Jakie nasiona Chia mają wartości odżywcze ?

Jakie nasiona Chia mają wartości odżywcze ?

Nasiona Chia, znane również jako szałwia hiszpańska, to roślinne nasiona, które od wielu lat są cenione ze względu na swoje bogactwo wartości odżywczych. Mają wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć je do swojej diety.

Nasiona Chia - właściwości i wartości odżywcze

Nasiona Chia są niewielkich rozmiarów, mają postać małych ziarenek. Mimo to, są skarbnicą składników odżywczych. Przede wszystkim są one bogate w błonnik pokarmowy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Spożycie nasion Chia przyczynia się do utrzymania dobrego trawienia i reguluje pracę jelit.

Nie można zapomnieć o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. To właśnie te zdrowe kwasy tłuszczowe odpowiadają za wiele korzyści zdrowotnych, takie jak redukcja ryzyka chorób serca, kontrola poziomu cukru we krwi oraz wpływ na układ nerwowy. Dodatkowo, nasiona Chia zawierają kwasy omega-6, które są równie ważne dla naszego organizmu.

Nasiona Chia na odchudzanie

Spożywanie nasion Chia jest szczególnie polecane osobom zainteresowanym utratą wagi. Duża zawartość błonnika sprawia, że nasiona Chia dają uczucie sytości na długi czas. Można je dodawać do różnych potraw, takich jak sałatki, puddingi, jogurty czy wypieki. Nasiona Chia można również zmielić i dodawać do koktajli lub owsianek, by wzbogacić ich wartość odżywczą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Nasiona Chia - prozdrowotne właściwości

Nasiona Chia są uważane za superfood ze względu na mnóstwo korzystnych właściwości. Oprócz wspomnianych wcześniej błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3, nasiona Chia są doskonałym źródłem innych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B czy białko roślinne. Mają również właściwości lecznicze i przeciwutleniające, co oznacza, że pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić organizm przed różnymi chorobami.

Jak spożywać nasiona Chia?

Spożywanie nasion Chia jest bardzo łatwe. Mogą być one dodawane do wielu potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. Nasiona Chia mogą być przygotowane w formie puddingów, sałatek czy sosów. Dodatkowo, można je zmielić i wykorzystać jako składnik wypieków.

Warto włączyć nasiona Chia do swojej diety, ponieważ mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Dzięki ich dużej zawartości błonnika i innych składników odżywczych zapewniają nam mnóstwo energii i wspomagają przemianę materii.

Nasiona Chia są znane ze swojego pochodzenia z Meksyku i Gwatemali, gdzie były spożywane przez Azteków już wieki temu. Dziś, są one dostępne na całym świecie i cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

Ważne jest, aby pamiętać, że dzienna dawka nasion Chia powinna wynosić około 15 g. Ich duże ilości mogą wchłaniać dużo cieczy, dlatego zawsze należy je spożywać z odpowiednią ilością płynów.

Nasiona Chia to doskonałe źródło błonnika i składników odżywczych, które mogą być doskonałym uzupełnieniem diety. Warto włączyć je do swojego jadłospisu i cieszyć się ich korzystnym wpływem na zdrowie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca