Domowe sposoby na refluks u dzieci

Domowe sposoby na refluks u dzieci

Czy twoje dziecko często ma problemy z przełykaniem, zgagą czy uczuciem pieczenia w klatce piersiowej? Mogą to być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Refluks u dzieci jest stosunkowo częstym problemem, który wynika z wycofywania się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. W tym artykule omówimy przyczyny refluksu u dzieci, objawy, domowe sposoby na łagodzenie objawów oraz informacje o możliwościach leczenia.

Jakie są przyczyny refluksu u dzieci?

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynika to z niedojrzałości mięśni dolnego zwieracza przełyku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zawartości żołądka w żołądku. U niektórych dzieci, refluks może być spowodowany przez zwiększoną produkcję kwasu żołądkowego lub obniżony napięcie zwieracza przełyku. Czynniki genetyczne i dieta również mogą odgrywać rolę w wystąpieniu refluksu u dzieci.

Refluks u dzieci objawy: Jak rozpoznać objawy refluksu u najmłodszych?

Rozpoznanie refluksu u niemowląt i małych dzieci może być trudne, ponieważ nie są w stanie wyrazić swoich dolegliwości. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, na które warto zwrócić uwagę. Są to m.in.:

 • Wymioty lub częste regurgitacje
 • Nadmierne płacz i niespokojne zachowanie po karmieniu
 • Problemy z przybieraniem na wadze
 • Kwaśny oddech lub zapach z ust
 • Trudności w zasypianiu i niespokojny sen

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka te objawy, niezwłocznie skonsultuj się z pediatrą, aby potwierdzić diagnozę refluksu.

Refluks u dzieci starszych: Jakie są charakterystyczne objawy refluksu u starszych dzieci?

Starsze dzieci mogą doświadczać innych objawów refluksu niż niemowlęta. Oto niektóre z najczęstszych objawów refluksu u dzieci w starszym wieku:

 • Częste zgagi i pieczenie w klatce piersiowej
 • Kawki lub kaszel
 • Trudności w połykaniu i uczucie "kluchu w gardle"
 • Przewlekła chrypka
 • Ból brzucha

Jeśli twoje starsze dziecko doświadcza tych objawów, radzimy skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowej diagnozy i planu leczenia.

Jak leczyć refluks u niemowląt?

Leczenie refluksu u niemowląt może być wyzwaniem, ponieważ objawy mogą być trudne do odróżnienia od typowych zachowań niemowlęcia. Refluks polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, co może powodować dyskomfort i inne objawy. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne i uzyskać właściwą diagnozę. Oto kilka kroków, które można podjąć w celu łagodzenia objawów refluksu u niemowląt:

 1. Karmienie: W przypadku karmienia piersią, upewnij się, że niemowlę prawidłowo chwyta pierś i jest prawidłowo przykładane do karmienia. W przypadku karmienia butelką, wybierz specjalne butelki z antykolkowymi smoczkami, które mogą pomóc zmniejszyć połykanie powietrza.

 2. Położenie do snu: Położenie niemowlęcia na pleckach do spania, w lekko podniesionej pozycji, może pomóc w uniknięciu cofania treści żołądkowej.

 3. Częstsze, mniejsze posiłki: Podawanie niemowlęciu mniejszych porcji pokarmu, ale częściej, może pomóc w zmniejszeniu ilości treści żołądkowej dostającej się do przełyku.

 4. Unikanie obcisłych ubrań: Unikaj ubrań, które uciskają brzuszek niemowlęcia, ponieważ to może zwiększać nacisk na żołądek.

 5. Unikanie tłustych i kwasnych pokarmów: Jeśli karmisz niemowlę mlekiem modyfikowanym, zwróć uwagę na rodzaj mleka i unikaj tłustych i kwasnych pokarmów.

 6. Pozycja po jedzeniu: Po karmieniu unikaj natychmiastowego kładzenia niemowlęcia do pozycji leżącej. Trzymaj je w pionowej pozycji przez jakiś czas, aby pomóc uniknąć cofania się treści żołądkowej.

 7. Monitorowanie wzrostu i objawów: Regularnie śledź wagę i wzrost niemowlęcia oraz zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu czy objawach. To pomoże w ocenie skuteczności podjętych działań.

Jeśli objawy refluksu są silne lub trudne do kontrolowania, lekarz może zalecić dalsze postępowanie, takie jak zmiany w diecie, leki lub inne terapie. Pamiętaj, że każde niemowlę jest inne, więc istotne jest dostosowanie podejścia do jego indywidualnych potrzeb.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Domowe sposoby na refluks u dzieci: Skuteczne metody łagodzenia objawów refluksu w domu

Oprócz leczenia farmakologicznego, istnieje wiele prostych domowych sposobów, które mogą pomóc łagodzić objawy refluksu u dzieci. Oto kilka skutecznych metod, które możesz zastosować w domu:

 • Podawanie mniej pokarmów na raz, ale częściej
 • Unikanie pokarmów i napojów, które mogą drażnić błonę śluzową żołądka, takich jak pikantne potrawy, soki owocowe i napoje gazowane
 • Podtrzymywanie pionowej pozycji dziecka przez co najmniej 30 minut po karmieniu
 • Unikanie jedzenia na 2-3 godziny przed snem
 • Podniesienie główki łóżeczka dziecka o kilka centymetrów

Warto pamiętać, że domowe sposoby mogą łagodzić objawy, ale nie zawsze eliminują przyczynę refluksu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia.

Czy refluks u dzieci jest wyleczalny?

W większości przypadków refluks u dzieci jest stanem przejściowym i samoistnie ustępuje w miarę rozwoju dziecka. Jednak niektóre dzieci mogą potrzebować długotrwałego leczenia farmakologicznego. W cięższych przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, konieczne może być zastosowanie interwencji medycznych, takich jak operacje chirurgiczne.

Podsumowując, refluks żołądkowo-przełykowy jest problemem, który może wystąpić u dzieci w różnym wieku. Warto zwracać uwagę na charakterystyczne objawy i skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia. Domowe sposoby mogą pomóc łagodzić objawy, ale nie powinny zastępować porady medycznej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca