W praktyce oznacza to, że podkreśla obecność stanów zapalnych, ale bez określenia miejsca występowania, jak i czynnika, który je wywołuje. Podkreślmy, że podwyższone OB występuje w przebiegu wielu dolegliwości i nie zawsze musi oznaczać poważne zaburzenia. 

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

  Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


  Diagnostyka laboratoryjna - praktyczne podejście do interpretacji wyników to szkolenie dostępne już na platformie Bez Tabletek. Kliknij i zyskaj nielimitowany dostęp!


  Jedna płatność = dożywotni dostęp

  Dołącz do nas już teraz!
  • Facebook
  • Spreaker
  • LinkedIn
  5/510 ocen

  oceń ten artykuł

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Kombucza a właściwości zdrowotne

  Kombucza a właściwości zdrowotne

  Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

  Kolendra siewna - coriandrum sativum

  Kolendra siewna - coriandrum sativum

  Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

  Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

  Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

  Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Zarejestruj się już teraz
  Dożywotnia licencja

  Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

  990PLN

  jednorazowa płatność

  • Obszerna baza wiedzy
  • Dożywotni dostęp do platformy
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
  • Raty PayU
  • Blik
  • VISA
  • Master Card

  Możesz także skorzystać z subskrypcji

  • Miesięczna subskrypcja

   Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

   45PLN

   miesięcznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska miesięczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz
  • Roczna subskrypcja

   Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

   495PLN

   rocznie

   • Obszerna baza wiedzy
   • Niska roczna płatność
   • Nowe kursy każdego miesiąca
   Kup teraz