Joga nidra - sztuka głębokiego snu. Joga snu, sztuka relaksacji i medytacja na świadomy sen. Jak wygląda praktyka jogi nidra?

Joga nidra - sztuka głębokiego snu. Joga snu, sztuka relaksacji i medytacja na świadomy sen. Jak wygląda praktyka jogi nidra?

Sprawdź czym jest joga nidra i jak może wpływać na sen

Joga Nidra - co to jest?

Joga nidra, znana również jako "joga snu" lub "joga głębokiego relaksu", to praktyka medytacyjna, która prowadzi do stanu głębokiego odpoczynku i odprężenia. Jest to forma jogi, która łączy elementy medytacji, wizualizacji i relaksacji, aby wprowadzić umysł i ciało w stan głębokiej relaksacji i harmonii.

Joga Nidra na sen - czym jest i jak działa?

Joga nidra jest efektywnym narzędziem do poprawy jakości snu. Poprzez praktykę joga nidry, umysł i ciało są uwolnione od napięć i stresu, które mogą utrudniać spokojny sen. Ta forma jogi pozwala na wyciszenie umysłu i skoncentrowanie się na odczuwaniu ciała, oddechu i obecności.

Podczas praktyki joga nidra, leżysz na plecach i odpoczywasz w pozycji relaksacyjnej. Instruktor przeprowadza cię przez różne kroki medytacyjne, takie jak świadoma obecność, skupienie na oddechu, wizualizacje i afirmacje. W trakcie tej praktyki, umysł jest prowadzony do stanu pomiędzy snem a czuwaniem, co prowadzi do głębokiego odpoczynku i regeneracji.

Joga nidra działa na poziomie układu nerwowego, pomagając redukować napięcie i stres. Wpływa również na równowagę hormonalną, poprawiając produkcję melatoniny, hormonu, który reguluje sen. Regularna praktyka joga nidra może przynieść ulgę osobom z bezsennością i innymi zaburzeniami snu, poprawiając jakość ich snu i wypoczynku.

Joga Nidra - przeciwwskazania - kiedy nie praktykować?

Chociaż joga nidra jest wspaniałą praktyką dla większości osób, istnieją kilka przeciwwskazań, kiedy nie powinno się jej praktykować. Przede wszystkim, jeśli masz jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne lub przewlekłe schorzenia, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki joga nidra. Niektóre inne przeciwwskazania to:

 1. Ciąża - Kobiety w ciąży powinny unikać praktyki joga nidra, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed praktyką.

 2. Depresja i zaburzenia psychiczne - Jeśli cierpisz na depresję lub inne poważne zaburzenia psychiczne, joga nidra może nie być odpowiednia dla ciebie. Skonsultuj się z terapeutą przed rozpoczęciem praktyki.

 3. Czynniki zewnętrzne - Jeśli znajdujesz się w środowisku, które może być niebezpieczne lub nieodpowiednie do głębokiego relaksu, takim jak jazda samochodem, obsługa maszyn i inne sytuacje wymagające skupienia, unikaj praktyki joga nidra w tych okolicznościach.

 4. Urazy i niedawne operacje - Jeśli masz niedawno doznany uraz lub przeszedłeś operację, skonsultuj się z lekarzem, czy praktyka joga nidra jest bezpieczna dla ciebie.

Joga Nidra - przykładowe ćwiczenia do praktyki

Praktyka joga nidra może być różnorodna i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Poniżej znajduje się przykład prostego ćwiczenia można wykonywać podczas praktykowego jógi nidry:

 1. Połóż się na plecach na wygodnym podłożu, np. na macie jogi lub na łóżku.
 2. Zamknij oczy i skoncentruj się na swoim naturalnym oddechu.
 3. Skup się na odczuwaniu swojego ciała i odczuwaj, jak dotleniający oddech wypełnia je energią.
 4. Przechodź myślami przez ciało, zaczynając od palców na stopach, przejście przez nogi, biodra, brzuch, klatkę piersiową, ramiona i głowę. Skupiaj się na odczuwaniu relaksu w każdej części ciała.
 5. Skupiając się na oddechu, powtarzaj w myślach afirmacje, takie jak "Jestem spokojny/a i pełen/a spokoju" lub "Moje ciało jest w doskonałym stanie harmonii i równowagi".
 6. Pozostań w tej medytacyjnej praktyce przez określony czas, na przykład 10-20 minut, lub dopóki nie poczujesz się w pełni odprężony/a.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Joga Nidra - korzyści i efekty regularnej praktyki

Regularna praktyka joga nidra przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Oto niektóre z nich:

 1. Lepszy sen - Joga nidra może poprawić jakość snu, pomagając w redukcji bezsenności i innych problemów ze snem.

 2. Redukcja stresu - Joga nidra pomaga w redukcji stresu i napięcia, poprawiając samopoczucie i równowagę emocjonalną.

 3. Zwiększenie skupienia i koncentracji - Praktyka joga nidra może pomóc w poprawie skupienia i koncentracji, co przekłada się na wydajność w codziennych czynnościach.

 4. Odprężenie mięśni - Joga nidra pomaga w rozluźnieniu mięśni i odprężeniu ciała, zmniejszając napięcie i ból.

 5. Poprawa równowagi hormonalnej - Praktyka joga nidra może wspomagać równowagę hormonalną poprzez regulację hormonów, które wpływają na sen i nastrój.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca