Kolka u niemowlaka - jak sobie z nią radzić? Kolka u noworodka - jak sobie z nią radzić? Sposoby na kolkę niemowlęcą 

Kolka u niemowlaka - jak sobie z nią radzić? Kolka u noworodka - jak sobie z nią radzić? Sposoby na kolkę niemowlęcą 

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości u niemowląt. Schorzenie to wynika z bólu żołądka, który jest nierzadko spowodowany niestabilnością układu trawiennego dziecka. W artykule dowiesz się, jak rozpoznać kolki u noworodka, jak łagodzić dolegliwości oraz czy krople na kolki są bezpieczne dla najmłodszych pacjentów.

Kolki u noworodka - Przyczyny i objawy

Kolka pojawia się przede wszystkim u dzieci w wieku od 2-4 tygodni i trwa zwykle do około 3-4 miesiąca życia dziecka. Częstym powodem występowania kolki jest nieprzystosowanie się układu trawiennego dziecka do procesu trawienia.

Najczęstsze przyczyny kolki u niemowlaka to:

 • niestabilność trawienia
 • obecność gazów w jelicie
 • zbyt duża ilość powietrza połykana podczas karmienia
 • nietolerancja laktozy lub alergia pokarmowa
 • infekcje bakteryjne jelit.

Objawy kolki to:

 • częsty płacz dziecka, który pojawia się z reguły późnym popołudniowym lub wieczornym czasie i trwa przez kilka godzin,
 • gdy brzuszek jest twardy w dotyku, a dziecko wymiotuje,
 • niemożność uspokojenia dziecka podczas ataków płaczu, a także problemy z odbiorem posiłków.

Kolki u niemowlaka - Jak je rozpoznać?

Rozpoznanie kolki u niemowlaka jest dość proste, ale wymaga uważności opiekuna medycznego. Drgawki pojawiające się w dolnej części brzucha, wyraźna niechęć do jedzenia, płacz dziecka i ból brzucha to objawy jednoznacznie wskazujące na kolki.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy dolegliwości nie są spowodowane innymi problemami, takimi jak np. infekcja dróg moczowych, refluks lub nietolerancja laktozy.

Co na kolki u noworodka? - Skuteczne sposoby łagodzenia dolegliwości

Istnieją różne sposoby łagodzenia dolegliwości związanych z kolikami u niemowlaka. Poniżej wymieniono kilka z nich:

Delikatne masowanie brzuszka i okolic lędźwiowych

Delikatne masowanie może pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z kolikami u niemowlaka. Wskazane jest, by ułożyć dziecko na brzuszku i masować okolice lędźwiowe kręgów lędźwiowych, co skutkować będzie rozluźnieniem mięśni jamy brzusznej dziecka.

Ciepło i zimno

Ciepło i zimno to dwie skrajne metody łagodzenia dolegliwości kolki. Najlepiej sprawdza się tu ciepła kąpiel, która relaksuje mięśnie dziecka i pomaga mu się zrelaksować. W przypadku nagłych ataków kolki można położyć zwinięty w ręczniku plasterek schłodzonego mięsa lub zastosować termofor z ciepłą wodą lub woreczek ze szczoteczką rozgrzaną w mikrofalówce.

Prawidłowe karmienie

Prawidłowe karmienie niemowlęcia to podstawa prewencji kolki u niemowląt. Słowo klucz to "małe porcje podczas częstych karmień". Dlatego nie warto czekać, aż dziecko jest bardzo głodne, warto je nakarmić małymi porcjami, składającymi się z naturalnych i lekkostrawnych produktów.

Inne sposoby

Warto spróbować także zastosowania dodatkowych sposobów na łagodzenie kolki. Mogą to być preparaty ziołowe na bazie koperku lub inne naturalne sposoby, takie jak aromaterapia czy muzykoterapia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Krople na kolki - Czy są bezpieczne i jak działają?

Krople na kolki to preparaty, które można stosować na małe dzieci, aby złagodzić dolegliwości bólowe. Zawierają one ekstrakty roślinne, takie jak na przykład koperek lub rumianek, które łagodzą skurcze i bóle jelit.

Przed zastosowaniem kropli na kolki należy jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniego produktu dla dziecka. Ważne jest, aby stosować produkty, które są odpowiednie dla wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb.

Kolki u niemowlaków to dolegliwość, która może powodować wiele problemów zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Warto próbować różnych metod łagodzenia dolegliwości, takich jak delikatne masowanie, ciepła kąpiel czy małe i częste posiłki.

Jeśli te metody nie przynoszą skutku, można spróbować zastosować krople na kolki, ale najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca