Kiedy stosować post przerywany? Dieta i jadłospis na poście przerywanym. Przykładowy jadłospis. Post przerywany – zasady, wady i zalety. Przerywany post

Kiedy stosować post przerywany? Dieta i jadłospis na poście przerywanym. Przykładowy jadłospis. Post przerywany – zasady, wady i zalety. Przerywany post

Coraz więcej osób zainteresowanych jest zdrowym stylem życia i skutecznymi metodami odchudzania. Jednym z popularnych trendów w diecie jest post przerywany, który cieszy się dużą popularnością. W tym artykule dowiesz się, czym jest post przerywany, jak działa i kiedy warto go stosować. Przyjrzymy się również dwóm popularnym schematom postu przerywanego - postowi 14/10 i postowi 16/8. Dodatkowo zaprezentujemy przykładowy jadłospis dla diety opartej na poście przerywanym. Przygotuj się, aby odkryć tajniki tej fascynującej metody odchudzania!

Post przerywany - co to jest i jak działa?

Post przerywany, znany również jako interwałowy post, odnosi się do metody ograniczania określonych godzin jedzenia w ciągu dnia. Istnieje wiele różnych schematów postu przerywanego, ale wszystkie mają na celu zmniejszenie ilości godzin spędzonych na jedzeniu i zwiększenie okresu postu.

Post 14/10 - popularny schemat w diecie postu przerywanego

Jeden z najpopularniejszych schematów postu przerywanego to post 14/10. Oznacza to, że przez okres 14 godzin w ciągu dnia należy zachować post, czyli powstrzymać się od jedzenia, natomiast przez pozostałe 10 godzin można spożywać posiłki. To umiarkowany i łatwy do zastosowania schemat dla początkujących.

Post 16/8 - kiedy wybrać tę opcję?

Inną popularną opcją jest post 16/8, który zaleca 16 godzin postu i ograniczenie jedzenia do 8 godzin w ciągu dnia. Ten schemat jest bardziej zaawansowany, ale może przynieść większe korzyści. Warto zauważyć, że większość postu przerywanego odbywa się podczas snu, co ułatwia przestrzeganie tych godzin.

Dieta - post przerywany

Post przerywany nie polega tylko na ograniczeniu godzin jedzenia, ale także na zdrowym i zrównoważonym odżywianiu podczas okresu jedzenia. Ważne jest, aby spożywać różnorodne i wartościowe posiłki, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych.

Jadłospis w diecie postu przerywanego - przykładowe posiłki

W diecie opartej na poście przerywanym istnieje wiele możliwości, gdy chodzi o skład posiłków. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis dla postu 14/10:

Śniadanie (godzina 10:00):

 • Owsianka na mleku roślinnym z dodatkiem orzechów i jagód.
 • Filiżanka herbaty zielonej.

Drugie śniadanie (godzina 12:30):

 • Jogurt naturalny z plasterkami banana i odrobiną miodu.

Obiad (godzina 15:00):

 • Grillowany kurczak z warzywami zapieczonymi w piekarniku.
 • Sałatka z pomidorem, ogórkiem i oliwkami.

Podwieczorek (godzina 17:30):

 • Kanapka z chudym twarogiem i ogórkiem.
 • Szklanka wody mineralnej z cytryną.

Kolacja (godzina 19:30):

 • Makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym i parmezanem.
 • Szklanka herbaty ziołowej.

Przekąska przed snem (godzina 21:00):

 • Marchewka i seler naciowy z hummusem.

Pamiętaj, że to tylko przykładowy jadłospis, a ty możesz go dostosować do swoich preferencji i potrzeb. Wyznacz godziny jedzenia, które będą dla ciebie najbardziej dogodne i dostarczaj organizmowi odpowiednie składniki odżywcze.

Na czym polega dieta postu przerywanego - wyjaśnienie mechanizmu i efekty

Post przerywany działa na zasadzie zmniejszenia ilości godzin jedzenia, co ma wpływ na nasz metabolizm. Długie okresy postu pozwalają organizmowi przestawić się na inne źródło energii, a mianowicie na magazynowane tkanki tłuszczowe. To sprawia, że post przerywany może przyczynić się do redukcji wagi i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo, post przerywany może wpływać na poziom insuliny i poprawić wrażliwość na insulinę, co może przynieść korzyści osobom z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. Wielu ludzi zgłasza również poprawę ogólnego samopoczucia, wzrost energii i koncentracji po wprowadzeniu diety opartej na poście przerywanym.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdego, kto rozważa dietę opartą na poście przerywanym, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie jeśli ma się jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Zasady postu przerywanego

Zasady postu przerywanego są niezwykle ważne w codziennym życiu. Polegają one na umiejętności odpowiedniego organizowania czasu pracy i odpoczynku w celu zapewnienia efektywności oraz dobrego samopoczucia. Praca przerywana ma swoje zalety, ponieważ pozwala na odświeżenie umysłu i odprężenie się po intensywnym okresie koncentracji. Jednakże, należy zachować umiar w przerywaniu pracy, aby uniknąć utraty tempa i skupienia. Warto również zadbać o to, aby przerwy były odpowiednio długie i dobrze zaplanowane, aby nie wpływały negatywnie na produktywność. Ważne jest także, aby przerwy były aktywne i sprzyjały regeneracji, na przykład poprzez krótki spacer czy ćwiczenia fizyczne. Przestrzeganie zasad postu przerywanego pomaga w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym, poprawia efektywność i pomaga w unikaniu wypalenia zawodowego. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Redukcja tkanki tłuszczowej i masy ciała, czyli efekty diety IF

Redukcja tkanki tłuszczowej i masy ciała to jedne z głównych efektów stosowania diety IF (ang. Intermittent Fasting). Jest to popularna metoda odchudzania, która polega na ograniczeniu okna czasowego, w którym spożywamy posiłki. Przyjęcie 16-godzinnego odstępu od jedzenia, a następnie spożywanie posiłków w pozostałej 8-godzinowej godzinie spożycia, pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. W czasie postu organizm wykorzystuje zapasy zgromadzonej energii w postaci tłuszczu, co przyczynia się do utraty masy ciała. Ponadto, dieta IF wspomaga również procesy spalania kalorii oraz regulację poziomu glikemicznego. Regularne stosowanie diety IF prowadzi do przyspieszenia metabolizmu, poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Jednakże, przed rozpoczęciem diety IF, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Wniosek jest taki, że dieta IF jest skutecznym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej i utratę masy ciała, ale należy stosować ją odpowiedzialnie i pod opieką specjalisty. 

Post przerywany – zasady, wady i zalety

Post przerywany, zwany również intermitentnym, to metoda jedzenia, która polega na określonym okresie codziennego jedzenia i godzinach objadania się, a następnie ograniczeniu spożywania do zera lub minimalnego spożycia przez resztę dnia. Istnieje wiele różnych wariantów postu przerywanego, ale wszystkie mają wspólną zasadę - ograniczenie czasu jedzenia i okno czasowe, w którym można spożywać posiłki. 

Wady postu przerywanego wynikają z konieczności kontrolowania czasu i ilości spożywanego jedzenia. Niektórym osobom może być trudno przestrzegać określonych godzin posiłków i ograniczenia jedzenia, co może prowadzić do niezdrowego zachowania, takiego jak jedzenie dużej ilości żywności w krótkim okresie czasu.

Zalety postu przerywanego to możliwość ograniczenia spożycia kalorii i utraty wagi. Ograniczenie czasu jedzenia może zmniejszyć ilość przekąsek i jedzenia na przestrzeni dnia, co pomaga w utrzymaniu deficytu kalorycznego i utracie wagi. Dodatkowo, post przerywany może prowadzić do poprawy metabolizmu, zmniejszenia poziomu cukru we krwi i regulacji poziomu hormonów.

 

Podsumowując, post przerywany ma swoje wady i zalety. Ważne jest, aby rozważyć swoje cele i zdrowie przed podjęciem decyzji o stosowaniu tej metody jedzenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca