bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Joga nidra - sztuka głębokiego snu. Joga snu, sztuka relaksacji i medytacja na świadomy sen. Jak wygląda praktyka jogi nidra?

Blog healthcare

Joga nidra - sztuka głębokiego snu. Joga snu, sztuka relaksacji i medytacja na świadomy sen. Jak wygląda praktyka jogi nidra?

Sprawdź czym jest joga nidra i jak może wpływać na sen

Spis treści

 1. Joga Nidra - co to jest?
 2. Joga Nidra na sen - czym jest i jak działa?
 3. Joga Nidra - przeciwwskazania - kiedy nie praktykować?
 4. Joga Nidra - przykładowe ćwiczenia do praktyki
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Joga Nidra - korzyści i efekty regularnej praktyki
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Joga Nidra - co to jest?

Joga nidra, znana również jako "joga snu" lub "joga głębokiego relaksu", to praktyka medytacyjna, która prowadzi do stanu głębokiego odpoczynku i odprężenia. Jest to forma jogi, która łączy elementy medytacji, wizualizacji i relaksacji, aby wprowadzić umysł i ciało w stan głębokiej relaksacji i harmonii.

Joga Nidra na sen - czym jest i jak działa?

Joga nidra jest efektywnym narzędziem do poprawy jakości snu. Poprzez praktykę joga nidry, umysł i ciało są uwolnione od napięć i stresu, które mogą utrudniać spokojny sen. Ta forma jogi pozwala na wyciszenie umysłu i skoncentrowanie się na odczuwaniu ciała, oddechu i obecności.

Podczas praktyki joga nidra, leżysz na plecach i odpoczywasz w pozycji relaksacyjnej. Instruktor przeprowadza cię przez różne kroki medytacyjne, takie jak świadoma obecność, skupienie na oddechu, wizualizacje i afirmacje. W trakcie tej praktyki, umysł jest prowadzony do stanu pomiędzy snem a czuwaniem, co prowadzi do głębokiego odpoczynku i regeneracji.

Joga nidra działa na poziomie układu nerwowego, pomagając redukować napięcie i stres. Wpływa również na równowagę hormonalną, poprawiając produkcję melatoniny, hormonu, który reguluje sen. Regularna praktyka joga nidra może przynieść ulgę osobom z bezsennością i innymi zaburzeniami snu, poprawiając jakość ich snu i wypoczynku.

Joga Nidra - przeciwwskazania - kiedy nie praktykować?

Chociaż joga nidra jest wspaniałą praktyką dla większości osób, istnieją kilka przeciwwskazań, kiedy nie powinno się jej praktykować. Przede wszystkim, jeśli masz jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne lub przewlekłe schorzenia, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki joga nidra. Niektóre inne przeciwwskazania to:

 1. Ciąża - Kobiety w ciąży powinny unikać praktyki joga nidra, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed praktyką.

 2. Depresja i zaburzenia psychiczne - Jeśli cierpisz na depresję lub inne poważne zaburzenia psychiczne, joga nidra może nie być odpowiednia dla ciebie. Skonsultuj się z terapeutą przed rozpoczęciem praktyki.

 3. Czynniki zewnętrzne - Jeśli znajdujesz się w środowisku, które może być niebezpieczne lub nieodpowiednie do głębokiego relaksu, takim jak jazda samochodem, obsługa maszyn i inne sytuacje wymagające skupienia, unikaj praktyki joga nidra w tych okolicznościach.

 4. Urazy i niedawne operacje - Jeśli masz niedawno doznany uraz lub przeszedłeś operację, skonsultuj się z lekarzem, czy praktyka joga nidra jest bezpieczna dla ciebie.

Joga Nidra - przykładowe ćwiczenia do praktyki

Praktyka joga nidra może być różnorodna i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Poniżej znajduje się przykład prostego ćwiczenia można wykonywać podczas praktykowego jógi nidry:

 1. Połóż się na plecach na wygodnym podłożu, np. na macie jogi lub na łóżku.
 2. Zamknij oczy i skoncentruj się na swoim naturalnym oddechu.
 3. Skup się na odczuwaniu swojego ciała i odczuwaj, jak dotleniający oddech wypełnia je energią.
 4. Przechodź myślami przez ciało, zaczynając od palców na stopach, przejście przez nogi, biodra, brzuch, klatkę piersiową, ramiona i głowę. Skupiaj się na odczuwaniu relaksu w każdej części ciała.
 5. Skupiając się na oddechu, powtarzaj w myślach afirmacje, takie jak "Jestem spokojny/a i pełen/a spokoju" lub "Moje ciało jest w doskonałym stanie harmonii i równowagi".
 6. Pozostań w tej medytacyjnej praktyce przez określony czas, na przykład 10-20 minut, lub dopóki nie poczujesz się w pełni odprężony/a.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Joga Nidra - korzyści i efekty regularnej praktyki

Regularna praktyka joga nidra przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Oto niektóre z nich:

 1. Lepszy sen - Joga nidra może poprawić jakość snu, pomagając w redukcji bezsenności i innych problemów ze snem.

 2. Redukcja stresu - Joga nidra pomaga w redukcji stresu i napięcia, poprawiając samopoczucie i równowagę emocjonalną.

 3. Zwiększenie skupienia i koncentracji - Praktyka joga nidra może pomóc w poprawie skupienia i koncentracji, co przekłada się na wydajność w codziennych czynnościach.

 4. Odprężenie mięśni - Joga nidra pomaga w rozluźnieniu mięśni i odprężeniu ciała, zmniejszając napięcie i ból.

 5. Poprawa równowagi hormonalnej - Praktyka joga nidra może wspomagać równowagę hormonalną poprzez regulację hormonów, które wpływają na sen i nastrój.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz