Alergia pokarmowa: Diagnoza, leczenie i eliminacja alergenów z diety. Nietolerancja pokarmowa 

Alergia pokarmowa: Diagnoza, leczenie i eliminacja alergenów z diety. Nietolerancja pokarmowa 

Sprawdź jak diagnozować alergię pokarmową oraz jak ją leczyć

Alergia pokarmowa - na czym polega?

Alergia pokarmowa to nadwrażliwość organizmu na określone składniki pokarmowe. Układ odpornościowy reaguje na te składniki, uwalniając substancje chemiczne, takie jak histamina, które powodują objawy alergiczne. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie, jaja, orzechy, gluten, owoce morza i soja.

Jak zdiagnozować alergię pokarmową?

Diagnoza alergii pokarmowej jest ważna, aby określić dokładnie, na jakie składniki pokarmowe organizm reaguje negatywnie. Lekarz może przeprowadzić różne testy, takie jak test skórny lub testy krwi, aby zidentyfikować alergeny. W testach skórnych niewielkie kropelki roztworów alergenów są nakłuwane na skórę, a następnie ocenia się reakcję skórną. Testy krwi mierzą poziomy przeciwciał IgE w odpowiedzi na alergeny pokarmowe.

Alergia pokarmowa - objawy

Objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić zarówno natychmiastowo, jak i kilka godzin po spożyciu alergenu. Tutaj opiszemy dwa ważne aspekty alergii pokarmowej: jej wystąpienie u niemowląt oraz objawy na skórze.

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa może dotyczyć niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Mogą wystąpić objawy takie jak złe przyrosty masy ciała, wymioty, biegunka, przewlekłe zaparcia, nadmierne płacz i problemy z oddechem. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię pokarmową, skonsultuj się z lekarzem.

Alergia pokarmowa - objawy na skórze

Wielu ludzi cierpi na objawy skórne związane z alergią pokarmową. Mogą to być wysypki, świąd, pokrzywka i obrzęk skóry. Te objawy mogą wystąpić wszędzie na ciele i zwykle pojawiają się wkrótce po spożyciu alergenu.

Leczenie alergii pokarmowej

Obecnie nie ma lekarstwa na alergię pokarmową, ale istnieją sposoby radzenia sobie z objawami i ograniczania ekspozycji na alergeny. Lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy takie jak swędzenie i obrzęk. Jeśli objawy są ciężkie, może być konieczne podawanie adrenaliny w przypadku reakcji anafilaktycznych. Eliminacja alergenów z diety jest także ważna - unikanie spożywania pokarmów, które wywołują reakcje alergiczne. W pewnych przypadkach dieta eliminacyjna pod nadzorem dietetyka może być konieczna.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozpoznawanie alergii na białko mleka krowiego

Rozpoznawanie alergii pokarmowej na białko mleka krowiego jest ważne, ponieważ ta alergia jest jedną z najczęstszych u dzieci. Objawy mogą obejmować wysypkę, pokrzywkę, ból brzucha, wymioty, biegunkę lub krwawe stolce. Innymi objawami mogą być problemy z oddychaniem, obrzęk ust, języka lub gardła, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Aby zdiagnozować alergię na białko mleka krowiego, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i wykona różne badania diagnostyczne. Skieruje dziecko na testy skórne lub badanie krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał IgE skierowanych przeciwko białkom mleka krowiego. W niektórych przypadkach może być również zalecane unikanie białka mleka krowiego przez określony czas, a następnie prowadzenie eliminacji i prowokacji pokarmowej pod nadzorem lekarza. Istnieją również testy nietolerancji pokarmowej, takie jak testy eliminacji i prowokacji pokarmowej, które mogą być pomocne w diagnozowaniu nietolerancji na białko mleka krowiego, gdy alergia została wykluczona. Leczenie alergii na białko mleka krowiego polega na unikaniu produktów zawierających to białko i zastępowaniu ich alternatywnymi produktami bezmlecznymi lub z hydrolizowanym białkiem mleka krowiego dla niemowląt. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Alergia a dieta

Alergia pokarmowa może znacząco wpływać na codzienną dietę i styl życia osoby, która nią cierpi. Zarządzanie alergią pokarmową wymaga szczególnej uwagi i ostrożności w wyborze i przygotowywaniu jedzenia. Oto kilka kluczowych aspektów związanych z alergią a dietą:

 1. Diagnoza alergii pokarmowej: Pierwszym krokiem jest uzyskanie dokładnej diagnozy od lekarza lub alergologa. Testy alergiczne, takie jak testy skórne lub testy krwi, mogą pomóc zidentyfikować konkretny alergen pokarmowy, który wywołuje objawy.
 2. Eliminacja alergenu: Po zidentyfikowaniu alergenu pokarmowego konieczne jest całkowite wyeliminowanie go z diety. To oznacza, że trzeba unikać spożywania produktów zawierających ten alergen.
 3. Czytanie etykiet: Osoba z alergią pokarmową musi być bardzo ostrożna podczas czytania etykiet na opakowaniach produktów spożywczych. Konieczne jest sprawdzanie składu każdego produktu, aby upewnić się, że nie zawiera alergenu.
 4. Przygotowywanie jedzenia w domu: Przygotowywanie posiłków w domu daje pełną kontrolę nad składnikami i pozwala unikać ryzyka zanieczyszczenia alergenami w restauracjach lub lokalach gastronomicznych.
 5. Unikanie krzyżowego skażenia: Alergeny pokarmowe mogą być obecne w produktach spożywczych w wyniku krzyżowego skażenia, nawet jeśli nie są głównym składnikiem. Dlatego ważne jest, aby unikać produktów, które były w kontakcie z alergenem.
 6. Zastępowanie alergenów: W przypadku wielu alergii pokarmowych istnieją bezpieczne substytuty, które można wykorzystać do przygotowania posiłków. Na przykład, osoby z alergią na mleko krowie mogą korzystać z mleka roślinnego, takiego jak mleko migdałowe czy sojowe.
 7. Poszukiwanie produktów bez alergenów: Na rynku dostępne są produkty oznaczone jako "bez alergenów" lub "dla alergików". To produkty specjalnie stworzone dla osób z alergią pokarmową.
 8. Planowanie posiłków: Planowanie posiłków i przekąsek jest ważne, aby unikać przypadkowego spożycia alergenu.
 9. Awaryjne środki: Osoby z alergią pokarmową powinny być przygotowane na ewentualne reakcje alergiczne. Należy zawsze nosić ze sobą leki przeciwhistaminowe lub adrenaliny (jeśli zalecane przez lekarza) w razie wystąpienia objawów alergii.
 10. Edukacja: Bardzo ważne jest, aby zarówno osoba z alergią, jak i jej otoczenie byli dobrze poinformowani na temat alergii pokarmowej, objawów, reakcji alergicznych i sposobów postępowania w razie wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia pokarmowa może być trudna do zarządzania, ale z odpowiednią wiedzą, planowaniem i świadomością można znacznie zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Warto również regularnie konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. alergii w celu monitorowania i zarządzania alergią pokarmową.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca