Alergia pokarmowa: Diagnoza, leczenie i eliminacja alergenów z diety. Nietolerancja pokarmowa 

Alergia pokarmowa: Diagnoza, leczenie i eliminacja alergenów z diety. Nietolerancja pokarmowa 

Sprawdź jak diagnozować alergię pokarmową oraz jak ją leczyć

Alergia pokarmowa - na czym polega?

Alergia pokarmowa to nadwrażliwość organizmu na określone składniki pokarmowe. Układ odpornościowy reaguje na te składniki, uwalniając substancje chemiczne, takie jak histamina, które powodują objawy alergiczne. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie, jaja, orzechy, gluten, owoce morza i soja.

Jak zdiagnozować alergię pokarmową?

Diagnoza alergii pokarmowej jest ważna, aby określić dokładnie, na jakie składniki pokarmowe organizm reaguje negatywnie. Lekarz może przeprowadzić różne testy, takie jak test skórny lub testy krwi, aby zidentyfikować alergeny. W testach skórnych niewielkie kropelki roztworów alergenów są nakłuwane na skórę, a następnie ocenia się reakcję skórną. Testy krwi mierzą poziomy przeciwciał IgE w odpowiedzi na alergeny pokarmowe.

Alergia pokarmowa - objawy

Objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić zarówno natychmiastowo, jak i kilka godzin po spożyciu alergenu. Tutaj opiszemy dwa ważne aspekty alergii pokarmowej: jej wystąpienie u niemowląt oraz objawy na skórze.

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa może dotyczyć niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Mogą wystąpić objawy takie jak złe przyrosty masy ciała, wymioty, biegunka, przewlekłe zaparcia, nadmierne płacz i problemy z oddechem. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię pokarmową, skonsultuj się z lekarzem.

Alergia pokarmowa - objawy na skórze

Wielu ludzi cierpi na objawy skórne związane z alergią pokarmową. Mogą to być wysypki, świąd, pokrzywka i obrzęk skóry. Te objawy mogą wystąpić wszędzie na ciele i zwykle pojawiają się wkrótce po spożyciu alergenu.

Leczenie alergii pokarmowej

Obecnie nie ma lekarstwa na alergię pokarmową, ale istnieją sposoby radzenia sobie z objawami i ograniczania ekspozycji na alergeny. Lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy takie jak swędzenie i obrzęk. Jeśli objawy są ciężkie, może być konieczne podawanie adrenaliny w przypadku reakcji anafilaktycznych. Eliminacja alergenów z diety jest także ważna - unikanie spożywania pokarmów, które wywołują reakcje alergiczne. W pewnych przypadkach dieta eliminacyjna pod nadzorem dietetyka może być konieczna.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozpoznawanie alergii na białko mleka krowiego

Rozpoznawanie alergii pokarmowej na białko mleka krowiego jest ważne, ponieważ ta alergia jest jedną z najczęstszych u dzieci. Objawy mogą obejmować wysypkę, pokrzywkę, ból brzucha, wymioty, biegunkę lub krwawe stolce. Innymi objawami mogą być problemy z oddychaniem, obrzęk ust, języka lub gardła, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Aby zdiagnozować alergię na białko mleka krowiego, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny i wykona różne badania diagnostyczne. Skieruje dziecko na testy skórne lub badanie krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał IgE skierowanych przeciwko białkom mleka krowiego. W niektórych przypadkach może być również zalecane unikanie białka mleka krowiego przez określony czas, a następnie prowadzenie eliminacji i prowokacji pokarmowej pod nadzorem lekarza. Istnieją również testy nietolerancji pokarmowej, takie jak testy eliminacji i prowokacji pokarmowej, które mogą być pomocne w diagnozowaniu nietolerancji na białko mleka krowiego, gdy alergia została wykluczona. Leczenie alergii na białko mleka krowiego polega na unikaniu produktów zawierających to białko i zastępowaniu ich alternatywnymi produktami bezmlecznymi lub z hydrolizowanym białkiem mleka krowiego dla niemowląt. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Alergia a dieta

Alergia pokarmowa może znacząco wpływać na codzienną dietę i styl życia osoby, która nią cierpi. Zarządzanie alergią pokarmową wymaga szczególnej uwagi i ostrożności w wyborze i przygotowywaniu jedzenia. Oto kilka kluczowych aspektów związanych z alergią a dietą:

  1. Diagnoza alergii pokarmowej: Pierwszym krokiem jest uzyskanie dokładnej diagnozy od lekarza lub alergologa. Testy alergiczne, takie jak testy skórne lub testy krwi, mogą pomóc zidentyfikować konkretny alergen pokarmowy, który wywołuje objawy.
  2. Eliminacja alergenu: Po zidentyfikowaniu alergenu pokarmowego konieczne jest całkowite wyeliminowanie go z diety. To oznacza, że trzeba unikać spożywania produktów zawierających ten alergen.
  3. Czytanie etykiet: Osoba z alergią pokarmową musi być bardzo ostrożna podczas czytania etykiet na opakowaniach produktów spożywczych. Konieczne jest sprawdzanie składu każdego produktu, aby upewnić się, że nie zawiera alergenu.
  4. Przygotowywanie jedzenia w domu: Przygotowywanie posiłków w domu daje pełną kontrolę nad składnikami i pozwala unikać ryzyka zanieczyszczenia alergenami w restauracjach lub lokalach gastronomicznych.
  5. Unikanie krzyżowego skażenia: Alergeny pokarmowe mogą być obecne w produktach spożywczych w wyniku krzyżowego skażenia, nawet jeśli nie są głównym składnikiem. Dlatego ważne jest, aby unikać produktów, które były w kontakcie z alergenem.
  6. Zastępowanie alergenów: W przypadku wielu alergii pokarmowych istnieją bezpieczne substytuty, które można wykorzystać do przygotowania posiłków. Na przykład, osoby z alergią na mleko krowie mogą korzystać z mleka roślinnego, takiego jak mleko migdałowe czy sojowe.
  7. Poszukiwanie produktów bez alergenów: Na rynku dostępne są produkty oznaczone jako "bez alergenów" lub "dla alergików". To produkty specjalnie stworzone dla osób z alergią pokarmową.
  8. Planowanie posiłków: Planowanie posiłków i przekąsek jest ważne, aby unikać przypadkowego spożycia alergenu.
  9. Awaryjne środki: Osoby z alergią pokarmową powinny być przygotowane na ewentualne reakcje alergiczne. Należy zawsze nosić ze sobą leki przeciwhistaminowe lub adrenaliny (jeśli zalecane przez lekarza) w razie wystąpienia objawów alergii.
  10. Edukacja: Bardzo ważne jest, aby zarówno osoba z alergią, jak i jej otoczenie byli dobrze poinformowani na temat alergii pokarmowej, objawów, reakcji alergicznych i sposobów postępowania w razie wystąpienia reakcji alergicznej.

Alergia pokarmowa może być trudna do zarządzania, ale z odpowiednią wiedzą, planowaniem i świadomością można znacznie zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Warto również regularnie konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. alergii w celu monitorowania i zarządzania alergią pokarmową.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
13Godzin
39Minut
56Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca