bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kwasy tłuszczowe omega-3 - znaczenie dla organizmu

Blog healthcare

Kwasy tłuszczowe omega-3 - znaczenie dla organizmu

Sprawdź jakie znaczenie dla organizmu ma kwasy tłuszczowe omega-3

Spis treści

 1. Omega-3 - jaką pełnią rolę w organizmie człowieka?
 2. Kto powinien zadbać o odpowiednią podaż omega-3?
 3. Kwasy omega-3 - działanie
 4. Przyczyny niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3?
 7. Kwasy omega-3 - w czym można je znaleźć?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Jak dostarczać omega-3 z pożywienia? Najlepsze źródła

Omega-3 - jaką pełnią rolę w organizmie człowieka?

Kwas tłuszczowy omega-3 to rodzaj kwasu tłuszczowego niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest to tłuszczowa substancja, która spełnia wiele ważnych funkcji. Omega-3 jest nie tylko jednym z ważnych składników strukturalnych komórek, ale również pełni rolę w regulacji procesów zapalnych.

Ponadto, kwas omega-3 odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia serca. Badania wykazały, że spożywanie odpowiedniej ilości omega-3 może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Może również wpływać na poprawę profilu lipidowego, czyli poziomu cholesterolu we krwi.

Kto powinien zadbać o odpowiednią podaż omega-3?

Dbanie o odpowiednią podaż kwasów omega-3 powinno być ważne dla każdego człowieka, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Jednak istnieją pewne grupy osób, które szczególnie powinny zwracać uwagę na dostarczanie wystarczającej ilości tych kwasów.

Osoby dorosłe, które chcą zatroszczyć się o zdrowie swojego serca, powinny regularnie spożywać źródła omega-3. Ponadto, kobiety w ciąży i karmiące piersią, ze względu na korzystne działanie dla rozwoju mózgu i układu nerwowego u dziecka, powinny również zadbać o odpowiednią podaż tego składnika.

Kwasy omega-3 - działanie

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Do najważniejszych z nich należą:

 1. Redukcja stanów zapalnych: Omega-3 wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez wpływanie na produkcję prostaglandyn - substancji, które regulują procesy zapalne. Dlatego spożywanie omega-3 może przynieść korzyści osobom z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Crohna.
 2. Poprawa zdrowia serca: Badania wykazały, że spożywanie kwasów omega-3 może obniżyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Omega-3 korzystnie wpływa na poziom lipidów we krwi, zmniejszając stężenie złego cholesterolu (LDL) i triglicerydów oraz zwiększając poziom dobrego cholesterolu (HDL).
 3. Wspomaganie funkcjonowania mózgu: Omega-3, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA), jest ważnym składnikiem budulcowym komórek nerwowych. Dlatego spożywanie wystarczającej ilości tych kwasów może wpływać na poprawę funkcji poznawczych, pamięci i nastroju.

Przyczyny niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie

Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie może wynikać z różnych czynników. Oto kilka potencjalnych przyczyn:

 1. Niewystarczająca dieta: Jednym z głównych powodów niedoboru omega-3 jest brak odpowiednich źródeł tych kwasów tłuszczowych w diecie. Omega-3 są obecne głównie w rybach tłustych (takich jak łosoś, makrela, sardynki), nasionach lnu, orzechach włoskich i niektórych innych roślinach.
 2. Niewłaściwa równowaga między omega-3 a omega-6: Omega-3 i omega-6 to dwa rodzaje kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla zdrowia, ale powinny występować w odpowiedniej proporcji. Współczesna dieta często jest bogata w omega-6 (obecne w olejach roślinnych), a uboga w omega-3. To może prowadzić do nadmiernego stanu zapalnego w organizmie.
 3. Wzrastająca konsumpcja produktów przetworzonych: Współczesna dieta często zawiera duże ilości produktów przetworzonych, które mogą zawierać mało lub wcale omega-3. Skoncentrowanie się na takich produktach może prowadzić do niedoboru tych ważnych kwasów tłuszczowych.
 4. Dieta wegetariańska lub wegańska: Osoby praktykujące diety wegetariańskie lub wegańskie, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio zrównoważone, mogą być bardziej podatne na niedobór kwasów tłuszczowych omega-3, ponieważ źródła tych kwasów w diecie pochodzenia roślinnego są ograniczone.
 5. Niska konsumpcja ryb: Ryby morskie są głównym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowego) i EPA (eikozapentaenowego). Jeśli ryby nie są regularnie spożywane, może wystąpić niedobór tych kwasów.
 6. Stres oksydacyjny: Czynniki takie jak stres oksydacyjny, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą wpływać na metabolizm kwasów tłuszczowych omega-3 i przyczyniać się do ich niedoboru.
 7. Problemy zdrowotne: Niektóre problemy zdrowotne mogą wpływać na zdolność organizmu do przyswajania i wykorzystywania kwasów tłuszczowych omega-3. Przykładowo, zaburzenia trawienne mogą ograniczać wchłanianie tłuszczów i składników odżywczych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3?

Zapotrzebowanie organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3 może się różnić w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. Zalecane dzienne spożycie kwasów omega-3 może być różne w różnych krajach i rekomendacjach żywieniowych, ale ogólnie przyjmuje się pewne ogólne wytyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, rekomendowane dzienne spożycie kwasów omega-3 (EPA i DHA) wynosi około 250-500 mg dla zdrowych dorosłych. Dla konkretnych grup populacyjnych może to wyglądać następująco:

 1. Dorośli: Rekomendowane dzienne spożycie EPA i DHA dla dorosłych wynosi zwykle około 250-500 mg.
 2. Dzieci: Dzieci również potrzebują kwasów omega-3 dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Dla dzieci zazwyczaj zaleca się niższe dawki, zależne od wieku.
 3. Kobiety w ciąży i karmiące piersią: Kwas tłuszczowy DHA jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu i narządów wzrokowych u płodu oraz noworodka. Dlatego kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą potrzebować nieco wyższych dawek kwasów omega-3, zwłaszcza DHA.
 4. Osoby starsze: W miarę starzenia się organizmu, zdolność do przetwarzania i wykorzystywania kwasów omega-3 może się zmniejszać. W związku z tym osoby starsze mogą również potrzebować nieco wyższych dawek tych kwasów.

Kwasy omega-3 - w czym można je znaleźć?

Kwasy omega-3 można znaleźć przede wszystkim w niektórych rodzajach ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela i sardynki. Zawartość omega-3 zależy od rodzaju ryby i jej pochodzenia.

Oprócz ryb, inne dobre źródła omega-3 to:

 • Orzechy włoskie
 • Siemię lniane
 • Olej lniany
 • Soja
 • Chia
 • Jaja od kur niosek, które są wzbogacane w DHA i EPA

Jednak warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze miewają mniejszą zawartość omega-3 niż ryby, ale i tak mogą stanowić znaczne źródło do codziennego spożycia.

Jak dostarczać omega-3 z pożywienia? Najlepsze źródła

Aby dostarczyć wystarczającą ilość omega-3 z pożywienia, zaleca się spożywanie ryb co najmniej 2 razy w tygodniu.

Oprócz ryb, można również zwiększyć spożycie orzechów włoskich, siemienia lnianego i oleju lnianego. Można także zastanowić się nad włączeniem soi, chia i jaj wzbogacanych w DHA i EPA do swojej diety.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze łatwo jest dostarczyć wystarczającą ilość omega-3 tylko z pożywienia. W takim przypadku można rozważyć suplementację preparatami zawierającymi kwas tłuszczowy omega-3.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz