Kamienie nerkowe - objawy u dorosłych i dzieci. Kamica nerkowa u dzieci. Kamica nerkowa – objawy 

Kamienie nerkowe - objawy u dorosłych i dzieci. Kamica nerkowa u dzieci. Kamica nerkowa – objawy 

Czy wiesz, że kamienie nerkowe mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci? Obecność tych małych, twardych tworów w nerkach może prowadzić do uciążliwych objawów. W tym artykule przedstawimy objawy kamieni nerkowych u dorosłych oraz u najmłodszych pacjentów. Dowiecie się, jak rozpoznać kamienie w nerkach, jakie są specyficzne symptomy u mężczyzn oraz jak odróżnić objawy piasku nerkowego od kamieni.

Objawy kamieni nerkowych - jak rozpoznać obecność kamieni w nerkach

Obecność kamieni w nerkach może wywoływać różnorodne objawy, które mogą różnić się w zależności od wielkości kamienia i miejsca, w którym się znajduje. Oto niektóre z najczęstszych objawów kamieni nerkowych:

 • Nagły, ostry ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż boku do brzucha i pachwiny.
 • Częste i nagłe parcie na oddawanie moczu.
 • Moczenie się nocne.
 • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
 • Krew w moczu.
 • Mdłości i wymioty.
 • Gorączka i dreszcze.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania i postawić diagnozę.

Objawy kamieni nerkowych u mężczyzn - specyficzne symptomy u mężczyzn

U mężczyzn, kamienie nerkowe mogą wywoływać pewne specyficzne objawy, które różnią się od tych obserwowanych u kobiet. Oto niektóre z częstszych objawów kamieni nerkowych u mężczyzn:

 • Ból promieniujący do jądra lub jąder.
 • Ból w dolnej części brzucha, który może być mylony z bólem żołądka.
 • Powtarzające się infekcje dróg moczowych.
 • Trudności w oddawaniu moczu lub częste oddawanie małych ilości moczu.

W przypadku wystąpienia tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy.

Objawy kamieni nerkowych u dzieci - jak rozpoznać kamienie nerkowe u najmłodszych

Choć kamienie nerkowe są częściej diagnozowane u dorosłych, mogą również występować u dzieci. Objawy kamieni nerkowych u dzieci mogą być podobne do tych u dorosłych, jednak mogą być trudniejsze do zidentyfikowania, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią dokładnie opisać swoje dolegliwości. Oto niektóre objawy kamieni nerkowych, które mogą wystąpić u dzieci:

 • Ból brzucha lub boku.
 • Nadmierne płacz lub drażliwość.
 • Niepokojące zachowanie.
 • Nocne moczenie.
 • Obecność krwi w moczu.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka któreś z tych objawów, warto skonsultować się z pediatrą, aby przeprowadzić odpowiednie badania.

Objawy kamieni nerkowych u mężczyzn - różnice w objawach w porównaniu do kobiet

Objawy kamieni nerkowych mogą różnić się między mężczyznami a kobietami. U mężczyzn obecność kamieni nerkowych może prowadzić do specyficznych objawów, takich jak:

W przypadku wystąpienia tych objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy piasku nerkowego - jak odróżnić objawy piasku od kamieni nerkowych

Piasek nerkowy to bardzo drobne cząsteczki, które są przedstawcicielami kamieni nerkowych, ale w mniejszym rozmiarze. Objawy piasku nerkowego mogą być podobne do objawów kamieni nerkowych, ale zazwyczaj są mniej nasilone. Oto niektóre objawy piasku nerkowego:

 • Lekki ból lub dyskomfort w okolicy nerek.
 • Lekkie pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Lekko żółty lub mętny mocz.

W przypadku wystąpienia tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.

Leczenie kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej jest procesem, który ma na celu usunięcie lub rozbicie kamieni znajdujących się w nerkach. Istnieje wiele metod leczenia kamicy nerkowej, w zależności od wielkości kamieni, ich lokalizacji i stopnia powikłań. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest terapia szokowa fali uderzeniowej, która polega na generowaniu fal dźwiękowych o wysokiej energii, które rozbijają kamienie na drobne fragmenty, które mogą później zostać wydalane z moczem. Inną metodą leczenia jest ureteroskopię, która polega na wprowadzeniu cienkiego narzędzia do cewki moczowej i usunięciu kamieni znajdujących się w drogach moczowych za pomocą specjalnego kleszcza. W niektórych przypadkach, gdy kamienie są zbyt duże, konieczne może być zastosowanie metody chirurgicznej, takiej jak nefrolitotomia, która polega na wykonaniu małego nacięcia i usunięciu kamieni z nerek. Leczenie kamicy nerkowej powinno być przeprowadzane pod nadzorem lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Kamienie nerkowe – przyczyny rozwoju

Kamienie nerkowe, znane również jako nefrolit, są tworami stałymi, które powstają w nerkach lub dolnych częściach dróg moczowych. Istnieje wiele przyczyn ich rozwoju. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewystarczające spożycie płynów, co prowadzi do stężenia substancji w moczu, które mogą oddzielać się i tworzyć kamienie. Inne czynniki ryzyka obejmują dieta bogata w puryny, która może prowadzić do wysokiego poziomu kwasu moczowego, a także nadmierna konsumpcja soli, co zwiększa obciążenie nerek. Niektóre choroby metaboliczne, takie jak dna moczanowa, mogą również wpływać na rozwój kamieni nerkowych. Czynniki genetyczne również odgrywają rolę w predyspozycji do tworzenia kamieni nerkowych. Inne czynniki ryzyka to otyłość, infekcje dróg moczowych, a także niektóre leki, takie jak tiazydy i przeciwbólowe. Ważne jest zrozumienie tych przyczyn, aby móc zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni nerkowych poprzez odpowiednie nawadnianie organizmu i zdrowy styl życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca